Yem ve gübrede KDV düşürüldü

AK Parti'nin seçim vaatleri ve 64'üncü hükümetin 2016 eylem planı içinde bulunan gübre ve yemdeki KDV'nin düşürülmesi konusunda somut adım atıldı.

Yem ve gübrede KDV düşürüldü
banner200

ÖZEL HABER / Çiftçinin dört gözle beklediği gübre ve yemdeki KDV indirimi yapıldı. Resmi Gazete'de dün yayınlanan kararla, yemde yüzde 8, gübrede yüzde 18 olan KDV, yüzde 1'e indirildi. KDV indirimi, sadece çiftçiye satılan ürünlerde sınırlı tutulmayıp, üreticinin kullandığı hammadde de indirildi. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre, yem ve gübre üreticilerinin kullandıkları hammadde de KDV oranları yüzde 1'e indirildi.

ÇİFTÇİ VE YERLİ ÜRETİM KORUNDU

Hükümet, hammadde de KDV'yi indirerek yerli üretimi korumuş oldu. Hammadde de KDV indirilmemiş olsaydı bu durumda yerli üretim büyük bir darbe yiyecek, tek taraflı yapılan KDV indirimi ise tamamen doğrudan ithalat yapan firmaların lehine olacaktı.

NAKLİYE, TORBA VE ENERJİDE KDV DÜŞÜRÜLMEDİ

Ancak, üreticilerin nakliye, torba ve enerji giderleri ise hammadde içinde gösterilmedi. Bu durum büyük bir eksiklik olarak gösteriliyor. Buna göre üreticiler üretim aşamasında önemli bir kalemi oluşturan bu üç başlıkta yüzde 18 KDV ödemeye devam edecek.

STOKLARDAKİ HAMMADDE DE BELİRSİZLİK VAR

Diğer yandan girdilerde indirilen KDV indirimi, üreticilerin şu anda stoklarında bulanan ürünler için geçerli olup olmayacağı ise kararda belirtilmedi. Üretim aşamasında 3-4 ay öncesinden hammaddeyi tedarik etmek mecburiyetinde olan üreticiler için bu durum önemli bir sorun olarak görülüyor.

KDV İNDİRİMİNİN FİYATLARA YANSIMASI NE OLACAK?

Çiftçiler için önemli bir girdi kalemini oluşturan yem ve gübrede KDV indiriminin fiyatlara yansıması ne olacak? Çiftçiler için hayati önem taşıyan bu konuda kafalar karışık. Biraz olsun fiyatların düşeceği konusunda herkes hem fikirken, fiyatların düşürülen KDV oranında ucuzlamayacağı yönünde de genel bir kanı bulunuyor. Özellikle nakliye, torba ve enerjide KDV oranlarının diğer hammaddeler gibi yüzde 1'e indirilmemesi durumunda firmaların buradaki kayıplarını fiyatlara kesinlikle yansıtacakları kaydediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 15:16
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
K D V açılımı
K D V açılımı - 6 yıl Önce

tarım bağkuruna 2016da 100 lira fark koyanlar,asgari ücretlinin zammını çiftciye ödetecek.Yem ve gübredeki kdv esas motorinde ve tarımsal sulamadaki elektrikde kdv niye düşünülmemiş?Esasen işlem basit,çitcilik belgesi olan yem,gübre,motorin,elektrik faturalarını ibraz edecek,yatırdığı kdv hesabına yatacak.Ziraat odaları ne güne boş duruyor?Önüne geleni odalara kaydedip,çiftcinin hakkını bile savunamıyorlar.

- 6 yıl Önce

eger bu sekilde düz ara kdv yi indirdik deyip geciceklerse yaziklar olsun gene çiftçiyi tüccarin kucagina atip tüccari zengin edicekler, biz o kdv indirimini filan göremeyiz, ancak bunun destek odemelerinde oldugu gibi fatura karsiliginda alinan gübrenin kdv'si çiftçinin hesabina devlet tarafindan yatarsa bi işe yarar, bunun dişindaki her şekil çiftçiye daha cok maliyettir,kaziklanmasidir. yaziktir günahtir.

B
B - 6 yıl Önce

Tabi hesaba yatsında binlerce kişi ekmediği biçmediği halde para alsın demi sanırım hakan kardeşte onlardan biri

B
B - 6 yıl Önce

Ben 350 dönüm yer ekiyorum ama bi kuruş destek alamıyom araziyi kiralıyom arazi sahiplerine kalıyo benim bütün desteklerim bunada bi cözüm gelirse sevinirim

bağur ayligi
bağur ayligi - 6 yıl Önce

Bağur ayliği 322 den 435 olmuş ne yapacağimiz bilmiyoruz bize kaşikla verip kepceyle aliyorlar

- 6 yıl Önce

cok sükür dolandiriclikla işimiz olmaz kadir kardes..

500 dönüm yer işliyorum. hakkım olmayana elimi uzatmam. ama dediğim seklin dişinda olursa da, sen de cok beklersin gübre fiyatlari düşsün diye..neden düşmüyo diye..

Ülkemiz
Ülkemiz - 6 yıl Önce

Allah'ım ülkemize devletimize zeval vermesin gerisi
Olur gider inşallah kardeşlerim.

- 6 yıl Önce

Düsurulen kdv cifciye yansiyacagini sanmiyorum yine sanayici kazanacak fiatlar sanayicinin eline gececek Zam zam bunun örnek lerini gõrduk hibe desteklerinde


banner151

banner251