Meyve ihracatı yüz güldürdü

Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatı, yılın ilk sekiz ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda ve değerde yüzde 18 oranında artış göstererek 1,39 milyar dolara yükseldi.

Meyve ihracatı yüz güldürdü
banner200

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) Başkanı Nejdat Sin, bu yılın ilk sekiz ayı ihracat rakamlarını değerlendirerek, ihracattaki bu artışa en çok katkıyı sağlayan alt ürün grubunun miktarda yüzde 36, değerde yüzde 24 oranında artış göstererek ihracatı 572,3 milyon dolara ulaşan taze meyve olduğunu bildirdi.

Ağustos ayında yapılan 111,3 milyon dolarlık sektör ihracatının yaklaşık yüzde 71'sini yaş meyve grubu oluşturdu. 20 Ağustos itibariyle mayer limona ihracat izninin verilmesiyle birlikte ihracat sezonu açılan narenciye grubunda yılın sekiz ayında miktarda yüzde 42, değerde yüzde 39 oranında artışla yaklaşık 418 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiğini kaydeden Sin, Ağustos ayında ise miktarda yüzde 181, değerde yüzde 209 oranında ciddi bir artış gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Hava şartlarının elverişli olması dolayısıyla ürünlerde erken olgunlaşma yaşandığını ve geçen sezona kıyasla ihracat sezonuna yaklaşık bir ay erken başlandığını ifade eden Sin, 10 günlük süre zarfında limon ihracatında miktarda yüzde 342, değerde ise yüzde 396 oranında ciddi bir artış yaşanarak 6,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

EN BÜYÜK KATKI AKİB'DEN

Narenciye sezonunun açıldığı Ağustos ayında ihracat rakamlarındaki artışın sektöre umut verdiğini kaydeden Sin, Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan narenciye ihracatında miktarda yüzde 346, değerde yüzde 338 oranında ciddi bir artış yaşandığına ve her sezon olduğu gibi AKİB'in tüm İhracatçı Birlikleri arasında yüzde 81'lik pay ile narenciye ihracatında lider konumunu korumaya devam ettiğine dikkat çekti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251