Bakan Fakıbaba yıpranma payında inisiyatif almalı!

Tarım ve ormancılık hizmet kolunda çalışan memurlar, yıpranma payı hakkının kendilerine yeniden verilmesini istiyorlar. Bu konuda da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'dan inisiyatif almasını istediler.

Bakan Fakıbaba yıpranma payında inisiyatif almalı!
banner200

Tarım ve ormanlık hizmet kulunda yetkili sendika olan Toç Bir-Sen, yıpranma payı hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

MÜCADELEMİZE DEVAM EDİYORUZ

“Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolunun yetkili sendikası olarak, çalışanlarımızın hakkını sadece toplu sözleşme sürecinde değil, yılın her günü savunmaya devam ediyor, çalışanlarımız adına yeni kazanımlar elde etmek için, görüşmelerimize ve mücadelemize devam ediyoruz.

KAPSAM İÇİNE ALINMALI

Son günlerde gündemde olan ve önümüzdeki süreçte bir torba Kanunda çıkarılması planlanan, bazı kamu çalışanlarına Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı) hakkının verilmesine ilişkin devam eden süreçle ilgili olarak, Tarım ve Ormancılık Hizmet kolunda görev yapan çalışanlarında kapsam içerisine girebilmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Orhan YEGİN'i ziyaret ettik.

BAKANA HATIRLATTIK

Sayın Bakan'a; “Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı) hakkında yapılacak yasal düzenlemede, Tarım ve Ormancılık Hizmet kolunda çalışan personelin de yer alması gerektiğini, Tarım-Orman çalışanlarımızın daha önce söz konusu hakka sahip iken, 5510 sayılı Kanun ve sonrasında çıkarılan “Fiili Hizmet Süresi Zammı Uygulamasının Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” ile bu hakları ellerinden alındığını” hatırlattık.

SAĞLIK RİSKLERİNE MUHATAP OLUYORLAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca icra edilen görevlerden; zoonoz hastalıkları, zirai mücadele, zirai karantina ve laboratuvar ortamında çalışan kimyasal maddelerle etkileşim içinde olan, gıda denetimi ve gıda kontrolü yapan personel ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nde koruma, sınırlandırma ve orman yangınları ile mücadele, av ve yaban hayatı ile ilgili işlerde doğaya açık alanlarda hayati risk taşıyan işlerde çalışanlar, kaçakçılıkla mücadele, orman zararlılarıyla kimyasal ve biyolojik mücadele işlerinde çalışan personelin de ciddi hayati ve sağlık risklerine muhatap olduklarını ifade ettik.

Ayrıca,6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu' na istinaden; kamu ve özel sektör için geçerli olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan ve işlerin tehlike sınıflandırması gösteren “nace kodları cetveline” göre de Tarım ve Ormancılık alanında yer alan birçok işin “Tehlikeli” olarak kabul edildiğini ve tanımlandığını” belirttik.

BAKANLARA DOSYA SUNULDU

Yapılan görüşmede, hazırlığı yapılan torba kanununda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile bu bakanlıkların bağlı ve ilgili kuruluşlarında zikredilen görevleri icra eden personelin de Fiili Hizmet Süresi Zammından faydalandırılmasını sağlayacak hükümlerin yer alması gerektiğini ileterek, talebimiz hakkında hazırladığımız dosyayı kendisine sunduk.

ÜST DÜZEY BÜROKRATLARLA GÖRÜŞÜLDÜ

Öte yandan, Genel Başkanımız tarafından 04 Şubat 2018 tarihinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA ve Bakanlığın üst düzey bürokratları ile görüşülmüş, Sayın Bakanımıza; zor şartlarda ve tehlikeli ortamlarda görev yapan Bakanlığımız personelinin de Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı) hakkından faydalanması, yapılacak kanuni düzenleme içerisinde Bakanlığımız personelinin de yer alması gerektiğini, çalışanların mahrum kaldıkları Fiili Hizmet Süresi Zammından faydalanabilmesi için inisiyatif almaları gerektiğini ifade ederek, Bakanlık olarak gerekli girişimlerde bulunulması talep edilmiştir.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolunun Yetkili Sendikası olarak, çalışanlarımızın Fiili Hizmet Süresi Zammı (Yıpranma Payı) hakkından yararlanması için gerekli tüm görüşmeleri ve çalışmaları yürütmeye devam edeceğiz. Ancak, söz konusu sürecin hizmet kolumuzda yer alan kurumlarda çalışanların lehine sonuçlanması için, Gıda tarım Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerimizin de sürece dahil olması, bu konuda inisiyatif almaları ve Tarım ve Orman çalışanlarımızın hakkını teslim edecek yasal bir düzenlemeye imza atmaları gerektiğini hatırlatıyor, konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251