Anketten çiftçinin ruh hali iyi çıkmadı!

TARMAKBİR'in kurucu üyesi olduğu AgrievolutionTarım Makinaları İmalatçı Birlikleri Küresel İttifakı'nın Sonbahar 2018 Dönemi için gerçekleştirdiği 'Agrevolution İş Barometresi Anketi' sonuçları açıklandı. Brezilyalı ve ardından Rusyalı çiftçilerin genel ruh hali oldukça iyi görünürken, Türk çiftçiler için bunun tam tersi bir durum söz konusu.

banner255
Anketten çiftçinin ruh hali iyi çıkmadı!
banner200

Anket, TARMAKBİR üyeleri dışında, eş zamanlı olarak Agrievolution ağının kapsadığı Hindistan, Japonya, Çin, Güney Kore, Brezilya, Rusya, Batı Avrupa ve ABD'den toplam 195 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Anket sonuçlarına göre, tarım makineleri endüstrisi için küresel iş ortamı görünümünün, -geçmiş döneme göre bozulmasına rağmen- yine de iyi bir seviyede seyrettiği söylenebilir. Ankete göre, sektör temsilcilerinin çoğunluğu, önümüzdeki altı ay içinde ciro artışı bekliyor.

Bu durumun özellikle Rus ve ABD'li sanayiciler için çok belirgin olduğu gözleniyor. Türkiye'de ise tam tersi bir durum söz konusu. Sanayicilerin neredeyse tamamı, gelecek 6 ayın kayıp olacağını vurguluyor. Türk sanayiciler için tek teselli, geçmiş döneme göre ihracat siparişlerinin artması olarak ifade ediliyor.

Anketin bir diğer önemli göstergesi ise çiftçiler nezdinde vurgulanıyor. Buna göre, Brezilyalı (ve ardından Rusyalı) çiftçilerin genel ruh hali oldukça iyi görünürken, Türk çiftçiler için bunun tam tersi bir durum söz konusu. Geçmiş 3 aylık dönemde Türkiye hariç diğer ülkelerde çiftçilerin krediye ulaşma koşulları %69 oranında stabil kalırken, bunun Rusya'da belirgin bir biçimde kolaylaştığı görülüyor. Devlet desteklerine gelince; genel görünümde %66 oranında bir değişmezlik söz konusu. Devlet desteklerinin Rusya'da belirgin bir biçimde arttığı gözlemlenirken, bu ülkeyi Japonya takip ediyor.

TARIMDANHABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
cifci zarar ediyo
cifci zarar ediyo - 2 yıl Önce

ben boyle nasil yapagim elimden baska is gelse inan hic dusunmeden yapicam mazota zam gubreye zam bugdayada zam var ama cifcinin elinden cikincaa zam birak su ital etmeyi bak cifcine dogdum dogali ugrasiyorum bu isle ama zarar ustune zarar bankalara gidin sorun cifci kredisi orani nasil diye kara delige dusruk artik az bisey para kaliyo oda faize gidiyo artik dusunun bizi

- 2 yıl Önce

Ne ruhu çiftçi bitmiş ölmüş durumda

çiftçinin çoğu kredi borcu var
çiftçinin çoğu kredi borcu var - 2 yıl Önce

tayfun kardes aynen katiliyorum sana cogu ciftcinin bankalara kredi borcu var krediyi tarımı devam ettiririm daha iyi hale getirrirm diye çekiyor ondan sonrada ödeyemiyor ac karnini doyurmak biyana işi yoksa borcunun faizini ödesin ciftci.elektirk parası ödesin.devlet destek versin banka komisyon alsın oh ne ala memleket allah tüm ciftci kardeşlerimize yardim etsin bu kadar gideri bıraktım ciftci bagkur borcunu ödeyemiyor niye yetiştiremiyor çünkü parası ancak evine getireceği bir kuru ekmekten ibaret kazanç yok işimiz yoksa gubre mazot ilaç elektirik ekipman firmaları adına kendi malımızda askeri ücretle çalışıyoruz oda elimize geçerse turk tarımın ileriki yillarini göremiyorum artık önceleri çok hevesiydim ama artık tiksinmeye basladi

banner151

banner251