Bakan Fakıbaba’ya acil çağrı!

Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, veterinerlik hizmetleri uygulama ücretlerinde yaşanan belirsizliğe ilişkin Tarımdan Haber'e açıklamalarda bulundu. Öztürk açıklamasında veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri / teknisyenlerine ödenecek olan 'aşı ücretinin' çalışma barışını tesis edecek biçimde biran önce uygulanması gerektiği çağrısını yineledi.

Bakan Fakıbaba’ya acil çağrı!
banner200
banner217

Genel Başkan Öztürk, Toç Bir-Sen olarak; Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünce, İl Müdürlüklerine 27 Aralık 2017 tarihinde "Aşı ücretlerinin 75 Kuruş yerine 01.01.2018 tarihinden itibaren 1 Kuruş olarak uygulanacağı"na ilişkin yazının gönderilmesinin hemen ardından başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olmak üzere Bakanlık yetkilileri ile sorunun çözümü için görüştüklerini belirterek bu sorunun henüz çözüme kavuşmamış olmasının sahada görev yapan personelde tedirginliğe yol açtığını, moral ve motivasyonun düştüğünü belirtti.

KAPSAMLI DOSYA SUNDUK

Görüşmede Bakan Fakıbaba'ya bu uygulamaya ilişkin sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin hazırladıkları kapsamlı bir dosyayı da sunduklarını hatırlatan Öztürk şunları söyledi;

“Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ve bakanlığımızın bürokratlarıyla yaptığımız görüşmelerde ve sunduğumuz raporlarda, mesai mefhumu gözetmeden gece gündüz, yaz kış demeden, çalışan veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyeni ve veteriner sağlık teknikeri kardeşlerimizin böylesi bir uygulamaya maruz kalmasının moral ve motivasyon kaybına sebep olacağını dile getirdik.

Kanun ve Yönetmelik hükümleri ile güvence altına alınmış olan “uygulama ücreti" ödemelerinin kısmen ya da tamamen kaldırılması; mücadeleyi yürüten personelin özlük haklarında kazanılmış hakların ellerinden alınması sonucunu doğuracağını belirterek çalışma barışını tesis edecek biçimde yapılacak bir uygulanmanın hem kurum hem de çalışanlar adına büyük önem arz ettiğini dile getirdik.

Sayın Bakanımız da kendisine sunduğumuz raporu titizlikle inceleyeceklerini, çalışanların herhangi bir hak kaybı yaşamaması için de bürokratları ile birlikte gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.

VATANDAŞ İLE ÇALIŞAN KARŞI KARŞIYA GELİYOR

Genel Başkan Öztürk, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yapılan "Aşı ücretlerinin 1 Kuruş olacağı" açıklamasının çalışanların el emeği ücreti sorununun yanı sıra beraberinde yeni bir sorunu daha getirdiğini belirterek;

“2018 yılı aşı programına göre şuan bazı illerde veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri/teknisyenleri tarafından, LSD sığır çiçek aşısı, mavi dil aşısı, agalaksia gibi ücrete tabi aşılar yapılmaktadır. Hayvan sahipleri ya da hayvan işletme sahipleri tarafından Bakanlıkça yapılan Uygulama Ücretlerinin 1 Kuruş'a düşürülmesi talimatı Aşı Bedelini kapsamadığı halde bu açıklama vatandaş tarafından yanlış anlaşılmış, ücretli olan bu aşıların dahi 1 Kuruş'a yapılacağı algısı oluşmuştur. Bu yanlış anlaşma da çiftçimiz ile çalışanımızı karşı karşıya getirmektedir" dedi.

ARAZİDE ŞUAN YAŞANAN EN BÜYÜK SORUN UYGULAMA ÜCRETLERİ

Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerinin; aşı ve küpeleme işlemlerinde, uygulama (el emeği) ücretlerinde yapılan düzenlemenin uygulamasında yaşanan belirsizliğin devam ettiğini belirten Öztürk, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerince Anadolu'nun tüm bölgelerinde gerçekleştirdikleri toplantılarda çalışanların kendilerine ilettiği sorunların başında uygulama ücretleri olduğunu söyleyerek bugüne kadar bu sorunun tam olarak çözüme kavuşmamasından kaynaklanan belirsizliğin çalışanlarda tedirginliğe yol açtığını, moral ve motivasyonun düşmesine sebep olduğunu, vatandaş ile Bakanlık çalışanlarının karşı karşıya geldiğini belirterek Bakan Fakıbaba'ya ve Bakanlık yetkililerine bir kez daha acil çözüm çağrısında bulundu.

Öztürk; “Sayın Bakanın çözüm odaklı yönetim anlayışı, iyi niyeti ve tecrübesiyle bu sorunun olumlu yönde, çalışanlarımızı mağdur etmeyecek bir şekilde çözüme kavuşacağına inanıyor, gerekli çalışmalarında şuan bürokratlarımız tarafından yürütüldüğünü biliyoruz. Bu sorunun çözümü için yapılan çalışmaların da biran önce nihayetlendirilerek hayata geçirilmesini bekliyoruz" dedi.

Öztürk açıklamasında bu husus çalışanlarının lehine sonuçlanıncaya kadar hem Bakanlık hem de Genel Müdürlükler nezdinde görüşmelerini sürdüreceklerini de belirtti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI
TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI - 3 yıl Önce

Cumhurbaşkanımız Konuşmalarında “… Zira tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemedik ve yedirmeyeceğiz, ” sözünü çokça söylemektir. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı MERKEZ ve TAŞRA TEŞKİLATINA özellikle önemli Makamlar ile İL MÜDÜRÜ olacakların dürüst, adil, vicdanlı ve Allah’dan korkan, tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacak kişilerden atanması için talimat vermesini istiyoruz.

Elini taşın altına koyan yok
Elini taşın altına koyan yok - 3 yıl Önce

Paralel yapıyla mücadelede devletimize yardımcı olun. Bazı şeylerin farkındasınızdır.

- 3 yıl Önce

targelciler veterinerler üyede digerleri üye değilmi.

Şubata geldik
Şubata geldik - 3 yıl Önce

Yeni yıla girerken 1 kuruşa 1 gecede düşürdünüz, gerisi Allah kerim erteleyin bakalım ...

Sendika nedir ya
Sendika nedir ya - 3 yıl Önce

Kimin bu zamana kadar uyarilarina dikkate almislar.sendika gundem yaratiyor.Devlet zaten maasini vermiyor mu bunlara.Kps ile atanamaya calisanlara ayiptir.Gercek sorunlari konusmazlar ancak para istemeye gelince muhalefetler.Acaba calisanlar devletin verdigi maasin hakkini veriyorlar mi?

Vah vah vah
Vah vah vah - 3 yıl Önce

Başkan veterinerin görevi nedir? Bu adamlar hastalığa gitmiyor, sadece aşı ve kulak kü... yapıyorlar, araç devletin harcırah ve maaş alıyorlar , başka ne iş yapar bunlar maaş karşılığında , sizi kınıyorum senin annen ve baban herhalde köyde büyütme .. seni, maalesef şu düşüncen ülke düşüncesiy... örtüşmüyor, siz sendika üyelerin yönünde. bakıyorsun biraz millet ve ülke yönünden bak, bakanın yerinde olsam sendikaların hihiçbirini bakanlığa sokmam, sendikacı fetö cülerden vazgeç vazgeç.......... senide bozar bunlar dostum

Mantıklı
Mantıklı - 3 yıl Önce

Bravo başkanım

banner151

banner251