Ziraat odaları başkanlarından DEDAŞ’a sert tepki!

Şanlıurfa'da 8 ziraat odası başkanı bir araya gelerek DEDAŞ'a tepki gösterdi. Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hikmet İpar, DEDAŞ'tan çiftçi desteklemeleri üzerindeki blokeyi bir önce kaldırmasını ve uygulamalarına dayanak olan Bakanlar Kurulu kararının da geri çekilmesini istedi.

banner255
Ziraat odaları başkanlarından DEDAŞ’a sert tepki!
banner200

Ziraat odalarından DEDAŞ'ın uygulamalarına yönelik sert tepkilerin yer aldığı bir açıklama geldi. 27 Mayıs'tan buyana desteklemeleri bloke olan çiftçilerin sorunlarının çözülmesi gerektiği çağrısında bulunan ziraat odaları başkanları DEDAŞ'ın uygulamalarına yeter dedi. Yapılan toplantı sonrası gerçekleşen basın açıklaması ile DEDAŞ'ın uygulamalarına dayanak olan ilgili Bakanlar Kurulu kararının geri çekilerek, çiftçi desteklemeleri üzerindeki banka blokelerinin kaldırılması istendi.

FİYATLANDIRMADA ADALET İSTEDİLER

Açıklamaya Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Şanlıurfa Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Kaya, Siverek Ziraat Odası Başkanı Cuma Polatoğlu, Halfeti Ziraat Odası Başkanı Hasari Baysöz, Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar Bozova Ziraat Odası Başkanı Suphi Aksoy, Birecik Ziraat Odası Başkanı Abdül Celil Arıcı, Akçakale Ziraat Odası Başkanı Hamdin Yılmaz ve Harran Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz katıldı. Açıklamayı yapan Hilvan Ziraat Odası Başkanı ve Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hikmet İpar, DEDAŞ'ın elektrik fiyatlandırmalarında adil ve eşit olmasını, ilgili bakanlar kurulu kararının geri çekilerek, çiftçilerin bloke edilen destekleme ödemelerinin serbest bırakılmasını istedi.

HIRSIZLIK SUÇLAMASI!

DEDAŞ'ın hala çiftçiyi hırsızlıkla suçlamasına tepki gösteren İpar, 'asıl hırsız DEDAŞ'ın kendisidir' dedi.

8 ziraat odası başkanı ve yetkililerinin bir araya gelerek yaptığı basın açıklamasında şu sözlere yer verildi;

"Geçtiğimiz yıldan buyana Urfa'da yaşanan elektrik sorunu ile yaptığımız mücadeleler şu ana kadar her hangi bir sonuç vermemiştir. Dolayısıyla bir kez daha bu sorunu gündeme taşımak adına basın açıklaması yapma mecburiyetinde kaldık. Türkiye Pamuğunun yüzde 42'ni üreten ilimizde bugün yaşadığımız elektrik sıkıntısı hat safhaya ulaşmış vatandaşımızı ve çiftçimizi çileden çıkarır duruma getirmiştir.

Geçtiğimiz yıldan buyana çiftçilerimiz düzenli olarak enerji bedellerini ödemekte ve her hangi bir kaçak kullanımı yaşanmamaktadır. Ancak buna karşılık bakanlar kurulundan çıkan haksız bir karara istinaden Dicle EPSAŞ Genel Müdürlüğü çiftçilerimizin destekleme hesaplarına koyduğu bloke ile çiftçilerimizin paralarını aylar sonra almasına ve DEDAŞ kapılarında perişanlık çekmesine sebebiyet vermiştir. Bu durumda çiftçilerimiz borcunu ödemek istemesine rağmen çektiği çile ve sıkıntıdan sonra sözleştiği borçlularına karşı güvensiz duruma düşmekte ve kısa süreli faizli borç altına girmektedir. Bunun yanında sulama birliklerine üye olan çiftçilerimizin bağlı oldukları birliğe elektrik bedellerini ödemelerine rağmen desteklemelerine bloke konulmuş. DEDAŞ bu uygulaması ile tahsilatını yapmak için güçsüzü bile mağdur etmekten çekinmemiştir. DEDAŞ halen çiftçimize hırsız gözü ile bakmakta asıl hırssızlığı bu uygulaması ile kendisinin yaptığının farkında olmamaktadır.

