Şeker işçisinin kadro umudu bir başka bahara kaldı

Şeker fabrikalarına alınacak kadrolu personelin seçim sonuna kaldığı ortaya çıktı. Yapılan bütün girişimlere rağmen hükümet, 'kanuni değişikliği' gerekçe göstererek şeker işçisinin beklentilerini seçim sonuna bıraktı.

Şeker işçisinin kadro umudu bir başka bahara kaldı
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Bilindiği üzere Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarına 480 kadrolu personel alacaktı. Ancak fabrikalarda yıllarca mevsimlik çalışan işçiler dururken kadrolu personelin İŞKUR üzerinden alınmak istenmesi tepkilere neden olmuştu. Özelleştirme İdaresi'nin bu kararına hükümetten bile itiraz gelmişti.

Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarında çalışma barışını bozacak olan bu uygulamadan tepkiler üzerine geri adım atarak, personelin İŞKUR üzerinden alınmasından vazgeçmişti.

Bu kararın ardından fabrikalara alınacak 480 personelin mevsimlik işçilerden alınması yönünde bir beklenti oluşmuştu.

BAKANLAR KURULU KARARI YETERLİ GELMİYOR

Ancak gelinen noktada bu konuda Bakanlar Kurulu kararının yeterli olmadığı, ilgili kanunda değişiklik yapılması gerektiği belirtiliyor. 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimleri için Meclis 6 Nisan'da tatile gireceği için bu kanun değişikliğinin yapılması da mümkün görünmüyor.

Bundan dolayı şeker fabrikalarına alınacak 480 işçi başta olmak üzere birçok kurumdaki mevsimlik işçilerin kadro sorunu seçim sonuna kaldı.

Sıfır Maliyetle Kadro Sorunu Çözülebilir

Şeker-İş Sendikası'nın bu konuda yaptığı çalışmaya göre, fabrikalarda şu anda çalışan 3 bin 888 mevsimlik işçinin kadroya alınması durumunda ortaya çıkacak maliyetle, taşeron işçilere ödenen maliyet neredeyse aynı seviyede bulunuyor. Sendikanın rakamlarla ortaya koyduğu bu duruma göre hareket edilirse, bir taraftan fabrikalardaki kadro sorunu çözülecek bir taraftan da 20-25 yıldır kadro bekleyen çalışanların sorunları ortadan kalmış olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeker
Şeker - 5 yıl Önce

Akp ve E

şeker
şeker - 5 yıl Önce

akp ve erdogan şeker işçisinde hiç boşa 400 milletvekili beklemesin

gerek yok
gerek yok - 5 yıl Önce

sizn oylarınıza gerek yok hamaz nasıl olsa yine bir sebeple tıpış tıpış gelip oy vereceksin

YAZIK BİZLERE yazık
YAZIK BİZLERE yazık - 5 yıl Önce

valla insanlarda ne iş azmi nede yaşam azmi bırakdılar kendi işleri olsa vekillerim 1 dakkada nasıl hallederler yeminle söylüyorum şeker işçisi mevsimlik kampanyacı işçisi olduma bin pişman etdiler vekillerin aldıkalrı her kuruş maaşlarını allah işalllah pogazlarında dügümlenirde gırtlarında kalır allahdan başka bir şey isdemiyorum artık yeter demenin zamanı geldi tüm mevsimlik işçilerin

- 5 yıl Önce

akp hükümeti isterse yapar cumhurbaşkanımizin sözü vardı

üvey evlat
üvey evlat - 5 yıl Önce

bizler senelerdir canımız pasına çabaladık her kurumun kendine göre zor yönleri var 8 yıldır ilk defa bu sene cok ümitlen miştim ama lanet olsun yeter artık yeter yazık ya

keyifleri yerinde
keyifleri yerinde - 5 yıl Önce

Vatanmısın ne zıkkımsın senin altın kuru herhalde seni tıpış tıpış götürdüler delmi.

KİMİN UMRUNDA
KİMİN UMRUNDA - 5 yıl Önce

BUNLARIN TUZU KURU BU İNSANLAR NASIL GEÇİNİR ÇOCUKLARINI NASIL OKUDUR KİMİN UMRUNDA ONLAR KOTUKLARINA SARILSINLAR KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN GELİR DEVRAN DÖER ALLAH BÜYÜKTÜR


banner151

banner251