Tarımda gümrük vergisi otomatiğe bağlanıyor!

Türkiye, tarım ve hayvancılıkta tamamen dışa bağımlı hale gelecek. Hükümet, yerli üreticiyi korumak için uygulanan yüksek gümrük vergisini düşürmeye hazırlanıyor. Buna göre gıdada fiyatlar yükselince otomatik olarak ithalat devreye girecek.

banner255
Tarımda gümrük vergisi otomatiğe bağlanıyor!
banner200

Reuters'ın haberine göre, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, tarım ürünlerinde yerli üreticiyi korumak için kullanılan ve yüzde 130'lara ulaşan ithalat vergilerinin çok yüksek olduğunu, bu oranları yüzde 20-30 seviyelerine indirecek Bakanlar Kurulu kararının bir iki güne çıkacağını söyledi. Zeybekci, kararın gıda fiyatlarının spekülatif olarak yükselebileceği eşiği aşağı çekeceğini ve fiyatların aşırı dalgalanmasının önüne geçeceğini belirterek, yeni yapının enflasyonla mücadele açısından önemli olduğunu ifade etti.

Bakan Zeybekçi, şunları söyledi:

"Artık koruma bu kadar yukarıda olmayacak. Gıda fiyatlarının aşırı dalgalanmasına müsaade etmeyecek bir noktada olacak. Fiyatlar belirlemiş olduğumuz noktaya geldiğinde otomatik olarak ithalat devreye girecek. Yüzde 130 olarak koruduğumuz gıda ürünlerinde yaklaşık yüzde 20 ile 30 arasına indiriyoruz. Dolayısıyla gıda fiyatlarındaki oynaklık bu tavana geldiğinde ithalat sistemi otomatik olarak devreye gidecek. Herhangi bir ithalat iznine ve müdahaleye gerek olmayacak. Bu yapıyı enflasyonla mücadelede çok önemli görüyoruz. Bakanlar Kurulu kararı da bir iki güne kadar çıkar."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251