Satoğlu: Tarım sigortası ihtiyaçtır

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, tarım sigortaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Tarım sigortasının maliyet değil ihtiyaç olduğunu vurgulayan Satoğlu, milli servetin boşa gitmemesi için çiftçilerin mutlaka sigortasını yaptırmasını gerektiğinin altını çizdi.

Satoğlu: Tarım sigortası ihtiyaçtır
banner200

Satoğu, yaptığı açıklamada, Tarım Sigortaları Havuzu sistemin başlangıcından bugüne kadar geçen 12 yıllık süreçte 160 milyar liralık tarımsal varlık teminat kapsamına alındığını söyledi. Tüm tarım sigortası branşlarında 10 milyonun üzerinde poliçe düzenlendiğini bildiren Satoğlu, "11 milyonun üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan, 158 milyon dekar alan ve 8,5 milyon adet aktif arılı kovan sigortalandı. Üreticilerden 3,9 milyar lira prim toplanırken, 4,6 milyar lira hasar ödemesi yapıldı” diye konuştu.

653 MİLYON HASAR ÖDEMESİ YAPILDI

Bu yıla ilişkin hedeflerinin gerçekleşeceğini öngördüklerini vurgulayan Satoğlu, "Yılın başından bugüne kadar tüm tarım sigortası branşlarında 1,6 milyon adet poliçe üretildi. 35 milyar lira tarımsal varlık sigortalandı. Sigortalılardan 870 milyon liraya yakın prim toplandı. 22 milyon dekar alan sigortalandı. 2,8 milyona yakın büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortalandı. Arılı kovan sayısı ise 1,6 milyon adede ulaştı. Bu yıl ürünleri, seraları ve hayvanları çeşitli risklerden ve doğal afetlerden ötürü zarar gören üreticilerimize 653 milyon liranın üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde 469 milyon lira daha ödeme gerçekleştireceğiz. Sonuç olarak 1,1 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

anladık emin olun çiftçinin siğorta yapacak parası yokki

- 3 yıl Önce

Tarsim genel müdürünün sigortanın gereksiz olduğunu söyleyecek hali yok ya

Yani
Yani - 3 yıl Önce

3,9milyon poliçe düzenleyip 4,6milyon ödeme yapıldı yüzde elli devlet destegide etti7,8 milyon 4,6milyon dağıtıldı kalan 3,2 milyon 1milyon masraf kaldı 2,2milyon cümlenize haram zıkkım olsun

banner251