Ürün para etmezse Tarım Kredi el atacak

Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Ayhan Karayama, bir gıda şirketi kurarak bazı ürünleri 'para etmezse' üreticiden alıp marketlerinde ya da piyasadaki marketlerde satacaklarını söyledi.

Ürün para etmezse Tarım Kredi el atacak
banner282

Gazete Haber Türk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Tarım Kredi Kooperatifleri, fiyatı düşen ürünlerde üreticinin mağdur olmaması için devreye girecek. Genel Müdür Ayhan Karayama, kuracakları bir gıda şirketi üzerinden süt, çay, fındık ve zeytinyağı gibi ürünleri alacaklarını belirterek “Bu ürünler para etmezse, üreticinin zarar etmemesi için ürünleri alıp satış marketlerimizde ya da piyasadaki diğer marketlerde satışa sunacağız" dedi. Karayama, fındık alımı için de hazırlık yaptıklarını kaydederken, “Şu anda fındık fiyatları yükseliyor, düşüş trendine girerse alım yetkimizi kullanırız" diye konuştu.

Pek çok üründe fiyat dalgalanması yaşanırken, 1 milyon 100 bin çiftçi ortağı bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri de üreticinin mağdur olmaması için düşük fiyatlara karşı harekete geçmeye hazırlanıyor. HABERTÜRK'e konuşan Karayama, ilk olarak, fındık alımı yapmak için yönetim kurulundan yetki aldıklarını söyledi. Karayama, 180 bin ortaklarının fındık üretimi yaptığını belirterek “Fındık fiyatlarındaki düşüş nedeniyle çok şikâyet var. Bu yönde ihtiyaç gördük. Fındık fiyatı şu anda artış trendine girdi. Düşme eğilimi oluşursa mağduriyeti gidermek için alım yapacağız. Bölgede depo ve eksper gibi hazırlıklarımızı tamamlıyoruz" dedi. Karayama, aracıların devreden çıkması ve üreticinin ürününü pazara minimum aracı ile sunması için daha geniş kapsamlı adım atacaklarını belirterek bu amaçla, Tareks Gıda Pazarlama adında şirket kurduklarını anlattı.

'UYGUN FİYATA SATACAĞIZ'

Karayama, bu şirketin süt, fındık, çay ve zeytinyağı gibi ürünlerin fiyatı aşırı düştüğünde devreye gireceğini kaydederek “Üreticinin ürünü piyasada para etmez ve alıcı çıkmazsa, mağduriyetleri önlemek için piyasada olacağız" dedi. Karayama, satın aldıkları ürünleri, satış noktaları ile marketlerde tüketiciye uygun fiyata ulaştıracaklarını ifade etti. Karayama, gelecekte faaliyet alanlarını yaş meyve ve sebzeyi de kapsayacak şekilde genişletebileceklerini de söyledi.

'FİYAT YÜKSEKSE YOKUZ'

Karayama, fiyat yüksekse piyasaya girmeyeceklerini vurgularken, “Fiyat düşünce piyasada oluruz. Amacımız piyasaya müdahale ya da regülasyon değil. Hedefimiz üretici mağduriyetini önlemek. Zarar etmeyeceği, maliyetini karşılayan bir fiyattan alım yaparız" dedi.

KREDİ ŞARTI DÜŞÜRÜLDÜ

Tarım Bakanı Faruk Çelik, 2. Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri fuarında hayvancılıkta kredi için gereken 10 baş hayvan sayısının en az 5 başa düşürüldüğünü, çiftçinin kredi için evini arabasını ipotek etme devrinin biteceğini söyledi.

