Pancar üreticisi tarlayı terk etti!

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Gök, son 15 yılda pancar üreticisi sayısında ve üretilen pancar miktarında büyük düşüş yaşandığını belirterek, 1998 yılında 22 milyon ton olan şeker pancarı üretiminin 2014 yılında 17 milyon tona gerilediğini, üretici sayısının da 4 te 3 oranında azaldığını ifade etti.

banner255
Pancar üreticisi tarlayı terk etti!
banner200

'14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü' münasebetiyle yazılı bir açıklama yapan Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Türkiye'nin stratejik tarım ürünü olan şeker pancarı, dolayısıyla da şeker sektörü üzerinde son on yıldan beri halkın kafasının karıştırılmak suretiyle bir algı operasyonu yürütüldüğünü kaydetti. Çarpıtma, manipülasyon, suçlama, karalama, sansür gibi enformasyon savaşı uygulamalarıyla doğal pancar şekerinden üretilen şekerin kamuoyunda 'çok pahalı', 'beyaz zehir' gibi sahte bilgi kırıntılarıyla zihin bombardımanına tutulduğuna dikkat çeken Gök, NBŞ lobisinin insanlara ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalıştıklarını söyledi.

SON YILLARDA ŞEKER PANCARI ÜRETİMİ GERİLEDİ

Son 15 yılda pancar üreticisi sayısında ve üretilen pancar miktarında büyük düşüş yaşandığına belirten Gök, 1998 yılında 22 milyon ton olan şeker pancarı üretiminin 2014 yılında 17 milyon tona gerilediğini, üretici sayısının da 4 te 3 oranında azaldığını ifade etti. Türkiye'nin yeni bir seçim sürecine adım adım yaklaştığı bu günlerde, kırsal kesimde yaşayan üreticiler ve köylüler ile tarımdan geçimini sağlayanların, zor günler geçirdiğine değinen Gök, şöyle devam etti:

“Üretici geliri bakımından vazgeçilmezliği, şekerin işlenmesinden doğan katma değerinin yüksekliği, çiftçiyi tarlaya ve köye bağlayan, ailenin tüm fertlerine çalışma imkânı sağlayan, nüfusu kırsal kesimde tutan, haliyle iç göçü yavaşlatan ürünlerin başında gelmesi sebebiyle ülkemizde pancardan şeker üretiminin sürdürülmesi kırmızıçizgilerimiz olmalı iken bugün tarımsal üretimi yeniden canlandıracak, yerli üretimi özendirecek, üreticiyi koruyacak politikalar uygulanmıyor. Kırsal kesimi, tarımsal üretimi bilgi ve teknoloji ile buluşturacak bir anlayıştan gittikçe uzaklaşan bir yapıda şeker sektörü yok edilmek istenmekte, işsizliğe de davetiye çıkarılmaktadır."

ŞEKER PANCARIMIZ ONSU YÜKSELEN ALTIN ANAHTAR DEĞERİNDE

“Bir yandan şekerpancarı üretimine kotalar getirilmesi; öte yandan pancar üreticisinin üretimini sürdürememesi sonucu ortaya çıkacak olası şeker açığı diğer şeker üreten ülkelerden ve özellikle de AB ülkelerinden ithal edilerek kapatılacaktır” diyen Gök, “Sonuç olarak ülkemizde pancar çiftçisinden esirgenen kaynaklar AB`nin pancar, ABD ve Arjantin`in mısır üreticilerine ve çokuluslu agro-sanayi tekellerine milyarlarca liralık dövizle aktarılacak, kaybeden; ürünsüz, topraksız kalan Türk çiftçisi olacaktır. Oysaki Şeker pancarı üretiminde asıl hedef, verim ve kalite ise en ideal iklim ve toprak yapısı ülkemizde bulunmaktadır. Bu sebeple topraklarımızda yetiştirilen şeker pancarında en önemli kalite göstergesi, içindeki şeker oranını ifade eden polar derecesidir. Türkiye'de üretilen şekerin polar derecesi sektörde söz sahibi olan başta Fransa, İngiltere, Almanya gibi bir çok Avrupa ülkesinden çok daha kaliteli, rantabl olmakla birlikte her geçen gün onsu yükselen altın anahtar değerindedir” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2019, 23:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
pancar
pancar - 6 yıl Önce

Yıllardır fiyat aynı rakam mazot a gübreye ilaca zam
çiftçi kriz mi niye etsin zararına
ben yıllık ortalama 250 ton pancar üreten biri iken suan başka uğraşlar içindeyim ki biz üreticileri koruyacak politikalar uretilmedigi müddetçe düşüş yaşanması kaçınılmaz oluyor.
az maliyetle iyi kar oranı yakalamak istiyoruz artık çiftçinin kanı emilmesin

pancar
pancar - 6 yıl Önce

bu sektör türkiyenin kalkınmasında vetarımın kalkınmasında çok önemlidir sahip çıkılmalıdır

milletin hakı
milletin hakı - 6 yıl Önce

Biz beş yüz tanluk kota aldik iki bin ton pancar çıktı ama faprika caliyor vay sapiymiş vay daşıymiş vay camuruymiş yüzde onsekiz fire otuz tonde sen hesap et ikibin toda sen hesap et ha birde şeker oranıvar kimi faprika şekeri 13 kimi faprika 18 kiz kimi 25 bularin hangisine guvenelim

- 6 yıl Önce

Pancarda mazot güpre destegi verilsin çifci perişan

Ankara Bala şekerpancarı üreticisi
Ankara Bala şekerpancarı üreticisi - 6 yıl Önce

Şekerpancarı üreticisini toprağa küstürüyolar, çiftçiyi yıldırmak için elllerinden geleni yapıyorlar. Şimdi de bölge uygulaması çıkardılar ki çiftçi ekim sahasından tarla bulamasin ekmeyi bıraksın diye. Çiftçi pancar ekmesin itithalatçılar kazansın ne ala memleket !!! Pancarlar soğuktan geç çıktı, sakat çıktı zaten bi de bu uygulamalar pancar üreticisini sıkıntıya sokuyor ve zamanla çiftçi pancar ekimini bırakıyor. Bu düzenin bozulması lazım yoksa pancar üreticisi kalmayacak.

banner151

banner251