Sütte üreticiyi değil sanayiciyi koruyan destekleme model önerisi!

Artan yem fiyatları ve diğer girdilerden dolayı çiğ süt üreticisi zor günler geçirirken, sanayiciler kendilerini koruyacak bir destekleme modeli önerisinde bulundular.

Sütte üreticiyi değil sanayiciyi koruyan destekleme model önerisi!
banner200

Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel ve yönetim kurulu üyeleri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi ziyaret etti. Tezel, ziyarette Pakdemirli'ye et, süt ve hayvancılık sektörüyle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini içeren bir rapor sundu.

Sektör adına verilen raporda, sanayicinin üreticiden daha çok kendilerini koruyacak bir destekleme modeli önerisinde bulunmaları dikkat çekti.

MARKET FİYATLARI SÜREKLİ DEĞİŞİRKEN SÜT FİYATLARI YILLIK BELİRLENSİN!

Market fiyatları sürekli değişirken, çiğ süt fiyatlarının yılda bir kez belirlenmesini isteyen sanayici, yem süt paritesinde bir sapma olursa bunun da üreticiye kendileri tarafından değil devlet tarafından ödenmesini talep etti. Yani sanayici bu önerisiyle sütü bir yıl boyunca sabit bir fiyattan almak isterken, üreticinin girdi maliyetlerinde yaşanacak artışların da devlet tarafından karşılanmasını istiyor.

SÜT TOZU İÇERİYE DE SATILSIN!

Sanayici bununla da kalmayıp süt arzının fazla olduğu dönemlerde Et ve Süt Kurumu'nun yaptığı müdahale alımının bir benzerini de kendileri için uygulanmasını istedi. Burada da hiçbir stok maliyetine katlanmak istemeyen sanayici, süt arzının düştüğü dönemde Et ve Süt Kurumu'nun içeriye süt tozu satmasını talep etti.

RAPORDA DİKKAT ÇEKEN TALEPLER

-Taban fiyat senede bir kez bütçe dönemi öncesinde belirlenmeli ve takvim yılı boyunca ülkemizin her yerinde uygulanması sağlanmalıdır.

-Bu taban fiyat ile birlikte taban kalite (yağ, protein, mikrobiyolojik yük) değerleri de açıklanmalıdır. Fiyat, toplanmış, soğutulmuş süt fiyatı olmalıdır.

-Mevsimsellik nedeniyle oluşan arz-talep kaymalarını telafi edecek (müdahale alımı gibi müdahale satışını da öngören) bir müdahale sistemi kurulmalıdır.

-Süt fiyatı ile besleme maliyeti arasında karşılıklı bir değer (parite) belirlenmeli ve yıl boyunca bu paritedeki sapmaları telafi edecek bir “çiğ süt destekleme" sistemi oluşturulmalıdır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
GıdaKontrol
GıdaKontrol - 3 yıl Önce

Gıda ve Kontrol Genel Müdür ve ekibi neden hala görevdeler ? Çok mu başarılar bunun araştırılması gerek sayın bakanın

Süt
Süt - 3 yıl Önce

Devlet ne kadar sanayiciyi korusada üretiçinin hakını vermesed üretemez hep sanayici çebini dolduruyor ?

Aklın yolu
Aklın yolu - 3 yıl Önce

Pazarın istediği kalitede çiğ sütün üretilmesi, ülkemize döviz girdisi sağlayan sanayi firmalarının uluslararası piyasada rekabet edebilmesini sağlayacak şekilde desteklenmesi, çiğ süt fiyatlarının bir yıl süreyle sabitlenmesine yönelik düzenleme yapılması, üretici girdi maliyetleri arttığında üreticinin sübvanse edilmesi yeni bir destekleme modeli olabilir. AB ülkelerinde uygulanan destekleme modeli de buna benziyor. Aklın yolu bir.

Süt
Süt - 3 yıl Önce

Devlet ne kadar sanayiciyi korusada üretiçinin hakını vermesed üretemez hep sanayici çebini dolduruyor ?

banner251