Tohum ihracatına ‘yabancı darbesi!’

Türkiye'nin 2015 yılı tohum ihracatı bir önceki yıla göre 53 milyon dolar eriyerek 170 milyon dolardan 117 milyon dolara düştü. İhracattaki bu düşüşe yabancıların sahip olduğu tohum çeşitlerinin neden olması dikkat çekti. İhracattaki bu kan kaybı, 'Milli Tohumculuk Sektöründeki' yabancı hâkimiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

banner255
Tohum ihracatına ‘yabancı darbesi!’
banner200

ÖZEL HABER

Tohum ihracatı, geçtiğimiz yıl yabancılar yüzünden 53 milyon dolar düşerken, ithalat ise artmaya devam etti. İhracatın düşmesi, ithalatın ise artması Türkiye'nin tohum dış ticaret açığını, 41 milyon dolardan 114 milyon dolara çıkardı.

Uzun yıllardır yabancıların sayesinde artış eğiliminde bulunan Türkiye'nin tohum ihracatı, 2015 yılında büyük bir darbe yedi. Bir önceki yıla göre Türkiye'nin tohum ihracatı üçte bir oranında azalarak, 170 milyon dolardan 117 milyon dolara düştü. 2015 yılı tohum dış ticaret verileri, Türkiye'nin tohum ihracatı ile övünenlerin de maskelerini düşürdü.

İHRACAT VERİLERİ İLE YABANCI HÂKİMİYETİ GİZLENİYOR

Bilindiği üzere Türkiye'nin tohumluk ihracatı içerisinde en önemli iki kalemi hibrit mısır ve hibrit ayçiçeği tohumları oluşturuyor. Türkiye ihracatını gerçekleştirdiği bu hibrit tohum çeşitleri ise yabancı tohum firmalarının hâkimiyetinde bulunuyor. Kendi çeşitlerimiz olsa da bunlar üretici tarafından tercih edilmiyor. Tohum ihracatının da yüzde 70-75'i bu iki tohumdan sağlanıyor. Dolayısıyla tohumda övünülen ihracat verileri, aslında 'milli çeşitlerden' kaynaklanmıyor. Ancak ihracat verileri ile buradaki, 'yabancı hakimiyetinin' üzeri örtülüyor.

Türkiye'nin ise yabancı hakimiyetini ihracat verileri ile gizlemek yerine, zayıf olduğu tohum çeşitlerinde milli politikalara ihtiyacı var.

TÜRKİYE'NİN 2015 TOHUM KARNESİ

TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin; 2012'de 127.6, 2013'de 139.8, 2014'de 170.2 milyon dolar olan tohum ihracatı 2015 yılında 117 milyon dolara düştü. 2015 yılında ihracat 53 milyon dolar düşerken, tohum ithalatı ise artmaya devam etti. Tohum ithalatı bir önceki yıla göre 19 milyon dolar artarak, 211,4 milyon dolardan 230 milyon dolara çıktı.

AÇIK KORKUNÇ BOYUTLARA ULAŞTI!

İhracatın düşmesi, ithalatın ise artması tohum dış ticaret açığını korkunç bir boyuta getirdi. 2014 yılında 41.1 milyon dolar olan tohum dış ticaret açığı, 2015 yılında birden 114 milyon dolara yükseldi.

DÜŞÜŞÜN 27 MİLYON DOLARI AYÇİÇEĞİNDEN GELDİ

İhracattaki 53 milyon dolarlık düşüşün; 10 milyon doları mısır, 27 milyon doları ise ayçiçeği tohumundan kaynaklandı. Bu iki tohum çeşidi de yabancıların hâkimiyetinde bulunuyor.