TMO VE ESK'NIN MÜDAHALE YETKİSİ VAR

Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) piyasaya müdahale yetkileri bulunuyor. ESK'nın, et ve süt alıp satarak bu iki ürünün fiyatını regüle etme yetkisi bulunuyor. ESK, son olarak düşen süt fiyatlarına müdahale ederek 28 bin ton sütü piyasadan topladı. Kurum, kısa süre önce de kasaplara et satarak artan et fiyatlarını düzenlemeye çalıştı. TMO'nun da fındık başta olmak üzere, hububat gibi ürünlere müdahale yetkisi bulunuyor. Fındık fiyatlarındaki düşüşün ardından bu kurumun fındık alımı yapması gündeme gelmiş ancak adım atılmamıştı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 13:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
NERENİN GENEL MÜDÜRÜ?
NERENİN GENEL MÜDÜRÜ? - 6 yıl Önce

sAYIN YENİ GENEL MÜDÜR NERENİN MÜDÜRÜ? oFİSİN Mİ? TKK'NIN BELİRTTİĞİ KONULARDA ŞİRKETİ VAR. oNLARIN YERİNE YENİSİNİ Mİ KURACAK? HANİ TKK'NIN ŞİRKETLERİ AZALTILIYORDU. bU NE PERHİZ.

Çiftçi
Çiftçi - 6 yıl Önce

Syn gnl müdürüm yağlı tohum alımlarıyla ilgili bir hamleniz olacak mı? trakyada bulunan şirket kapatılacak mı? Bafra da beceriksiz ve basiretsiz idareciler tarafından kapatılan ( yaşar bağcı , ismail bala , metin sahin) yağ fabrikası tekrar açılacak mı? Hammadde olarak dışa bağımlı bir sektör olan yağlı tohum sektörüne bakış açınız nedir? tkk bu sektöre ehemniyetle yaklaşmalıdır çiftçilerle örgütsel çalışmalıdır kooperatif çalışanlarıda bu konuda bilinçlendirmeli gerekirse teşvik edilmelidir. Katma degeri yüksek olan yağlı tohum ekimi teşvik edilmeli ve desteklenmelidir
müdürüm işi bilen adamları kendilerine yer açmak için şirketten uzaklaştıran bu yalancı ve yüzsüz idarecilerle tk gıdaya yazık oluyor sizede kocaman yalanlar söyleyecekler

Çok Önemli
Çok Önemli - 6 yıl Önce

Bu proje ve hedef son derece önemli.Ve Tarım Kredi bunu rahatlıkla gerçekleştirebilir. Amma velakin...
*Kifayetsiz şirket yöneticileriyle, Korkak yönetim kurulu üyeleriyle, Hesapsız kitapsız projelerle içinden çıkılamaz.
*Üzerinde ciddi çalışılması ve projelendirilmesi lazım. Aksi takdirde Tarım Kredi'ye ciddi zarar verir ve maksatta hasıl olmaz.

TMO
TMO - 6 yıl Önce

TMO sanki TKK'dan daha mı iyi yaptı fındık işini...2 Katrilyon görev zararı oldu. Yani milletin cebinden karşılandı zarar. TKK, TMO'dan daha etkin olabilir. Çünkü TKK'nın teşkilatlanması TMO'dan daha iyi. TMO'nun her yerde şube veya ajansı yok. Mesela Ordu, Giresun, Sakarya, buralarda TMO yok.

Tkk kapanıyor
Tkk kapanıyor - 6 yıl Önce

Ziraat bankası baskısı TKK yı kapatır. Bu is bilmezlerde TMo ya doner... Gorev tamamlanir...

Fiskobirlik- Tarım Kredi
Fiskobirlik- Tarım Kredi - 6 yıl Önce

Fiskobirlik, ne işe yarar ? Tarım Kredi Koop.leri soyguna kendi bünyesinde dur desin.

TMO
TMO - 6 yıl Önce

Karayama, fındık işini çok iyi biliyor. Teşkilat işinden çok iyi anlar. Teşkilatlanmak Karayama'nın işidir, TKK ona güvenmeli. TKK, iyi bir hazırlık ile bu işi TMO'dan daha iyi yapacaktır. Ayrıca, bazıları bu iş TMO'ya kalır diyor. Böyle olmaz çünkü TMO depoculuk faaliyetinden çekiliyor. Bu işi LİDAŞ yapacak ve şuan LİDAŞ hızla örgütlenmeye devam ediyor. Devletin sübvanse etmesiyle LİDAŞ'a devrolabilir. O da belki.

- 6 yıl Önce

Zarar olursa kim karşılayacak ? BKK çıkarıldımi? Yoksa ortağın cebindenmi?