Süt üreticisi hayvanına yem veremez hale geldi!

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün Soyer, süt üreticisinin yüksek yem fiyatları nedeniyle süt üretmekten vazgeçmek üzere olduklarını, hayvanlarına bakamaz ve yem veremez hale geldiklerini belirterek, “Bu durum, özellikle verimliliği ve süt kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Öğrendik ki, sanayiciler süt kalitesiyle ilgili üreticilerimizi zor durumda bırakıyorlarmış. Bu sorunu çözmek, bizim görevimiz” dedi.

Süt üreticisi hayvanına yem veremez hale geldi!
banner200
banner217

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün SOYER, İzmir'in ilçelerinde kooperatif ortaklarına yönelik yaptığı geziler sonrasında süt sektörüne dair değerlendirmelerde bulundu. İzmir'in önemli bir süt üretim merkezi olduğunu ülkemizde özellikle verimlilik bakımından 1. sırada, toplam süt üretimi içerisinde de iller kıyaslandığında Konya ile birlikte ilk 2'de yer aldığının altını çizdi. SOYER, “Süt ve süt ürünleri sektörü, İzmir'in gıda ve tarım ekonomisi içerisinde en önemli paya sahiptir. İzmir hem süt sanayinin hem de süt üretiminin başkenti konumundadır. Süt kalitesi ve verimliliği açısından da Türkiye'nin gözde merkezlerinden birisidir” dedi.

İzmir'in 2017 süt üretiminin 2 milyon tondan fazla olduğunu belirten Genel Başkan Neptün SOYER “İzmir'de süt üretimine tüm ilçelerimiz katkıda bulunsa da, Küçük Menderes Havzası, ilde üretilen sütün yarısından fazlasını tek başına gerçekleştirmektedir. Öyle ki, ülkemizin birçok önde gelen süt ve süt ürünleri fabrikaları bu potansiyelin farkına vararak, Küçük Menderes Havzasına birçok yeni yatırım yapmıştır.” dedi. SOYER, bölgedeki süt üretiminin yoğunluğunun, İzmir'deki peynir çeşitliliğinin zenginleşmesine ve yeni mandıralar ve fabrikaların kurulmasına katkı sağladığının altını çizdi.

Küçük Menderes Havzası'nda incelemelerde bulunan ve kooperatif ortaklarıyla yaptığı görüşmeler sonrası KÖY-KOOP Genel BAŞKANI Neptün SOYER; İzmir süt sektöründeki bu olumlu tabloya rağmen, yüksek yem fiyatları nedeniyle üreticilerin süt üretmekten vazgeçmek üzere olduklarını, hayvanlarına bakamaz ve yem veremez hale geldiklerini vurguladı. “Bu durum, özellikle verimliliği ve süt kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Öğrendik ki, sanayiciler süt kalitesiyle ilgili üreticilerimizi zor durumda bırakıyorlarmış. Bu sorunu çözmek, bizim görevimiz.” dedi.

Yaşanan sorunlar karşısında bölgede üreticilere hizmet veren veteriner hekimler ve Sivil Toplum Örgüt temsilcileri ile bir araya gelen Neptün SOYER, ülkemizin geleceği için yaşanan birçok hayvan hastalıklarının önüne geçmek, hayvan refahını sağlamak, verimlilik ve süt kalitesini artırmak için yeni projelere ihtiyaç olduğunu söyledi. SOYER; “ Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimiz ile ortak eğitim çalışmaları yapmalı, sahada yerinde üreticilerimizi uygulamaya yönelik yeni bilgiler ile buluşturmalıyız. Yapılacak olan eğitimler, üreticilerimizin hayvanlarının verimliliğini ve karlılıklarını artırırken, sanayicilerin kaliteli ve hijyenik süt bulmalarını ve tüketicilerin sağlıklı beslenmelerine çok önemli katkılar sağlayacağını” vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliği içinde STK'ların da desteği ile kooperatiflerin çatısı altında ortaklarımıza verilecek olan eğitimlerin önemini ortaklarıyla paylaşan KÖY-KOOP Genel Başkanı SOYER, “İzmir'de ortağımız olan kooperatiflerle yapmış olduğum görüşmelerin tamamında ortaklarımız, en büyük sorunların sütün pazarlama ayağında yaşandığını dile getirdiler. Hepimiz biliyoruz ki; dünyanın birçok ülkesinde üreticilerin ürünleri kooperatif eliyle pazarlanmakta.

Bu gerçeği yadsıyamayız” dedi. Güçlü bir kooperatif yapısının üreticilerin daha çok gelir elde etmesini sağlayacağını belirten SOYER; “Bunun gerçekleşmesi için devletimizin Kooperatiflere olan desteğini artırması şart. Kooperatiflerin süt pazarlamasında aktif rol alması sanayiciler açısından da sürdürülebilir bir süt sektörünün teminatıdır. Biz kooperatifler olarak, eğitim ve pazarlamada elimizi taşın altına koymaya hazırız. Buna yönelik süt üretiminin yoğun olduğu bölgelerde pilot uygulamalar ile ortaklarımızın sütünün verimliliğini ve kalitesini artırarak eğitim ve pazarlama altyapısını kuracağız”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Bu politikalar Avrupa'da çiftçi getirip ona destek verir bize vermez böyle Bir dünyada yaşıyoruz

Çiftçi can derdinde Ağalar Kar
Çiftçi can derdinde Ağalar Kar - 2 yıl Önce

YEM ve SÜT karteli olduğu sürece her gün bir işletme kapısına kilit vurur. Süt fiyatı 1,50 iken ,markette süt max. 2,75 lira ve yem max.60 TL idi. Bugün süt 1,70 (oda parasını en iyi ihtimalle 3 ay sonra almak şartıyla ama yemi peşin) markette süt 4 TL, yem 95-98 TL. Ne oldu da süt markette arttı , çiftçiden dolarla mı alıyorlar sütü de bizim haberimiz yok. Yemcilere de birşey desek yem girdileri yurtdışından geliyor o yüzden artmak zorunda (bizde yedik yemde en fazla kullanılan mısır ithal, içerde borsada fiyatı hala 0,9 TL. Buğday, arpa ,kepek 10 senedir aynı nerdeyse borsada 0,9 TL, artan soya küspesi ve premixler oda yemin %5 i bile değil). Devlet (TMO) yem üretip ,hem ekeni hem besiciyi kurtarmalı. Devamı gelecek

Çiftçi can derdinde Ağalar Kar
Çiftçi can derdinde Ağalar Kar - 2 yıl Önce

Yoksa olacakları kısaca özetleyim, şu an zarar etmeye başlayan süt işletmeleri birer birer hayvanlarını kestiriyor (Et olarak daha fazla para ediyor,damızlık hayvanın yüzüne bakan yok) .Damızlık hayvan materyali azalmaya başladı şu andan itibaren.(Dişi hayvan kesimini yasaklamak da çözüm değil, bunu hiç denemeyin şu aşamada felakete sebep olursunuz). Gübre fiyatları almış başını gitmiş buğday,arpa eken seneye yarı yarıya azalacak dolayısıyla yem ,saman azalacak.(ithal ederiz demeyin) .Yemciler buğday arpa yok ithal edelim diyecekler fiyatlar artacak bahane ile . Güç bela duran işletmeler de kapanacak. Şu aşama da çiftçiler YEM ve SÜT fabrikalarının insafına teslim edilirse hepimize geçmiş olsun. Devam edecek

banner151