" />

Tarım Bakanı açıkladı: Şeker Kurumu kapatılacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, şeker piyasasını düzenleme ve denetleme yetkisi bulunan Şeker Kurumu'nun kapatılacağını açıkladı. Dünya Gazetesinden Ali Ekber Yıldırım'a röportaj veren Çelik, “Şeker Kurumu'nu kapatıyoruz" dedi. Bakan Çelik, bu açıklama ile Tarımdan Haber'i teyit etmiş oldu.

Tarım Bakanı açıkladı: Şeker Kurumu kapatılacak!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, şeker piyasasını düzenleme ve denetleme yetkisi bulunan Şeker Kurumu'nun kapatılacağını açıkladı. Dünya Gazetesinden Ali Ekber Yıldırım'a röportaj veren Çelik, “Şeker Kurumu'nu kapatıyoruz. Biz havza modeli ile hangi havza da hangi ürün daha verimli ise bunu destekleyelim diyoruz. Şeker pancarı ekim kotasını başka bir kurum belirleyecek. Böyle şey olur mu? Havza modelinin ruhuna aykırı. Doğru değil. Üretim konusunda bizim karar vermemiz doğru olanı" dedi.

BAKAN TARIMDAN HABER'İ TEYİT ETTİ

Tarımdan Haber olarak 26 Ocak'ta yayınladığımız 'Yav arkadaş nedir bu Cargill aşkı?' başlıklı haberimizde Şeker Kurumu'nun kapatılacağını belirtmiştik. Bakan Çelik'in son açıklamaları ile haberimiz teyit edilmiş oldu.

2001 YILINDA KURULMUŞTU

Bilindiği üzere Şeker Kurumu, 19 Nisan 2001 tarih ve 24378 sayılı Resmî Gazete' de yayımlanan 4634 sayılı Şeker Kanunu ile kamu tüzel kişiliğini haiz olarak kurulmuştu.

ŞEKER PANCARI SAVUNMASIZ BIRAKILACAK!

Şeker Kurumu'nun kapatılması, şeker sektöründe bir çok sorunu da beraberinde getirecek. Öncelikle şeker pancarı, NBŞ firmalarına karşı tamamen savunmasız bırakılacak.

Bilindiği üzere mevcut Şeker Kanunu, ülke şeker ihtiyacının yüzde 90'nın pancar şekerinden yüzde 10'nun Nişasta Bazlı Şekerlerden (NBŞ) teminini öngörüyor.

Pancar şekeri fabrikalarında; pancar ekimi, şeker üretimi, satış ve stok kayıtları düzenli olarak tutuluyor. Nitekim Şeker Kurumu'nun pancar şekeri fabrikaları denetimlerinde, bu şirketlerin tüm üretim ve satış kayıtların düzenli olarak tuttuğu gözlenmiştir.

NBŞ FİRMALARININ ÖNÜ DOLAYLI YOLDAN AÇILACAK!

Ancak, Nişasta Bazlı Şeker sektörünün bazı firmalarında, Kurum tarafından yapılan denetimlerde kayıt dışı faaliyetler tespit edilerek gerekli cezai müeyyideler uygulandı. Şeker Kurumunun varlığında dahi gayri kanuni uygulamalara girmekten imtina etmeyen bu NBŞ firmaları, Kurumun ortadan kalkması ile kotalarının üzerinde satış imkânı bularak pazar paylarını artırabilecekleri gibi, sektöre kota temin etmeden kota harici pazar payı temin eder hale gelecekler.

DENETİM TAKİBATI SONUÇSUZ KALACAK!

Kurul izni olmadan, kota almadan gayri kanuni olarak kurulmakta olan ve halen Kurum denetim birimlerinin takibinde olan NBŞ fabrikaları, Kurumun dağıtılması veya yeni bir yapılanmaya gidilmesi sonucunda denetim takibatı sonuçsuz kalacak ve bu grup bir anlamda korunmuş olacak.

