" />

Müsteşar yardımcısından süt regülâsyonuna açık kapı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, sütte üretimin arttığı bir dönemin yaşandığını belirterek, "Biz de bunu dikkate alarak piyasadaki fazla sütün alınıp süt tozuna çevrilmesi için bir karar verdik. Önümüzdeki yıl bu işi nasıl yapacağımızın çalışmasını şimdiden yapalım” dedi.

banner255
Müsteşar yardımcısından süt regülâsyonuna açık kapı!
banner200

Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Olağan Genel Kurulu, 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirildi.

Toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat PAKDİL, Bakanlık bürokratları ve Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcilerinin yanısıra Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik de katılım sağlayarak Genel Kurulun hayırlı olması temennilerinde bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, toplantıda yaptığı konuşmada, gıda ihtiyacının başkalarının insafına bırakılmadan sağlanması gerektiğini söyledi.

Pakdil, sürü yönetimi ve sürü sağlığıyla ilgili çalışmalara başladıklarını belirterek, "Kendi personelimizi bu konuda eğitimden geçirdik. Bunu bütün illere yayma çabası içindeyiz. Bu konuda özel sektörde başarılı olmuş işletmelerden de faydalandık. Biz buzağı ölümü değil de buzağı kaybı olarak bakıyoruz yani doğmamış buzağının sağlığını da dikkate almamız lazım." dedi.

Salgın hastalılara ilişkin çalışmalara değinen Pakdil, aşılamada sürekliliğin önemine dikkati çekti. Pakdil, sütte üretimin arttığı bir dönem yaşandığına da dikkati çekerek, şöyle devam etti:

ÖNÜMÜZDEKİ YILI ŞİMDİDEN KONUŞALIM

"Biz de bunu dikkate alarak piyasadaki fazla sütün alınıp süt tozuna çevrilmesi için bir karar verdik. Önümüzdeki yıl bu işi nasıl yapacağımızın çalışmasını şimdiden yapalım. Sektör için başka uygulamalar daha yararlı olur mu bunun çalışmasını yapalım. Bizim amacımız sektörümüze, çiftçimize hizmet etmektir, onların zarar etmemesini sağlamaktır."

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Tezel de geçmiş dönemde süt ve kırmızı et sektörlerini iyileştirmek, sektörün açık yönlerine işaret etmek, çözümler önermek için yoğun çaba sarf ettiklerini bildirdi.

Birlik üyesi şirketlerin günde 25 bin ton süt işlediklerini vurgulayan Tezel, "SETBİR üyesi şirketlerin hayvancılık işletmeleri 1 milyonun üzerinde büyükbaş, 100 binin üzerinde küçükbaş çiftlik kapasitesine sahip. Yıllık ciro toplamı 20 milyar liranın üzerinde olan üyelerimiz 85 bin kişiyi istihdam ediyor ve 500 bini aşkın üreticiyle iş yapıyor." diye konuştu.

Tezel, yeni dönemde birlik üyelerinin bilgi ve deneyiminden daha çok yararlanabilmek için gruplar halinde çalışmayı arzu ettiklerini belirterek, bu grupların süt, et, yem, gıda ve hayvancılık teknolojileri, hayvan sağlığı, ambalaj, lojistik ve perakende alanlarında çalışmalar yapacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından yapılan seçimde, 2018-2020 dönemi için SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı yeniden Tarık Tezel oldu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
makamın hakkını vermek
makamın hakkını vermek - 1 yıl Önce

Elin adamı tarımda 50-100 yılın hesabını yapıyor. Bizimkiler 2018 yılında önümüzdeki yılı şimdiden konuşalım demişler.
Peki yıllardır koltukta oturan sayın PAKDİL tarımın bu günlerini görevde olduğu geçmiş yıllarda konuşmamış mı?

Ayrıca hala salgın hastalıklara dikkat çektiğiniz, aşılamada sürekliliğini belirtmişsiniz ve buzağı kayıplarını azaltmayı dile getirmişsiniz. Ancak daha Güzel Ülkemizde yetkin ve bağımsız bir Veteriner Teşkilatının adı bile yok. Bahsettiğiniz şeylerin yapılması için Bağımsız bir veteriner teşkilatının tüm yan enstitü, kurum ve kuruluşlarıyla birlikte kurulması, etkin çalışmasına dair misyon ve vizyon çalışmalarını da inşAllah konuşmussunuzdur.

banner151

banner251