Tarım Orman çalışanları da ‘yıpranma payı’ istiyor!

Tarım ve Ormancılık hizmet kolunun yetkili sendikası Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, Tarım ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç'u ziyaret ederek, fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı) hakkında yapılacak yasal düzelmede, Tarım ve Ormancılık hizmet kolunda çalışan personelin de yer almasını istedi.

Tarım Orman çalışanları da ‘yıpranma payı’ istiyor!
banner200
banner217

Toç Bir-Sen Genel Başkanımız Hüseyin Öztürk, Müsteşar Mehmet Hadi Tunç'u ziyaret ederek, söz konusu 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' tasarısı başta olmak üzere tarım orman çalışanlarının taleplerine yönelik bir dosya verdi.

Genel Başkan Öztürk, Müsteşar Tunç'a, “Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı), hakkında yapılacak yasal düzenlemede, Tarım ve Ormancılık Hizmet kolunda çalışan personelin de yer alması gerektiğini, Tarım-Orman çalışanlarının daha önce söz konusu hakka sahip iken, 5510 sayılı Kanun ve sonrasında çıkarılan “Fiili Hizmet Süresi Zammı Uygulamasının Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” ile bu hakları ellerinden alındığını” hatırlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca icra edilen görevlerden; zoonoz hastalıkları, zirai mücadele, zirai karantina ve laboratuvar ortamında çalışan kimyasal maddelerle etkileşim içinde olan, gıda denetimi ve gıda kontrolü yapan personel ile koruma, sınırlandırma ve orman yangınları ile mücadele, av ve yaban hayatı ile ilgili işlerde doğaya açık alanlarda hayati risk taşıyan işlerde çalışanlar, kaçakçılıkla mücadele, orman zararlılarıyla kimyasal ve biyolojik mücadele işlerinde çalışan personelin de ciddi hayati ve sağlık risklerine muhatap olduklarını ifade etti.

Öztürk ayrıca , “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na istinaden; kamu ve özel sektör için geçerli olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan ve işlerin tehlike sınıflandırması gösteren “nace kodları cetveline” göre de Tarım ve Ormancılık alanında yer alan birçok işin “Tehlikeli” olarak kabul edildiğini ve tanımlandığını” belirtti.

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI

Görüşmede Tunç'a, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak görev yapan personel için 6 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Unvan Değişikliği Sınavı'na da ilişkin talepleri sunduklarını bildiren Öztürk, şunları kaydetti:

"Yayımlanan genelgede yer verilmeyen; Bakanlığımızın daha önceki unvan değişikliği sınavlarında sınava katılabilen ve Bakanlığımızın istihdamında görev alıp değerlendirilebilecek bir kısım Mühendis ve Tekniker bölümlerinin dahil edilmesini, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının birleşmesi sonrasında oluşan Tarım ve Orman Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında çalışan, ormancılık alanı ile ilgili unvana sahip olan personelin de yapılacak olan sınavdan yararlanmasını talep ettik.

Ayrıca Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) Bakanlığımızın bağlı kuruluşu olması nedeni ile Genel Müdürlük personelleri ilgili sınava giremediğini, bu personele de sınav hakkının tanınması hususundaki talebimizi ilettik.

TKDK PERSONELİ

TKDK çalışanlarının görev tanımları, unvanları, özlük ve mali haklarının iyileştirilmesine ilişkin hazırlanan dosya da Tunç'a iletildi. Görüşmede; TKDK'da çalışan Destek Personelinin özlük hakları, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde sözleşmeli personelle ilgili hükümlerin eksik yorumlandığı gibi hususlar detaylı olarak müzakere edildi ve gereğinin yapılması talep edildi."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ülke
Ülke - 3 yıl Önce

Sendika şu ana kadar ülkemin tarım üretimi ile hayvancılık alanında bir çalışması varsa açıklasın, tek amaç üyelerini nasıl çalıştırmamak ve devlet nasıl fazla ü cret koparmak, ülke tarımı ve hayvancılığında üretimin gerilemesinin ö emli bir kaynağı sendikalar ile bu alanda faaliyet gösteren diğer sivil toplum kuruluşları, bakan bey bunları o bakanlığın içerisine sokmamalıdır. Kamufle olma alanına döndü bjnlar

Vah vah vah
Vah vah vah - 3 yıl Önce

Genel başkanım sizler dürüst sendikacılık öğrenin ve teşkilatlarına öğretin, bu gidişle tayyip babanın hedefi ilk sizsiniz

birde şu idarecilerin haline
birde şu idarecilerin haline - 3 yıl Önce

haliyle ilgilenseydiniz . İl Müd.Yrd.Şübe Müdürü ve ilçe Müdürleri 3600 ek gösterge makam tazminatı ayrıca sahada olmamıza rağmen idareciler teknik eleman arkadaşların yaptığı tüm iş ve işlemleri yerinde kontrol ve denetim görevi yapmamıza rağmen bu haklardan mahrum kalıyoruz teknik elemana giyim yardımı yapıyon da idarecin çıplak mı dolaşıyor elemana arazi seyar görev kontrol ücreti verirken idareciyi neden zenci görüyorlar sayın başkan şu kalmış bir avuç asaleten idareci tayfasının da hakkını hukukunu gözetin Allah aşkına bir dosya da bizim için hazırlayıp musteşarın kapısını çal arkadaş

- 3 yıl Önce

TLT yine yok. Toçbirsen umutlarımızı bitirmek üzere.

Kimlere rotasyon
Kimlere rotasyon - 3 yıl Önce

Bakanlıkta malum yapının nasıl kadrolaştığını bilmeyen yoktur. Kimlerin referans oldugunuda herkes biliyor. Reis oraya daldı dalacak. Sabirsizla bekliyoruz.
Aylin hanıma katılıyorum.

- 3 yıl Önce

tlt le ilgilenmezler çünkü onları ilgilendiren birşey değil ilgi alanlarına girmiyor

bunun için geç kaldınız ?
bunun için geç kaldınız ? - 3 yıl Önce

Kuyruğu kapının arasına sıkışmış tilki misali yangın var diyip çalışanından medet umma zamanı geçti herşey tadında güzeldir zamanın da ; vaktinde ne sahadaki adamı ne canı yanan çiftçiyi ne üreticiyi dinlediniz başınıza buyruk ben yaptım oldu dediniz ama olmadı işte.Bakın hala esk bir et borsası gibi çalışıyor hayvan getirtene sorun onlar size esk neler döndüğünü anlatır resmen esk vatandaşı mağdur ediyor yani demem o ki bu iş artık fikrin varmı değilde işten anlayan bir ekip tarafından bakan başkanlığın da bakanlığı adeta sil baştan her bir şeyi didik didik etmesi gerekir başarı kolay olmayacak elbette

- 3 yıl Önce

yav heee hee

banner151

banner251