ŞEKER PANCARI İLK DEFA DESTEKLENECEK

Diğer yandan şeker pancarının, havza modeli kapsamında ilk defa destekleme kapsamına alınacak olması sevindirici bir gelişme olarak görülüyor. Ancak Şeker Kurumu'nun varlığı, havza bazlı destekleme modelinde şeker pancarının desteklenmesine bir engel teşkil etmiyor. Durum böyle iken üst kurulun kapatılmak istenmesi dikkat çekiyor.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
şeker üst kurulu
şeker üst kurulu - 4 yıl Önce

şeker üst kurul varken üreticiye ne sağladı, kapatılınca ne eksilecek biri bunu bize izah edebilirmi.gereksiz ise kapatılsın.

- 4 yıl Önce

Şeker kurulu nü kapatın ama devamıda gelsin ziraat odalari ticaret odaları ne esnafa ne çiftçiye faydası var kapatın hepsini zorlu rant var buralarda

Odalar ve Dernekler
Odalar ve Dernekler - 4 yıl Önce

Sayın Bakanıma soruyorum çiftçi neden odalara peşkeş çekiliyor.Çiftçi dişiyle tırnağıyla kazandığı üç beş kuruşu 1 A4 kağıdına zorunlu olarak ücret ödüyor.Şemsi BAYRAKTAR ve yandalarını daha ne kadar zengin edeceğiz.Aidat alıp çiftçiye ne faydaları var hodri meydan biz size şu imkanları sağlıyoruz da o yüzden bu aidatları alıyoruz. Sesimizi çıkaramıyoruz devlet bile odalardan yana odadan kayıtalmadan çks kaydı yaptıramıyoruz.

soygun
soygun - 4 yıl Önce

nedir bu milletin derneklerden, birliklerden,odalardan,koperatiflerden çektiği;oraya kayıt olmazsan ÇKS yok,buraya üyeliğin yoksa sütünü veremiyosun,versen pirim yok;ötekine aidat ödemezsen buzağın soy kötüksüz nedir bu açıkça söyleyin şunu çiftçiciyi soydurmakmı bırakın gidin demekmi

Şekersiz
Şekersiz - 4 yıl Önce

Tarım ve Hayvancılığı Yok etme Bakanı ne yapsa haklıdır. Biz bunları hakettik

İthalat
İthalat - 4 yıl Önce

Aklım almıyor,Bakan a buğday ithalatı sorusu soruluyor diyor ki 5 milyon tonu geçmiş ithalat için ''efendim kalite ve sınıfa göre ithalat'' Sizin göreviniz ne?Ne gerekiyorsa hangi kalitede istiyorsan buğdayı ektirecen pazarını açacaksın.Şeker pancarı üst kurul veya kurum varken de bitmek üzereydi eğer ki milli ve koruyucu politikalar yapılırsa şekerde sıkıntımız olmaz fakat böyle bir ufuk yok.Geçenlerde bir yorum okumuştum Türkiye nın AB den anlaşmalara göre ithalat yapma zorunluluğu var diye bu doğruysa bu anlaşmalar yırtılsın.Medeniyet biziz biz.Avrupa denilen Tek dişi kalmış canavar.Sömürttürmeyin bu ülkeyi!Her alanda laf değil icraat!Hizmet yatırımları(yol,köprü,hastane,spor tesis vs.) yerine bizi şahlandıracak yatırımlara öncelik verin

- 4 yıl Önce

şeker üst kurulu denen ne idügü belirsiz bir kurumun kapatılması dogru bir karardır ben kayseri şeker fabrıkasına pancar üreten bir çıftcı olarak bu kurumun amacının dısında bır kurum oldugunu düşünüyorum aynı şeyi ziraat odaları içinde söyluyorumm

guncel
guncel - 4 yıl Önce

Sanki artik pancar ektiriyosunuzda cok yazik cokk


banner151

banner251