Lisans tamamlama hakkında son viraj dönüldü

Tarım ve Ormancılık hizmet kolunun yetkili sendikası Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın merkez ve taşra birimlerinde çalışan yaklaşık 7 bin civarında ziraat ve veteriner sağlık teknikerinin lisans tamamlama hakkını alması için verilen mücadelede son virajın dönüldüğünü kaydetti.

banner255
Lisans tamamlama hakkında son viraj dönüldü
banner200

ÖZEL HABER

Önümüzdeki yıl Bakanlık bünyesinde çalışan 7 bin teknikerin üniversiteye kayıt yaptırabilmesi için çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini bildiren Günay Kaya, “YÖK ile sıkı diplomasi süreci başladı ve umut ediyorum önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetiştirilerek arkadaşlarımız yıllardan beri beklemiş oldukları lisans tamamla hakkını elde etmiş olacaklar" dedi.

Konuyla ilgili olarak Tarımdan Haber'e değerlendirmelerde bulunan Kaya, yıllardır lisans tamamlama hakkını bekleyen ziraat teknikerleri ve veteriner sağlık teknikerlerine müjdeli bir haber verdi. Bunun için toplu sözleşmede bağıtlanan metinde YÖK nezdinde çalışmaların yapılmasına karar verildiğini anımsatan Kaya, bu konuda 3 kırmızı çizgilerinin bulunduğunu kaydetti. “Toç Bir-Sen olarak 3 kırmızı çizgimizde ısrarımız devam ediyor. Üç kırmızı çizgimizi kazanıma dönüştürmek üzereyiz" diye konuşan Kaya, şunları kaydetti:

KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ

“Bu üç kırmızı çizgimiz neydi? Ziraat ve veteriner sağlık teknisyenlerine eş zamanlı bu hakkın tanınması, akademik unvanın yani mühendis ve veteriner hekim unvanının mutlaka verilmesi ve yüksek öğrenim harç miktarlarının makul seviyeye indirilmesi ya da öğrenciler gibi sıfırlanmasını önerdik. Dolayısıyla 7 bin civarındaki arkadaşımıza lisans tamamlama hakkını bu üç şart sağlanarak almış olacağız."

SON VİRAJI DÖNDÜK

Mühendis ve veteriner hekim unvanından vazgeçmedikleri için çalışmanın bugüne kadar uzadığını dile getiren Kaya, “Dediğim gibi hem akademik unvan hem harç miktarı hem de bütün meslek guruplarına eş zamanlı olarak bu hakkın tanınması konusunda son virajı döndük. İnşallah önümüzdeki seneye arkadaşlarımızın üniversiteye kayıt yaptırabilmesi için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde devam ettiriyoruz. YÖK ile sıkı diplomasi süreci başladı" dedi.

DAHA DONANIMLI BİR ŞEKİLDE HİZMET VERECEKLER

Kaya, bu çalışmanın sonuçlanmasıyla birlikte nelerin kazanılacağı konusunda da şunları kaydetti: “7 bin civarındaki arkadaşımız ziraat fakülteleri ve veteriner fakültelerinden eğitim alma hakkını elde etmiş olacak. Bu 7 bin tekniker arkadaşımız bu ülkenin evlatları eğitim almış olacaklar. Dolayısıyla kamudaki hizmetlerini daha donanımlı bir şekilde sunmuş olacaklar. Hem de girdikleri sınavlarda başarı elde edenler diploma alacaklar. Bu diplomalarla mühendis ve veteriner hekim unvanını alacaklar."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
GELSİNDE ÖNÜMÜZE BAKALIM
GELSİNDE ÖNÜMÜZE BAKALIM - 5 yıl Önce

4 GÖZLE BEKLİYORUZ İNŞALLAH OLURDA BİZDE ÖNÜMÜZE BAKARIZ

yeter
yeter - 5 yıl Önce

Bu işin Tarım ekonomisi, toprağı zooteknisi yok , burada artık tek bir gerçek var ''tamamlama hakkı'' biranönce çözülsün artık, çünkü çözülmeyecek bir şey değil ve bir sürü emsal ve örnekleri de var.

DİĞER KURUMLARDA
DİĞER KURUMLARDA - 5 yıl Önce

SAĞLIK BAKANLIĞINDA ÇALIŞIYORUM.TARIM TEKNİKERLİĞİ ÖN LİSANSINI BİTİRDİM.ANCAK BİTİRDİĞİM OKUL İLE İLGİLİ ÇALIŞMIYORUM.BENDE LİSANS TAMAMLAMAK İSTİYORUM.LİSANS TAMAMLAMA TÜM BAKANLIKLARDA TARIM ÖN LİSANS BİTİRMİŞ ARKADAŞLARIMIZI KAPSAMALI,SAĞLIKCILAR HİÇ AYRIM YAPMADILAR.GAYRETİNİZDEN DOLAYI SİZİ EKİBİZİ KUTLAR,BAŞARILAR DİLİYORUM.

Lisans Tamamlama
Lisans Tamamlama - 5 yıl Önce

Sayın yetkililere sesleniyorum. Tarım ön lisansı tamamlayan bütün öğrencilere kurum ayrımı yapmadan.Lisans tamamlama hakkı verilmeli. Örneğin ben Üniversitede şef olarak çalışıyorum.Bu hakkın verilmesini saygıyla arz ediyorum.

ELİT
ELİT - 5 yıl Önce

Bulgaristanda zirraat fakültesinin açık öğretimi zaten var. Türkiye ye de gelmesi Türkiyenin ne kadar geliştiğinin göstergesidir. Durmak yola devam !

Özel Sektörde Çalışanlar İçinde Lazım
Özel Sektörde Çalışanlar İçinde Lazım - 5 yıl Önce

Özel sektörde çalışıpta üst kademelerde görev alabilmek adına mühendislik ünvanı gerekenler içinde bu düzenlemenin yapılması şart artık.Lütfennn,

lisans tamamlamada eşitlik
lisans tamamlamada eşitlik - 5 yıl Önce

sağlıkçılara verilen eğitim hakkını bizde istiyoruz. sağlıkçıya zootekni okutuyorlar. bize gelince yok.

lisans tamamlama
lisans tamamlama - 5 yıl Önce

başkana çalışmlarından dolayı teşekkür ederim,diğer kurumlarda ki tarım teknikerlerinin durumu ne olcak onla ilgilide bir madde eklense çok iyi olur


banner151

banner251