" />

Çiğ sütte yapılan 10 kuruşluk artış raflara yüzde 7 yansıyacak!

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, çiğ sütte üretici fiyatlarında yapılan artışın raflardaki fiyatlara yansıyacağını kaydetti. Çallı, “Söz konusu üretici fiyatlarındaki artış raflara da yüzde 7 civarında yansıyabilir." dedi.

banner255
Çiğ sütte yapılan 10 kuruşluk artış raflara yüzde 7 yansıyacak!
banner200

Üretici maliyetlerinin artması nedeniyle ara dönemde fiyatın revize edildiğinin altını çizen USK Başkanı Çallı, maliyetlerin arttığını tespit edince, üreticiyi mağdur etmemek için referans fiyatta artış kararı aldıklarını bildirdi.

Kur hareketleri nedeniyle ithal edilen yem fiyatlarının yükselmesi, Türkiye'de üretilen yem ham maddelerinin de üretim miktarlarının düşük kalmasının üreticilerin maliyetlerini artıran faktörler olduğunu vurgulayan Çallı, “Türkiye'nin süt sektörünün gelişmesi için üreticimizin faaliyetlerinin kazançlı ve kar oranlarının da sürdürülebilir olması gerekiyor." dedi.

Süt işleyen sanayi işletmelerine günlük ortalama 25 bin ton civarında çiğ süt gittiğini bildiren Çallı, dolayısıyla sanayinin hammadde olarak kullandığı çiğ süt referans fiyatındaki artışın, raflara da yüzde 7 civarında yansıyabileceğini kaydetti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

İneği olmıyan saltanat meraklıları SÜT birliklerinde yönetici olursa tabiki süt üreticisi para kazanamaz

banner151

banner251