" />

ESK: ‘Piyasadan çekilmek istiyoruz!’

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdür Vekili Ethem Kalın, Türkiye'de yüzde 10 kırmızı et açığının olduğunu belirterek, kapandığında piyasadan çekileceklerini söyledi. Kalın, “Ben ithal hayvan için attığım her imzadan huzursuzum. Memnun değilim bu durumdan" itirafında bulundu.

banner255
ESK: ‘Piyasadan çekilmek istiyoruz!’
banner200

Ankara Ticaret Odasınca (ATO) düzenlenen "Sürdürülebilir Besicilik Paneli"nde konuşan Kalın, sürdürülebilir hayvancılığı yaymak için çalıştıklarını kaydetti. ESK'nın neden ithal hayvan getirdiğini anlatan Kalın, şunları kaydetti: “Türkiye'nin kırmızı et tüketimi yılda 1 milyon 200 bin ton civarında. Ülkemizde yüzde 10 civarında bir et açığı var. Bizde bunu kapatmak için çalışıyoruz. Yılda kesilen büyükbaş hayvan sayımız 4 milyon bunun 800 bini kurban bayramında kesiliyor. Hükümetin kurumuza verdiği yetki ile 500 bin hayvan ithal ettik. Böylece et açığını kapatmak istiyoruz. Tabi ithal bazı çevreler tarafından destekleniyor. Bazıları da tepki gösteriyor. Ben ithal hayvan için attığım her imzadan huzursuzum. Memnun değilim bu durumdan. Ama bu ülkenin ihtiyacını düşünmem lazım. Nasıl telefon araba bir ihtiyaç ise ette bir ihtiyaç. Bu ihtiyacı karşılamakta bizim vazifemiz"

ÜNİVERSİTELER DAHA SOMUT ÇALIŞMALI

Ziraat ve veteriner fakültelerine de çağrıda bulunan Kalın, üniversitelerin tarım ve hayvancılık üzerine çalışmalarını yoğunlaştırması gerektiğini ifade ederek, “Üniversitelerimizin ciddi çalışmaları var. Bunu akademik olarak üreticiye yansıtması gerekiyor. Göstermelik programların aksine daha somut programlar yapmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
DEĞİŞİM
DEĞİŞİM - 4 yıl Önce

daha dün Etden sütten anlamayan birini esk ya gen müd yar yaptılar hemde urfalı. yani kimse samimi değil. Bu adam kayırmacılık bitmeyecek.

Koyun
Koyun - 4 yıl Önce

EBK da koyun eti bulunmuyor.Koyun kesilmiyor mu? %10 Et açığı hangi verilerle bulundu.Koyunculuğu geliştirin koyunculuğu....Meraları kurtarın meraları...Ne koyun kaldı ne çobanı...Islah çalışmaları yapın çok ivedi....Kamudaki Veteriner Hekimleri ıslah ve hayvancılığı geliştirme işlerine verin...Düz memurluk yaptırmayın...Balıkçılığı tavukçuluğu geliştirin...Köylünün mahsulü para etsin....Köylüyü köyüne geri götürün...Ürününe para verin...Et açığı kapanacaktır.Küçük işletmeleri destekleyin...Millet şehirlerde kapıcı oldu....Süt para etsin...Et bulunur o zaman....Bu kadar işte...

- 4 yıl Önce

Kardeşim bu adamlar bu üreticiyle dalga geçiyorlar tarım bakanı çıkıyor yok ben ithalat tan huzursuzum aynı konuşmalarında esk müdürü yardımcısı çıkıyor oda aynı şeylerden bahsediyor peki ülkede et açığına biliyorsunuz da üreticinin dünyanın en pahalı mazotu nu gübresini yemini neden müdahale yapmiyorsunuz yapamazsınız çünkü orada zengin sanayici var orada belki de bir millet vekili veyahut bakanın bir yakını var,ama şu var köylü milletin efendisi bu bir gerçek

Hadi ya
Hadi ya - 4 yıl Önce

%10 açık olduğu için mi kıyma 45 tl.

- 4 yıl Önce

gövde kuzu 30 tl kardeşim bilende konuşuyor bilmeyende

banner151

banner251