Sebze-meyvede fiyat yüzde 50 düşmeli

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, ihracattaki sorun aşılamazsa Ocak ayı sonlarından itibaren yeni ürünün piyasaya çıkmasıyla birlikte sebze meyve fiyatlarında düşüş beklediklerine söyledi.

Sebze-meyvede fiyat yüzde 50 düşmeli
banner200

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, ihracattaki sorun aşılamazsa Ocak ayı sonlarından itibaren yeni ürünün piyasaya çıkmasıyla birlikte sebze meyve fiyatlarında düşüş beklediklerine söyledi. Rusya'nın Türkiye'ye 01 Ocak'tan itibaren uygulamaya başladığı ambargoyu fazla sürdüremeyeceğini belirten Yetkin, bu ülkede bir kilo domatesin 25-30 liraya ulaştığını ifade etti.

TZD Başkanı İbrahim Yetkin, yaptığı açıklamada Rusya'nın ambargosuna rağmen meyve-sebze fiyatlarının beklenenin aksine ucuzlamayıp, ciddi biçimde arttığını belirtti. Üretici fiyatlarında yüzde 25-30, tüketici fiyatlarında yüzde 300-400 artışlar görüldüğünü söyledi. Yetkin, meyve-sebze fiyatlarının yükselmesinin temel nedenlerinin bir tanesinin yok denecek kadar az üretim olduğuna işaret etti.

"RUSYA VE IRAK'A SEBZE VE MEYVE İHRACATI SIFIRLANDI "

Rusya ve Irak'a sebze ve meyve ihracatının sıfırlandığına vurgu yapan Yetkin, şunları söyledi: "İhracat açısında kötü haberler birbirini izliyor. 1 Ocak'tan 10 Ocak'a kadar tek bir gram bile ihracat yapamıyor Türkiye. Şu anda Türkiye'de meyve sebze ihracatı yüzde 60'ı durmuş durumda. Şimdilik üretici sera ürünleri henüz tam olarak piyasaya çıkmadığı için bu yarattığı sıkıntıyı fazla hissetmedi. Üretim fazla olmadığı için üreticinin elinde meyve sebze kalmadı, hissetmedi bu ambargoyu. İç piyasaya zor yetişiyor. Şubat ayı ortalarından itibaren sera ürünü çıkacak. Üretim artışı olacak o zaman üretici ambargonun sıkıntısını çekmeye başlayacak Ürün elinde kalmış olacak, ambargonun etkisini o zaman hissedeceğiz. Komisyon ihracatçı kesim durumdan etkilenmiş durumda. Şu anda Antalya halinde onduğu gibi her şey bitmiş, kitlenmiş durumda. Bu dönemde ihracatçı zararda."

FİYATLAR YARI YARIYA DÜŞMELİ

Eğer ihracattaki sorun bir şekilde aşılamazsa Ocak ayı sonlarından itibaren yeni ürünün piyasaya çıkmasıyla birlikte sebze meyve fiyatlarında düşüş beklediklerine işaret eden Yetkin, bunun hal fiyatlarının da şu anki fiyatların yarısına inmesine sebep olabileceği tahminini aktardı. Yetkin, "Bugünkü üretici fiyatlarının en az yarı yarıya düşeceğini öngörüyoruz. Bunu zaman gösterecek." dedi.

"RUSYA, AMBARGOYU DELEBİLİR"

"Rusya'nın bu gidişata fazla dayanacağını da sanmıyorum. " şeklinde konuşan TZD Genel Başkanı İbrahim Yetkin, şunları söyledi: "Rusya'nın 15-20 günlük veya bir aylık süre zarfında yüzde 90-95 ambargoyu gözden geçireceğine inanıyorum. Çünkü Rusya'daki fiyat dalgalanmaları da başladı. Rusya'daki sebze-meyve fiyatları yüzde 500-600 arttı. İnanılmaz derece 25-30 liraya kadar bir kilo domates satılıyor Rusya'da. Bunun sürdürülebilirliği yok. Sanki yasaklarmış gibi ama dolaylı yönde farklı pazarlar aracılığıyla Rusya'nın kendi kötü gidişini de düzelteceğini veya karar alacağını düşünüyorum. Rusya; Azerbaycan, Gürcistan, Beyaz Rusya üzerinde simdi Türkiye mallarının bu ülkeler üzerinden Rusya'nın alacağı gibi bir alt yapı çalışması olduğunu biliyorum. Yani böyle bir yolla da ambargonun delinmesi, kaldırılması anlamında da yeni pazar arayışları söz konusu."

YORUM EKLE
banner151

banner251