"İthal buğday daha ucuza mal oluyor"

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, katıldığı bit TV programında, 'İthal edilen buğday daha ucuza mal oluyor. Bu problemi çözdüğümüzde buğdayı daha çok öne çıkarabileceğiz 'dedi.

banner200

Ulusoy, Türkiye'de buğdayın durumuyla ilgili bilgiler vererek, "Üretilen buğdayın tonu bin liraya mal olurken, ithal edilen buğdayın tonu 750 liraya geliyor. Bu problemi çözdüğümüzde buğdayı daha çok öne çıkarabileceğiz" ifadelerini kullandı.

ÖLÇEK SORUNU

Fiyat farkının sebeplerinin çeşitli olduğunu ifade eden Ulusoy, "Sebepler, buğday arazilerinin parçalı olması ve işletme ölçeklerinin küçük olması. Maliyetler bu nedenle yüksek, taban alım fiyatlarıyla çiftçiye destek sağlanıyor ancak bu da enflasyona sebep oluyor. Buradaki ölçek problemini çözdüğümüzde daha fazla ihracat yapıp, ürün deseninde buğdayı öne çıkarabileceğiz. 2017'de 3.5 milyon ton ihraç ettik, bu unu üretmek için 5.5 milyon buğday kullandık. Tarımın ana problemi ölçek ve maliyet sorunu, bunu çözmek zorundayız" diye konuştu.

BUĞDAY MEDENİYETİ SAĞLADI

Türkiye'de nüfusun önemli bir bölümünün tarım faaliyetlerinde bulunarak ülkenin geri kalanını beslediğini vurgulayan Ulusoy, "Sanayi ve hizmet sektörü ülke ekonomisini yürütüyor, tarım ise onları besliyor. İnsanlık tarihi de böyle örneklere sahip. Buğday dünyaya Türkiye'den yayıldı ve medeniyetin oluşmasını sağladı. Dünyanın en büyük un ihracatçısı ülkeyiz. İnsanın enerji ihtiyacının yüzde 40'ını tahıl grubu sağlıyor, buğdayın payı yarıdan fazla. Buğday içinde aynı zamanda protein de barındırıyor, bu nedenle kritik öneme sahip" şeklinde konuştu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÖNEMLİ

Gelişen teknoloji ile bilginin çok daha hızlı yayıldığını belirten Ulusoy, "Bir yeniliğin etkisi bir yılda tüm dünyaya yayılıyor. Bilgi, insan beyninde tutulacak kadar az değil, bilgiyi işleyerek depolamamız gerek. Dijital dönüşüm dediğimiz olguya uyum sağlayamayan şirketlerin ekonomik olarak ayakta kalması mümkün değil. Dijital dönüşümü sağlayan çiftçiler üretimden daha iyi kazanç sağlıyor. Bugün çiftçiler kendi tarlasını dijital uygulamalar sayesinde uydudan izleyebiliyor. Bu dönüşümü sağlayamayan bireyler de hayatını sosyal olarak devam ettiremez" dedi.

PLANLAMA SIKINTILARI VAR

Buğday ekim alanının önceki yıllara göre daraldığını söyleyen Ulusoy, "Daralmaya rağmen aynı hacimde üretim yapılıyor, birim kalitesini artırdık. Artık herkes en yüksek verim kazanabildiği ürüne yöneliyor. Pamuk, mısır gibi ürünlerde üretime yöneldik. Ürün çeşitliliğinde farklı renkler yer alıyor. Türkiye'de halen tarımı planlama ve çiftçi eğitimi konularında problemler var. Ürünlere yapılan desteklerle çiftçiler asgari biçimde geçinebiliyor" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Biz üretmeyelim
Biz üretmeyelim - 4 yıl Önce

Ülkemizin mazot, gübre ve iklimsel gerçekleri var. Bir kilo buğdaydan bir kilo mal çıkarıyorsunuz, tüketiciyede para kazanarak satıyorsunuz. Siz daha fazla kazanın diye biz buğday üretmeyelim, Siz ithal edin. 4 sanayici kazansın yüzbinlerce çiftçi rezil olsun. Bu kadar manfaatci olmayın. Bu işin ahiretide var

BUĞDAY KALİTESİ FİYAT FARKI
BUĞDAY KALİTESİ FİYAT FARKI - 4 yıl Önce

3.5 TON Buğday ithal ediyoruz.UN haline getirebilmek için, 5 TON yerli Buğday katarak un haline getiriyoruz. Bu demek oluyorki ithal edilen buğdaydan UN olmuyor (AKIYOR) DENİR. UCUZ ETİN YAHNİSİ DERLERYA .kara sabanla çiftcilik yapan köylumun yetişdirdiği hhububat kendi kendimiize yeten millet olarak tarihe geçtik.Şimdilerde ise teknoloji diyoruz.verim rekolte yüksekliği diyoruz .kendi kendimeze yeten millet olmaktan çıktık. başımızı öne eğelim iki elimiizin arasına alalım.Bi DÜŞÜNELİM,NEDEN BU HALE GELDİK.BUĞDAY=UN/EKMEK -NİMETTİ..! BU ZAMANDA .VİÇDAN ORTADAN KALKTI RANT OLDU.TİCARET OLDU.KÜRESEL SERMAYE OLDU...........!

Iklim
Iklim - 4 yıl Önce

Avrupada yaz kış yağmur yağıyor at gübreyı al dekarina 700 800 kilo. Türkiye de ortalama 250 kilo bazen nisan dan kasıma kadar yağmur yağmıyo nasıl atıcaksın gübreyı kuraklık olursa gübre yakıcak buğdayı gelse rekabet et, destek dersen kaç yıldır 5 kuruş

banner251