" />

Patateste dışa bağımlılığı bitireceğiz!

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, Niğde'de geliştirilen sekiz yerli patates çeşidi sayesinde bu ürünün tohumunda dışa bağımlılığın azalacağını söyledi. Pırlak, “En önemli amacımız ülkemizin tohum alanında bir üs haline gelmesi ve patates tohumunda söz sahibi olmasıdır" açıklamasını yaptı.

Patateste dışa bağımlılığı bitireceğiz!
banner200

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü, geliştirdiği ve tescillenen yerli tohumlar "Onaran 2015", "Fatih", "Ünlenen", "Nahita", "Nam", "Leventbey", "Çağlı" ve "Muratbey" ile tohum alanında yerlileşmeyi planlıyor. Enstitüde 2005 yılında başlanan patates tohumu ıslah çalışmaları neticesinde elde edilen yerli tohumlar ile dışa bağımlılığın azaltılması ve milli ekonomiye katkı sağlanması amaçlanıyor. Pırlak, yaptığı açıklamada, yerli tohum sorununu çözmek için 2005 yılında ıslah çalışmalarına başladıklarını ve 8 patates çeşidini tescillediklerini söyledi.

YURT DIŞINDAN GELEN TOHUM MALİYETİ YÜKSELTİYOR

Tohum üretmenin önemini anlatan Pırlak, "Patates üretimindeki en büyük maliyet tohumluktur. Tohumluk yurt dışından ithal gelip ülke içerisinde çoğaltılarak çiftçilere sunulmaktadır. Elbette ki bu durum üreticilerimizin patates üretimindeki maliyetini oldukça yükseltmektedir. Bizim yerli çeşitlerimizin en büyük hedefi çiftçilerimizin maliyetlerini aşağıya çekmek, hem üreticilerimizin daha çok kazanmasını hem de yurt dışına son 5 yılda 81 milyon dolarlık tohumluk parası ödenmişti, bunun ülke içerisinde kalmasını sağlayarak milli ekonomiye büyük oranda katkı sunmak. Enstitümüzün ıslah çalışmaları sayesinde ülkemize gerek sanayilik gerek yemeklik 8 tescilli patates çeşidi kazandırmış bulunuyoruz. Islah çalışmalarımız devam ediyor. En önemli amacımız ülkemizin tohum alanında bir üs haline gelmesi ve patates tohumunda söz sahibi olmasıdır" ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251