Traktörde hurda teşviki yeniden gündemde

Uzun zamandır gündemde olan ancak hükümetin cari açığı artırır gerekçesiyle rafa kaldırdığı hurda teşviki, teknolojik ömrünü tamamlamış traktörler için yeniden gündeme geldi.

banner255
Traktörde hurda teşviki yeniden gündemde
banner200

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Türkiye'de teknolojik ömrünü tamamlamış 776 bin traktör bulunduğu ve bunun ülke ekonomisine yıllık 1 milyar dolar kayba neden olduğu gerekçesiyle harekete geçti. TARMAKBİR, teknolojik ömrünü tamamlamış traktörlerin yenilenmesi için kapsamlı bir rapor hazırlayarak, yetkili bütün bakanlıklara gönderdi. TARMAKBİR'in raporunda her 10 bin traktöre verilecek teşvikin devlete maliyeti 150 milyon lirayı bulurken, traktörlerin yenilenmesinden dolayı da 112 milyon lira tasarruf sağlanacağı hesap ediliyor.

VERİLEN MAZOT DESTEĞİNİ ALIP GÖTÜRÜYOR

TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri, “Yaşlı traktörlerin, -ne denli bakımlı olurlarsa olsunlar- verimli kullanılmaları mümkün değildir. Mekanik ve ekonomik ömrünü fazlasıyla doldurmuş traktörlerle çalışmak ülkemiz tarımında olağanüstü boyutlarda ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu kayıpların başında aşırı yakıt ve yağ tüketimi gelmektedir. Ömrünü doldurmuş traktör kullanılması nedeniyle Türkiye tarımı yıllık mazot faturası çiftçilerimize verilmekte olan mazot desteğinin çok üstündedir" dedi.

EN BÜYÜK MALİYETİ YAKIT

İleri, sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomik ömrünü tamamlamış traktörün en büyük problemi yakıt maliyetleridir. Yapılan saha çalışmalarına göre eski traktörler yenilerine oranla ortalama yüzde 30 daha fazla yakıt tüketimine neden olmaktadır. İşlenecek arazilerin birbirine olan uzaklıkları, traktörün işletmeye giderken karayolunda kat ettiği mesafenin uzunluğu, operasyon sayısı, yılda alınan ürün sayısı gibi faktörler yakıt maliyetine direkt etki etmektedir. Bir dönüm tarlayı sürmek için ekonomik ömrü dolmuş bir traktörün ihtiyaç duyduğu yakıt ortalama 1,3 litredir ki bu durum uç örneklerde ise 2 litreyi bile bulabilmektedir. Yeni nesil traktörlerde ise bu 1 litredir ve uç örneklerde ise 0.75 litreye kadar düşmektedir. Ülkemizde traktörlerin ortalama çalışma saatleri dikkate alındığında (500-600 saat) yıllık 700 litre daha fazla yakıt tüketimi söz konusu olmaktadır. Bunun da maddi karşılığı yıllık 3.200 TL'dir"

YILDA 1 MİLYAR DOLAR KAYBEDİYORUZ

İleri “Aslında çiftçilerimiz de yakıt masrafının hesabını kitabını yaptıkça yeni bir traktör satın almanın daha düşük maliyet yarattığını fark edebilmektedir ama alım gücündeki zayıflık yenilemeye imkan vermemektedir. Çiftçimizin eli ayağı olan traktör, ülke ekonomisi için de bir o kadar önemlidir. Alın teri dökerek kazanılan her kuruş çok kıymetlidir. Ülkemizde ekonomik ömrünü tamamlamış 25 yaş üstü traktör sayısı 776.000 adettir. 776.000 eski traktörün yakıt kaybına bağlı olarak ekonomimize verdiği zarar 2,5 milyar Türk lirası yani yaklaşık 1 milyar dolardır. Üstelik bu ekonomik kayba bakım onarım, ürün, zaman kayıplarının ve karbon emisyon sosyal maliyetinin maddi karşılıkları dahil değildir" diyerek sözlerini tamamladı.

İleri, TARMAKBİR olarak hazırladıkları raporu konuyla ilgili tüm bakanlıklara ve yetkililere ilettiklerini ve bir an önce bu sorunla ilgili tedbirler alınması gerektiğini belirtti. İleri, petrol ve doğal gaz zengini bir ülke olmadığımızı, çiftçinin daha kârlı üretim yapması ve üretilen üründen hak ettiği kazancı sağlaması için en önemli tarımsal girdilerden bir olan mazottaki savurganlığın bir an önce giderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mazot
Mazot - 6 yıl Önce

Hadi traktörü kredi Çekerek faiz ödüyerek aldık Traktöre mazotu kim koyacak Çiftçiyle alay edilmesin yazık günahtır Güneydoğulu çiftçiyi Elektirik çarpmış kimsenin kılı kıpırdamıyor DEDAŞ bakanlar kurulu kararıyla desteklemeye el koymuş yazık günah birileri çıkıp bu zülme dur desin

TEŞEKKÜR
TEŞEKKÜR - 6 yıl Önce

Selami bey çok güzel ve yerinde bir çalışma yapmışsınız ellerinize sağlık

biti kaybolan ciftcilik
biti kaybolan ciftcilik - 6 yıl Önce

Sizin desteginizinde gubrenizinde elektiriginizinde allah belasini versin allahin destegide olmasa biz ac kalmisiz sayin devlet

banner151

banner251