Yem ve Gübrede Firmaların KDV oyunu!

Yem ve gübrede yapılan KDV indirimi çiftçiye yansımayacak mı? Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, önemli bir soruna dikkat çekerek, Tarım ve Maliye Bakanlarını göreve çağırdı. Diğer yandan süt fiyatlarında da sanayicinin fiyat indirimine gittiğini anımsatan Yıldırım, çiftçi lehine alınan kararların başkaları tarafından gasp edildiğini kaydetti.

Yem ve Gübrede Firmaların KDV oyunu!
banner282

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, yem ve gübrede KDV'nin yüzde 1'e indirilmesinin ardından bazı firmaların ürünlerinde fiyat artışlarına gittiğine dikkat çekerek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nı bu konuda göreve çağırdı. Yapılan vergi indiriminden dolayı devletin 2 milyar lira bir vergiden vazgeçtiğine vurgu yapan Yıldırım, bu kaynağın da çiftçiye değil gübre ve yem üreticilerine gitme tehlikesinin bulunduğunun altını çizdi. Yıldırım, bu tehlikeden dolayı hükümetin yakın zamanda sistemde yeniden değişikliğe gitmek zorunda kalacağını iddia etti.

KDV İNMEDEN FİYATLARI ARTIRDILAR

Yıldırım, dünkü yazısında konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Gübre ve yem sanayicileri bu KDV indirimini fiyata yansıtırlarsa gübre ve yem fiyatı ucuzlar. Çiftçi de bundan yararlanmış olur. Ancak daha karar alınmadan ve karar açıklandıktan sonra bazı yem ve gübre firmalarının ürünlerine zam yaptıkları çiftçiler tarafından dile getiriliyor.

2 MİLYAR LİRA ÇİFTÇİYE DEĞİL SANAYİCİYE Mİ GİDECEK?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın bu konuda çok sıkı denetim yapmaları gerekiyor. Yapılan hesaplamalara göre, yapılan vergi indirimi ile devlet 2 milyar lira düzeyinde bir vergiden vazgeçmiş oluyor. Bu kaynak çiftçiye değil, gübre ve yem üreticilerine, aracılara giderse çiftçiye ve tarımsal üretime hiçbir katkısı olmayacak.

KDV DOĞRUDAN ÇİFTÇİYE VERİLMELİYDİ

Daha önce de yazdığımız gibi, burada yapılması gereken doğrudan çiftçiye ödenecek bir destek olmalıydı. Devlet çiftçiye her yıl gübre ve yem desteği veriyor. KDV oranı kadar bir destek artışı yapılsaydı çiftçi doğrudan yararlanmış olurdu. Şimdiki düzenleme ile çiftçinin bundan yararlanması çok zor. Göreceksiniz yakın zamanda sistemde yeniden değişikliğe gitmek zorunda kalınacak"

SÜT SANAYİCİSİ DE DURDUK YERDE FİYATLARI DÜŞÜRDÜ

Yıldırım, yazısında süt üreticilerinin yaşadıkları sıkıntılara da dikkat çekerek, yeni yılla birlikte bazı firmaların üreticiye belirlenen fiyatların altında ödeme yaptıklarını dile getirdi. Türkiye'de çiğ süt referans fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlendiğini anımsatan Yıldırım, kararlarda sanayicinin etkili olduğu bu konseyin, 2016 yılının ilk 6 ayı için alınan fiyat kararına uymadığının altını çizdi.

