ESK ürettiği tavuğu satamıyor mu?

Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinası Müdürlüğü, don tavukları satmak için ikinci kez ihaleye çıkıyor. İlk ihalenin iptal edilerek, ikinci kez ihaleye çıkılması soru işaretlerine neden oldu.

banner255
ESK ürettiği tavuğu satamıyor mu?
banner200

Erzincan Tavuk Kombinası Müdürlüğü tarafından üretilen don tavuk kanat ve göğüsleri ihale ile satılacak. 27 Eylül'de yapılacak ihalede 400 ton don tavuk, 220 ton da don tavuk kanadının satılması hedefleniyor. Eylül ayının başında yapılan ihalede söz konusu satış gerçekleştirilemezken, ikinci kez ihaleye çıkılması “ESK ürettiği tavuğu satamıyor mu?" eleştirilerine neden oldu.

GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE AÇILMIŞTI

Bilindiği üzere Et ve Süt Kurumu Erzincan Tavuk Kombinası geçtiğimiz yıl Kasım ayında görkemli bir törenle hizmete açılmıştı. Başbakan Binali Yıldırım eşi Semiha Yıldırım ile açılışa katılırken, dönemin birçok Bakanı da bu açılışa iştirak etmişti.

Tavuk kombinası bölge için önemli bir yatırım olsa da rantabl olmayacağı yönünde kaygılar bulunuyordu. Gelinen noktada kombina tarafından üretilen tavukların satışı için ikinci kez ihaleye çıkılması dikkat çekti. Donmuş ürünlerin piyasada pek tercih edilmemesi de kombina için ciddi bir handikap oluşturuyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
tavuk
tavuk - 4 yıl Önce

Erzincan tavuk kombinası bölgeyi çok iyi canlandırdı. Biz kaliteli yetiştiriyoruz onlarda kaliteli kesiyor. Bence tek sıkıntı plansız yapılan sözleşmeler sonucu fazla kesim yapılıp depoların dolması.

- 4 yıl Önce

Yorum yapan arkadaş, çok önemsiz bir detaymış gibi, "tek sıkıntı plansız kesim yapıldığı için depoların dolması" diyor. Halbuki bu yörede bu yatırım nedeniyle görülen canlanmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden çok önemli bir sorun. Üretimi ve satışı düzene koyamazsanız bir süre sonra tesisin varlığı sorgulanır. Özel sektörün son derece başarılı olduğu kanatlı sektöründe devletin bu alana yatırım yapması zaten başlıbaşına bir handikap. Bu iş Erzincan şartlarında anlamlı olsa daha önce yörede özel sektörün yaptığı girişimler olumlu sonuç verirdi. Yanlış işler bunlar. Biz ülke olarak öyle bol keseden saçıp savuracak durumda değiliz.

banner151

banner251