TARSİM açıkladı: Tarım da sigortalı varlık değeri arttı

Tarımda sigortalı varlık değeri arttı. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi yılın ilk yarısında büyümesini sürdürdüğünü açıkladı. TARSİM, en çok hasarın buğday da yaşandığını belirtirken, mağdur olan üreticilere 192 milyon lira ödeme yapıldığını kaydetti.

TARSİM açıkladı: Tarım da sigortalı varlık değeri arttı
banner200
banner217

TARSİM'den, yapılan açıklamada, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi yılın ilk yarısında büyümesini sürdürürken, üreticilerin tarım sigortasına olan ilgisi arttığı belirtildi. Açıklamanın devamında, “Devlet Destekli Tarım Sigortaları çerçevesinde her yıl yeni teminatlar uygulamaya alınırken, devletin üreticiye sağladığı prim desteği bazı branşlarda yüzde 67'ye ulaştı. Üreticilere ödeme kolaylıkları sunulurken, bu doğrultuda portföy istikrarlı bir şekilde büyüyor. Tarımda sigortalanan varlık değeri yılın ilk yarısında 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 28 artışla 28 milyar liraya yükseldi. Söz konusu dönemde poliçe adedi 1,5 milyona, prim üretimi 1,6 milyar liraya, büyükbaş ve küçükbaş hayvan adedi yüzde 35 artışla 1,6 milyona, bitkisel ürün sigortalarında sigortalı alan 22 milyon dekara ulaştı. Ayrıca, yeni yılda kapsamı genişletilen İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası'na olan ilgi artarken, bu branşta üretilen poliçe adedi 80 bini geçti" ifadeleri yer aldı.

EN ÇOK HASAR İHBARI BUĞDAY

Açıklamanın devamında, şu ifadeler yer aldı: “Tarım sigortalarını yaşanan hasarlar anlamında değerlendirildiğinde mayıs ayına kadar ciddi anlamda bir hasarla karşılaşılmadı. Bazı bölgelerde "don" nedenli hasarlar yaşansa da bunlar bir önceki yıla göre yıkıcı boyutlarda ve yaygın bir şekilde gerçekleşmedi. Ancak mayıs ayından itibaren dolu, sel ve su baskını ile fırtına nedenli hasarlarda artışlar oldu. Bugüne kadar, tüm tarım sigortası branşlarında 265 bin adedin üzerinde ihbar alındı. Hasar sebeplerinde dolu, don, fırtına ile sel ve su baskını, hasar ihbarı alınan illerde Malatya, Manisa ve Konya, ürünlerde ise buğday, kayısı ve üzüm öne çıkmıştır.

800 MİLYON ÖDEME YAPILACAK

Alınan hasar ihbarlarını takiben başlayan ve tüm hızıyla devam eden ekspertiz çalışmalarının birçoğuna, bölge müdürlükleri de iştirak ediyor. Hasar dosyaları tamamlanan üreticilere Genel Şartlar, Tarife ve Talimatlar çerçevesinde, 192 milyon liranın üzerinde ödeme yapılmış olup, ürünlerin poliçe bitiş tarihleri doğrultusunda gelecek günlerde 807 milyon lira daha ödeme yapılacak."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251