“Temmuz 2014'ten bu yana çiğ sütün litre başına referans fiyatı 1 lira 15 kuruş. Ulusal Süt Konseyi 2016 yılının ilk 6 aylık döneminde de bu fiyatın korunması yani 1 Temmuz 2016'ya kadar fiyatın 1 lira 15 kuruş olmasını kararlaştırdı" diyen Yıldırım, şunları kaydetti:

BAKANLIK PRİMİ ARTIRDI SANAYİCİ FİYATLARI DÜŞÜRDÜ

“Ancak, daha bir hafta geçmeden bazı süt sanayicileri Aralık 2015 ödemelerini yaparken fiyatı 3 kuruş düşürerek ödeme yaptı. Ocak ayı için de 3 ile 5 kuruşluk indirim uygulayacaklarını bildirdiler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, göreve geldikten sonra sektör temsilcileriyle yaptığı toplantıda çiğ süt fiyatının 2014 Temmuz'undan bu yana artmaması nedeniyle Ekim, Kasım, Aralık dönemi için çiğ süt primini 7 kuruştan 9 kuruşa çıkardıklarını açıklamıştı. Bazı sanayicilerin çiğ süt alım fiyatını 5 kuruş düşürmesiyle Bakan'ın verdiği prim fazlasıyla doğrudan sanayiciye gitti.

Özetle, Türkiye'de çiftçi lehine alındığı söylenen kararlar, vergi indirimleri, destekleme primleri ne yazık ki çiftçiye ulaşmadan başkaları tarafından gasp ediliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının buna dur demesi gerekiyor"

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nasıl kdv
Nasıl kdv - 6 yıl Önce

Sanayicilere üretim yapmayacak çiftçi,bu gelenek hiç bozulmadı kazanan BÜYÜKLER,çiftçi neresinden kazanıyor bu KDV nin,hangi çiftçinin tarlası ipotekte değil acaba,herkes sağlamda çiftçi emekci çıplakta,çiftçinin derdini bilen siyasi Anlayış olmalı,desteklerden çiftçiler hayvancılar yararlanmalı,devlet bi teşvik açıklıyor maşallah tüm sanayiciler HAYVANCI oluyor,fabrikacısı,doktoru,mühendisi, kim varsa silip süpürüyor devlet bu köylüye çiftçiye güvensin,takibinide yapsın,çiftçiyi kötü günler bekliyor,bu krediler nereye kadar,Allah devlete zeval vermesin diyelim,sanayicilerinde Allah Gözünü doyursun.birlik içinde herkes güle oynaya yaşasın,biri yiyip biri bakmasın.

yem
yem - 6 yıl Önce

Hiç bir yerde indirim yok nasıl %1 e indi anlamadım

Süt fiyatları neden düşürüldü
Süt fiyatları neden düşürüldü - 6 yıl Önce

Yemde kdv kalktı ama ertesi gün 10 kuruş Süt fiyatları düşürüldü şuanda 1liradan alım yapılıyor neden tabanfiyata uyulmuyor devletin bu ise el atması lazım

cífci gúnlúqú
cífci gúnlúqú - 6 yıl Önce

2002 de elma 50 kurustu bagkur 50 tl ídí 2015 elma halen 50 kurus bagkur 500 tle oldu yaziklar olsun cíftcíye bóyle yaptilar

Gülmekten oldum
Gülmekten oldum - 6 yıl Önce

Kırsal kalkınma projesinde destek ne kadar çifci adına diye yapıldı sanayicileri zengin ettiler se şimdi sıra gübre ve yemde bakalım şimdi kim zengin olacak .kırsal kalkınma projesinde 48 bin TL Ye aldığım makina proje bitti şimdi 40 bin TL Ye düşmüş yazık bize .allaha havale ediyorum...

sutte anlasildiysa sanayiciler neden fiyat belirliyor
sutte anlasildiysa sanayiciler neden fiyat belirliyor - 6 yıl Önce

Sut fiyatlari devletle sanayici anlastigina gore sanayici neden kafasina gore indirim yapabiliyor bunun agir bir cezasi yokmu neden herkes ciftciyi bitirmek istiyor neden kucuk ureticiye daha cok destek yok lutfen biri bana bunlari aciklasin

süt yem gübre
süt yem gübre - 6 yıl Önce

eğer bunu yapıyorlarsa haram olsun

- 6 yıl Önce

Hükümet KDV indirimi yaptım sanmasın takip yok denetim yok bütün firmalar zamdan önce ayar yaptı zaten neymiş kdv kalkmış


banner151