Çiftçi, beş yıl sonrasını görmeli

Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (Tarmakbir) Yönetim Kurulu Üyesi ve Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, İzmir Basını ile bir araya geldi.

banner255
Çiftçi, beş yıl sonrasını görmeli
banner200

1978 yılında kurulan ve Türkiye'nin en eski ikinci büyük birliği olan TARMAKBİR adına konuşan Armağan, "Tarımsal mekanizasyon desteği şart. Tarım denilince sadece bitkisel tarım algılanmamalı" dedi.

2014 yıl sonu rakamlarına göre, tarım makineleri sektörünün makine sektörü içinde en fazla ihracat yapan altıncı sektör konumunda olduğunu açıklayan Armağan, "Bitkisel üretim kadar, tarımsal mekanizasyonun da mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Böylece tarım sektöründe verimlilik de beraberinde gelecektir. Çiftçi, üretmeye çalışırken en az 5 yıl önünü görmek, sık değişen politikaların belirsizliğinden etkilenmemek ister" diye konuştu.

Sektörün en büyük sıkıntılarından birinin eski model traktörler olduğunu belirten Armağan, "Hurda teşviğinin onaylanması ve beraberinde kredi desteği de sağlanması durumunda, her yıl 10 - 15 bin çiftçinin traktörünü yenileme imkânı doğacak. Traktör kullanımının bu şekilde devam etmesi mazot ve bakım maliyetlerinin artmasına, çiftçilerin işlerini yaparken zaman kaybı yaşamasına neden oluyor" dedi.

ONUR TUNGUT / SABAH

YORUM EKLE
banner151

banner251