Kopuz ile yola devam

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) 2015’e ŞEMAD Başkanı Şemsi Kopuz’la gidiyor...

Kopuz ile yola devam
banner200
banner217

TGDF 4. Olağan Genel Kurulu’nda seçimlere tek aday olarak giren ŞEMAD Başkanı Şemsi Kopuz, 4. dönemde de TGDF Başkanlığına seçildi.


Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun (TGDF) 20 Ekim Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirilen 4. Genel Kurulu’nda, kuruluşundan bu yana Başkanlık görevini yürüten Şemsi Kopuz, tek aday girdiği seçimlerde yeniden Başkanlığa seçildi.

Adile Sultan Sarayı’nda yapılan Genel Kurulun açılışında bir konuşma yapan Başkan Şemsi Kopuz; Türk gıda ve içecek sektörünü “dünyada hak ettiği saygın konumuna ulaştırmak” hedefiyle yola çıktıkları ilk günden bu güne tam 14 yıl geçtiğini ve bu sürede inanılmaz mesafeler kaydettiklerini vurguladı.

“1999 yılında Gıda Platformu olarak ilk kez bir araya geldiğimizde önümüzde bu büyük hedef vardı. Ama çabalarımız biraz dağınıktı ve iletişimimiz bugünkü kadar mükemmel değildi.” diyen Kopuz, 2003 yılında 10 derneğin bir araya gelerek, TGDF’nin temellerini attıklarını belirtti.

İlk işlerinin, bir arama toplantısı düzenlemek olduğunu ifade eden Kopuz, “Bu arama toplantısının sonucunda; bugün, faaliyetlerimizin odak noktasını oluşturan Gıda güvenliği, Tüketici, Çevre, Ticaret ve Rekabet olarak belirlediğimiz dört temel unsuru belirledik” dedi.

“Ekonomimize en büyük katkıyı verdik”

TGDF olarak, Türk gıda ve içecek sanayinin vatandaşa kaliteli, lezzetli, ekonomik ve sürdürülebilir gıda ürünleri sunmasında öncü çalışmalar yaptıklarını belirten Kopuz, aynı zamanda ülke ekonomisine de en büyük katkıyı sağladıklarını ifade etti. Son 10 yılda Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi olurken, sektörü dünyanın 15. büyük gıda ve içecek ihracatçısı konumuna yükselttiklerini vurgulayan Kopuz, “Bunu üyelerimizin inancı ve becerisi sayesinde başardık. Hem biz kazandık, hem Türkiye kazandı” dedi.

Kopuz, dünya ekonomisinden, Türk gıda ve içecek sanayindeki gelişmelere kadar geniş bir değerlendirme yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: Elde ettiğimiz başarılara karşın zaman, rehavete kapılma zamanı değildir. İçerde cari açık sorunu, dışarıdaysa Avrupa’daki finansal kriz büyüyor. Bugün Avrupa’nın borç sorunu ve içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar, dünya ekonomisinin başında Demokles’in kılıcı gibi sallanmaktadır.

ABD ekonomisi nispeten daha iyi durumda. Ancak ABD, şu an için başkanlık seçimlerine kilitlenmiş görünüyor. Seçim sonrası ne olacağı ise tüm dünyanın merak konusu. Öte yandan Japon ekonomisi küçülüyor ve geçen yıl yaşanan büyük deprem bu süreci hızlandırdı. Çin ve Brezilya ekonomileri beklenenden daha düşük büyüme hızı sergiliyorlar. Yani, artık gelişmekte olan ülkeler de gelişmiş ülkelerle aynı yönlü hareket ediyorlar. Dünya genelinde bir ekonomik daralma söz konusu.

Açıkçası Avrupa’daki kriz nedeniyle de Türkiye; yabancı sermaye girişinin azalması, dolayısıyla cari açığın finansmanı açısından riskli bir döneme giriyor. Bu noktada bir başka risk ise, dış talepte yaşanacak daralmadır.”Yönetim Kurulu’nda 3 yeni isim

Başkan Şemsi Kopuz’un konuşmasının ardından Genel Kurul'da, Federasyonun 2009-2012 yılı faaliyetleri de tüm detaylarıyla ele alındı. Yapılan seçimde yeni yönetim kurulu belli oldu. Yönetim Kurulu’na 3 yeni isim girdi. Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, Şarap Üreticileri Derneği (ŞARAPDER) Başkanı Ozan Diren ve Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ORGÜDER) Başkanı Ayhan Sümerli, TGDF’nin Yönetim Kurulu’nda yer alan yeni isimler oldu.

2015 yılına kadar görev yapacak olan Yönetim Kurulu’nun seçildiği Genel Kurul’da, TGDF Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu aşağıdaki isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu;

ŞEMAD Şemsi Kopuz

NÜD Rint Akyüz

TÜGİDER Mustafa Manav

SUTHER Necati Göksu

PAKDER Mehmet Tevfik Dinçer

ORGÜDER Ayhan Sümerli

GIDAKAT Mehmet Çetin Duruk

ASÜD Harun Çallı

ŞARAPDER Ozan Diren

YORUM EKLE
banner151