UÇAK KRİZİNDEN ÖNCE DÜŞMEYE BAŞLADI

Ayçiçeği tohumunda yaşanan 27 milyon dolarlık düşüşün 18 milyon doları Rusya'ya yapılan ihracatın azalmasından kaynaklandı. Ancak burada ihracattaki düşüşün, uçak krizi ve sonrasında Rusya'nın getirdiği ambargo ile bir alakası bulunmuyor. TÜİK verilerine göre aylık ihracat rakamları incelendiğinde 2015'in ilk aylarından itibaren Türkiye'nin Rusya'ya yaptığı ayçiçeği tohumu ihracatında önemli düşüşlerin olduğu görülüyor.

İHRACATIN YÜZDE 68'İ YABANCININ

2015 yılında yapılan 117 milyon dolarlık tohum ihracatının da 80 milyon doları, mısır ve ayçiçeği tohumlarından elde edildi. 2014'de ise 170 milyon dolarlık ihracatın 117 milyon doları, mısır ve ayçiçeği tohumlarından oluşmuştu.

İTHALATIN YARISINI SEBZE TOHUMLARI OLUŞTURDU

230 milyon dolara çıkan ithalatın ise yine yarıya yakınını sebze tohumları oluşturdu. 2015'de 9 kalem sebze tohumunda 101,1 milyon dolarlık ithalat yapılırken bu ithalatın yarısından fazlası da yine tek kalemde domates tohumlarından kaynaklandı.

DOMATES TOHUMU YİNE BİRİNCİ

2015'de sebze tohumu ithalatında; domates tohumuna 52.4, biber tohumuna 12.4, hıyar tohumuna 11.4, marul tohumuna 4.6, patlıcan tohumuna 4.5, havuç tohumuna 4.3, kabak tohumuna 3.9 ve ıspanak tohumuna 3.7 milyon dolar ödendi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MİLLİ TOHUMCULUK GERÇEKLEŞMEZ
MİLLİ TOHUMCULUK GERÇEKLEŞMEZ - 5 yıl Önce

Sayın Bakanımız Faruk Çelik Bey göreve geldiğinden bu yana Ülkemiz tarımının problemlerini tespit etmek amacıyla haklı olarak ilgili sivil toplum örgütleriyle toplantılar yapıyor.
Bakanlığın ilgili birimlerine sorsa; tohumcular birliği bugüne kadar milli tohumculuğun geliştirilmesi ile ilgili bir proje geliştirdimi? Bakanlığa teklif ettimi?
YoKsa hep destekleri arttırınmı dedi?
Milli bir teklif gelmez. ÇÜNKİ TOHUMCULARIN BAŞINDAKİ KİŞİ EN BÜYÜK TOHUM İTHALATÇISIDIR. YERLİ ÇEŞİTLERİN GELİİŞMESİ TİCARETİNİ AZALTIR.

Tebrikler
Tebrikler - 5 yıl Önce

Tohum ihracat ve ithalat rakamlarını gerçekçi bir gözle inceleyip haber yapan sizleri tebrik ediyorum. Yıllardır tohum ihracatımız artıyor diye övünen Birlik Başkanlarına ilk kez böyle bir ayna tutmuşsunuz. Tohum ihracatımızın % 70-80'nini yıllardır ayçiçeği ve mısır tohumu oluşturuyor. Bu tohumları da ana-baba hibrit hatları veya hibrit olarak çoğunlukla yabancı firmalar Türkiye'deki yetiştirici çiftçilere ürettiriyor ve üretilen tohumlar paketlenmek üzere yurt dışına gönderiliyor. Bu da bizim ihracatımız diye tablolara işleniyor. Hiç kimse de bu tabloları dikkatle inceleyip gerçeği sorgulamıyor. Siz bu tabloları bu şekilde ortaya koyduğunuzda da birileri rahatsız olup farklı tepkiler veriyorlar. Umarım bazı yetkililer uyanır.

ITHALAT
ITHALAT - 5 yıl Önce

İhracatı yabancılar yapıyor demişsiniz. Peki ithalatı kimler yapıyor. Sebze tohumunu İsrail'den Avrupada kimler getiriyor. Bunları da yazın.

banner151

banner251