Lisans tamamlama hakkında görüşmeler başladı

Tarım ve ormancılık hizmet koluna bağlı kurumlarda görev yapan tekniker unvanlı kadrolarda bulunan personele lisans tamamlama hakkının verilmesi için Toç Bir-Sen ile YÖK arasındaki görüşmeler başladı.

Lisans tamamlama hakkında görüşmeler başladı
banner200

Yükseköğretim Kurulunda, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Daire Başkanı Ayşegül Kutay Gündoğan ile Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya ve Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla heyetler arasında müzakereler yapıldı.

Toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya; tarım ve ormancılık hizmet koluna bağlı kurumlarda görev yapan tekniker unvanlı çalışanlar için lisans tamamlama hakkının verilmesi gerektiğini geniş bir biçimde ifade ederek; “Yetkili sendika Toç Bir-Sen olarak amacımız, bu milletin evlatlarıyla üniversiteler arasına koyulan setleri, duvarları, engelleri ortadan kaldırarak bilimle insanımızı, çalışımızla bilimi buluşturmaktır.

Medeniyet kodlarımızın en temel insani öğretisi olan 'beşikten mezara kadar' eğitim hakkı bir ömür boyu kullanılması gereken, temel bir insan hakkıdır. Bu nedenle örgün veya uzaktan eğitim yöntemleriyle lisans tamamlamak isteyen çalışanlarımızın bir takım engellerle öğretim hakkından mahrum kalmasını doğru bulmuyoruz. Yılların getirdiği saha deneyimine sahip olan tekniker unvanlı arkadaşlarımıza lisans tamamlama hakkının tanınması ülkemizin tarım ve ormancılık hizmetlerine ve ülke ekonomisine büyük katkı sunacaktır. Ayrıca üniversitelerimiz, fakültelerimiz ellili, altmışlı yaşlarda olan ama on sekiz-yirmi yaşlarındaki öğrenci gibi heyecanı olan öğrencilerle akademik heyecanlarını maksimize edecektir" dedi.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu da Toç Bir-Sen'in talebinin çok yerinde ve haklı olduğunu, ancak YÖK mevzuatı açısından birtakım olumsuzlukların bulunduğunu, bu anlamda Toç Bir-Sen'in bugüne kadar ki Lisans Tamamlama konusundaki emeklerini de bilerek bu konuda kendilerinin çalışmaları ve birlikte yapılacak çalışmaları devam ettirileceğini kaydederek bu konuda Toç Bir-Sen'in YÖK dışında da yapacağı katkıların çok önemli olduğunu dile getirdi.

Genel Başkan Kaya, Toç Bir-Sen olarak hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak üzerlerine düşen her türlü işleri yapmaktan geri durmayacaklarını, binlerce üye ve çalışana böylesine önemli bir hakkı kazandırma adına kararlılıkla çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lisans Tamamlama
Lisans Tamamlama - 5 yıl Önce

Tarım Lisans Tamamlamanın bu yıl gerçekleşeceğine inanıyorum. Kendisi Ziraat Teknisyeni, eşi hanımefendi Ev Ekonomisi Teknisyeni olan Günay Başkanıma güveniyorum. Allah'da biliyor en çok Faruk Çelik Bakanıma güveniyorum.

Teşekkürler
Teşekkürler - 5 yıl Önce

DGS kontenjanlarına ek olarak aynı sayıda tarım bakanlığı personeline özel EK kontenjan verilsin.

lisans tamamlama
lisans tamamlama - 5 yıl Önce

9 yildir gündemde hicmi sonuc alinmaz ya takipçisiyiz bekliyoruz inşallah bu yil gerçekleşir

- 5 yıl Önce

DGS ile öğrenci alan İKİNCİ ÖĞRETİM Ziraat Fakültesi bölümleri açılsın. Sendika yada bakanlık bunu pekala yapabilir.

- 5 yıl Önce

MYO mezunu olalı tam 23 yıl geçti.26 yıllık ziraatçıyım ve nice arkadaşlarımız var.Bizlerde biran önce lisans tamamlama hakkının tarafımıza verilmesini bekliyoruz.Bu iş gerçekleştiğinde sadece bugün değil emekli olunduğunda bile unutulmayacak bir şey olacak.Bence sendikanın elde edeceği en büyük hak olacaktır.

oyalamaya devam
oyalamaya devam - 5 yıl Önce

YöK ile ne görüşmüşler? Bir karar alınmış mı? Tekrar ne zaman gorusulecek? Sorun neymiş? YöK adına sorunmu üretiyorlar acaba...

Geldiğin yeri unutma başkanım
Geldiğin yeri unutma başkanım - 5 yıl Önce

Bir işi yapmak isteyen yolunu, yapmak istemeyen mazeretini bulurmus. Uyesi olduğum Tocbirsen yine bir mazeret bulur. İnşallah ben yanılırım.

emektarların sesini duyun
emektarların sesini duyun - 5 yıl Önce

Gunay kaya başkanıma güvenmek istiyorum.


banner151

banner251