TARSİM: Tarım alanlarının yüzde 19 sigortalı!

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Türkiye'de çok büyük bir alanın sigortalı olmadığını, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne göre, kayıtlı alanların yüzde 19'unun sigortalı olduğunu söyledi.

TARSİM: Tarım alanlarının yüzde 19 sigortalı!
banner200
banner217

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, TARSİM'in devlet destekli bir sistem olduğunu, bu anlamda devletin üreticiye prim desteği bulunduğunu dile getirdi. Satoğlu, üretici poliçeyi satın aldığında poliçe üzerinde yazan primin bir kısmını devletin, çiftçi adına havuza ödediğini, bir kısmını da üreticinin kendisinin havuza ödemiş olduğunu, böylelikle üreticinin sigortacılıktan kaynaklanan yüksek maliyeti devlet kanalıyla paylaşmış olduğunu ifade etti.

Satoğlu, "10 yıllık süreçte üreticiye ödediğimiz hasar tazminat tutarı 3,1 milyar lira. Sadece geçen yıl 338 bin hasar dosyası oluşturuldu, üreticiye ödediğimiz rakam 802 milyon lira. Üretim giderek artıyor ve dolayısıyla hasar hacmi de büyüyor. 3,1 milyar lira ödedik ama özellikle son 2-3 yılda ödediğimiz tutar bunun belki de yüzde 50'sine karşılık geliyor" diye konuştu.

Satoğlu, şunları kaydetti:

"Üreticiler uygun düzeylerde prim ödeyerek ürünlerini sigortalayabiliyor. Üreticinin, 10 dekar alanda yetiştirdiği 3 bin 600 TL sigorta bedeli olan buğday ürünü için Bitkisel Ürün Sigortası dolu paketi kapsamında ödeyeceği prim tutarı yalnızca 50 TL'dir. Yüzde 100 dolu hasarı meydana geldiğinde buğday üreticisi 2 bin 880 TL hasar ödemesi alacaktır. Üreticinin 10 dekar alanda yetiştirdiği 16 bin 800 TL sigorta bedeli olan fındık ürünü için Bitkisel Ürün Sigortası dolu paketi kapsamında ödeyeceği prim tutarı yalnızca 140 TL'dir. Yüzde 100 dolu hasarı meydana geldiğinde fındık üreticisi 13 bin 440 TL hasar ödemesi alacaktır. Bu nedenle üreticilerimiz mutlaka sigortasını yaptırmalıdır."

Satoğlu, geçen yıl sigortalanabilir, ÇKS'ye kayıtlı alanların yüzde 19'unu sigortaladıklarını hatırlatarak, "Bu yıl bu oran yüzde 20'nin üzerine çıkacak ama daha gidilecek yol var. Geri kalan çok büyük bir alan sigortalı değil. Diğer yandan bakıldığından 40 yıllık geçmişi olan İspanya'daki modelde sigortalanma oranı yüzde 40'larda bulunuyor. Bu açıdan Türkiye'deki model hızlı bir gelişme gösteriyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: TARSİM

YORUM EKLE
YORUMLAR
soygun
soygun - 4 yıl Önce

çiftçiyi ve devleti soyma kurumu tarsimm genel müdürü sinemalarda anlat anlat manisa da kurutmalik üzüm sigortasinda.ciftciden ve devletten aldığınız para urun bedelinin yüzde otuzu düpedüz soygun bankalar mecbur kosmasa kimse yaptırmaz hoş allah hırsızlara birakmiyo tardım çıkalı bağların başına gelmeyen kalmadi

tarsim
tarsim - 4 yıl Önce

Güneydoğuda Çiftçilerin % 90'ı bankalardan kredi çekiyor ve çoğunun arazisi müşterekli. Ve banka çalışanları, kredi çeken her çiftçiye tarsimin zorunlu olduğunu söyleyip ÇKS üzerinden çiftçiyi sigortalı yaptırıyor. Ürün zarar görünce de, gelen tarsim experi çiftçinin gösterdiği alan ile ÇKS de sigortalanan alanın aynı olmadığını bu yüzden de zararının karşılanmayacağını söylüyor. Herkes kazanıyor, çiftçi kaybediyor yani.

banner151

banner251