2013'te uygulanan trafo bazlı enerji bedelinin 2014'te de aynı şekilde ödenmesini talep etmemize rağmen. Bu talebimiz karşılanmamış ve aynı uygulamanın Urfa dışındaki illerde gerçekleştiği görülmektedir. Bu illerde farklı yöntemler farklı tarifeler uygulanmakta ve bu anayasanın eşitlik ilkesini ihlal etmek anlamındadır.

Geçtiğimiz pamuk sezonunda DEDAŞ'ın elektrik kesintilerinden dolayı Şanlıurfa pamuğuna büyük darbe vurulduğu gibi aynı kesintiler halen devam etmektedir. Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde yüz bir tahsilat şansına sahip olan DEDAŞ halen bu kesintileri kaçak kullanım veya tahsilat yetersizliği bahanesi ile devam ettirmekte ve ürünlerimizde büyük hasarlar meydana getirmektedir.

DÜNYANIN EN PAHALI ENERJİSİNİ KULLANIYORUZ

Dünyanın en pahalı enerjisini kullanan çiftçiklerimiz bütün bu haksız uygulamalara rağmen inadına üretimine devam edip ülke ekonomisine katkı sağlamakta ve büyük bir istihdam yaratmaktadır. Bunca fedakarlıktan kaçınmayan çiftçilerimizin devlet eliyle özel bir şirkete ezdirilmesi kabul edilemez bir hal almıştır. Bu uygulamaya derhal son verilmeli, elektrik dağıtım işletmesinin devlet eliyle yapılması ve tarımsal sulamadaki harcanan elektrik tüketimine farklı bir tarife getirilerek ucuzlatılması gerekmektedir.

Bu konuyu tüm halkımızla paylaşıyoruz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi'lerin çektiği eziyet..
Çiftçi'lerin çektiği eziyet.. - 6 yıl Önce

Geçen sene elektrik kesintilerinden dolayı mağdur duruma düştü çiftçilerimiz .Tedaşın Kurduğu komisyonlarda Çiftçilerimizin sorunlarını izah etmeme rağmen ve fiyatları makul çerçevede çiftçilerimiz adına sunmamıza rağmen ne bir indirime nede bir anlaşmaya varılmamıştır.Ülke ekonomisine bu kadar büyük katkı sağlayan emekçi kardeşlerimiz başka işlere yönelmiş olup çiftçiliği Bırakma noktasına gelmiştir.Umarım bu yalnış politikadan derhal geri dönülmeli ve makul çerçevede hem Çiftçilerimizin Hemde firmanın anlaşma zemini aramasını dilerim.

Vergi %18 indirımı
Vergi %18 indirımı - 6 yıl Önce

TRT VE BELEDİYE vergileri indirlse elektirik fiyatları biraz düşer anlamağım TRT VE BELEDİYE çiftçi ye ne faydası var DEDAŞA yaptığımız görüşmelerde tüm çiftçiler borçları ödese dahi elektirik kesintiler ve dalgalamar yine olacak peki bu tür kesintiler ve dalgalama olursa yapacağımız anlaşlarda ne alacağız olası çiftçinin zararı kim ödeyecek ordada bir sorulu bulmiyoruz

Dedaş
Dedaş - 6 yıl Önce

Güneydoğu da yapılan elktrık kesıntısı nı derhal müdahele etmesın ve vatandaşin mağdür dürüma düşümesene kalyr acil bır şekılde çözülmesı arz edrm

Aynen başkana katıliyorum ve dehaş
Aynen başkana katıliyorum ve dehaş - 6 yıl Önce

Biz cifci leri sahipsiziz
Kiniyorum

DEDAŞ mağduru
DEDAŞ mağduru - 6 yıl Önce

Bu ülkede çiftçi sahipsiz DEDAŞ Bakanları arkasına alarak biz çiftçileri eziyor oysaki biz bu Vatanın evlâtlarıyız urfa ziiraat oda başkanı zaten akp millet vekilinin oglu akp yanlısı Say'ın Hikmet ipar ve diyer ilçe Zirat odaları başkanları teşekkürler Ahmet Eyüpoğlu sen ve baban akp ye el pençe durdurmaya devam et

Yav bu devlet çiftçiden ne istiyor
Yav bu devlet çiftçiden ne istiyor - 6 yıl Önce

çiftçi yalnız sahipsiz
çiftçi yalnız sahipsiz - 6 yıl Önce

abonem yok borcum yok kuyum yok kaçak yok dedasa göre 40000 bin TL allahiniz yok bakanlar kurulu daha ne diyeyim

banner151

banner251