Tarım ve gıda politikaları iflas etti!

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, ülkemizin tarım ve hayvancılığa çok uygun bir coğrafyada olmasına rağmen, yanlış tarım ve gıda politikaları nedeniyle, gıda fiyatlarının en yüksek olduğu ülkeler arasına girdiğini belirterek, uygulanan tarım ve gıda politikalarının iflas ettiğini kaydetti.

Tarım ve gıda politikaları iflas etti!
banner200

Çalışanların ve emeklilerin son bir yılda 49 temel gıda maddesinde satın alma güçleri düştü. Dolardaki artış gıda fiyatlarını daha da artıracak. Halkın ezici çoğunluğunun yararına olmayan yanlış tarım ve gıda politikaları gıda yoksulluğunu ve açlığı artırıyor. Tüketici Hakları Derneği, halkı açlığa sürükleyen yanlış tarım ve gıda politikalarına son verilmesini istedi.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, son bir yılda gıda fiyatlarında yaşanan artışlarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Gıda fiyatlarında yaşanan artışların, çalışan ve emeklilerin ücret artışlarının çok üstünde olduğunun altını çizen Çakar, halkın ezici çoğunluğunun yeterli ve dengeli beslenemediği anlaşılmaktadır. Bu durumun önemli bir nedeni de, açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan tüketicilerin temel ihtiyaçları olan gıda harcamalarından keserek, diğer zorunlu harcamaları olan kira, ulaşım, yakıt, elektrik, su, çocukların eğitim giderlerini karşılamak zorunda kalmalarıdır" dedi.

Çakar, açıklamada şunları kaydetti:

Ağustos 2014 sonu ile Ağustos 2015 sonu itibariyle son bir yıllık dönemde çalışan tüm memur ve memur emeklileri ile emekli öğretmenlerin 49 temel gıda maddesinde, emekli işçilerin 40 temel gıda maddesinde, çalışan asgari ücretli işçilerin ise 34 temel gıda maddesinde satın alma güçleri düştü.

GIDADAKİ FİYAT ARTIŞLARI REKOR KIRDI

TÜİK verilerini dikkate alarak, Ağustos 2014 sonu ile Ağustos 2015 sonu itibariyle son bir yıllık dönemde gıda fiyatlarındaki artış yüzdelerine şöyle örnek verebiliriz; mercimekte yüzde 38.13, dana etinde yüzde 28.52, balıkta yüzde 15.4, zeytinyağında yüzde 93.92, çayda yüzde 17.4, kuru soğanda yüzde 21.4, çarliston biberde yüzde 23.8, dolmalık biberde yüzde 22.86, taze fasülyede yüzde 22.16, patlıcanda yüzde 30.8, yeşil soğanda yüzde 21.8, salatalıkta yüzde 20.4, kabakta yüzde 19, şeftalide yüzde 15, badem içinde yüzde 36.9, ceviz içinde yüzde 24, fındık içinde yüzde 78.2, yer fıstığında yüzde 55.5 artış olmuştur.

ÇALIŞANLARIN ÜCRET ARTIŞLARI GERİDE KALDI

Son bir yıllık dönemde, gıda enflasyonundaki yıllık artış oranı yüzde 14.53 olmasına rağmen, tüm çalışanların ve emeklilerin Ağustos 2014'e ayına göre Ağustos 2015 ayındaki maaş artış oranları bu oranın altında kalmıştır. Örnek vermek gerekirse; emekli memurun maaş artış oranı yüzde 7.9, emekli öğretmenin yüzde 8, emekli işçinin yüzde 10.03, çalışan asgari ücretli işçinin ise yüzde 12.29 olmuştur.

TOPLUMUN YÜZDE 70'İ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA

TÜİK'in açlık ve yoksulluk rakamı ile TÜİK'in eşdeğer hane halkı kullanılabilir gelir rakamlarını karşılaştırdığımızda, tüketicilerin yüzde yetmişten fazlasının yoksulluk sınırının altında yaşadığı, dolayısıyla gıda yoksulu olduğu görülür. 14-15 milyon dolayında tüketicinin ise açlık sınırının altında yaşadığı anlaşılır.

Türk-İş'in açıklamalarına göre, dört kişilik bir ailenin Ağustos 2015 ayı itibariyle açlık sınırı 1345 TL'dir. Yoksulluk sınırı ise 4380 TL'dir. Bu rakamları dikkate alıp, TÜİK'in eşdeğer hane halkı kullanılabilir gelir rakamları ile karşılaştırdığımızda ise nüfusun yüzde doksandan fazlasının yoksulluk sınırının altında, 54-55 milyon tüketicinin ise açlık sınırının altında yaşadığı anlaşılır.

VATANDAŞ YETERLİ VE DENGELİ BESLENEMİYOR

Bu gerçekleri dikkate aldığımızda, halkın ezici çoğunluğunun yeterli ve dengeli beslenemediği anlaşılmaktadır. Bu durumun önemli bir nedeni de, açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan tüketicilerin temel ihtiyaçları olan gıda harcamalarından keserek, diğer zorunlu harcamaları olan kira, ulaşım, yakıt, elektrik, su, çocukların eğitim giderlerini karşılamak zorunda kalmalarıdır.

TARIM VE GIDA POLİTİKALARI İFLAS ETTİ

Ülkemizin tarım ve hayvancılığa çok uygun bir coğrafyada olmasına rağmen, yanlış tarım ve gıda politikaları nedeniyle, gıda fiyatlarının en yüksek olduğu ülkeler arasına girmiş bulunmaktayız.

DOLARDAKİ ARTIŞ PAHALILIĞI DAHA DA ARTIRACAK

Bununla birlikte, dolardaki artış ülkemiz tarımının en önemli ithal girdilerinden olan gübre ile akaryakıt fiyatlarını arttıracağı nedeniyle gıda fiyatları da artacaktır.

İNSAN ONURUNA YAKIŞIR TARIM POLİTİKASI UYGULANMIYOR

Ne yazık ki, ülkemizde belli bir azınlığın çıkarını gözeten, halkın ezici çoğunluğunun yararına olmayan ve insan onuruna aykırı bir tarım ve gıda politikası uygulanmaktadır.

YANLIŞTAN BİRAN ÖNCE DÖNÜLMELİ

Söz konusu yanlış tarım ve gıda politikaları nedeniyle, halkın durumu her geçen gün daha da kötüye gitmektedir. İvedilikle, halkın ve ülkenin yararına olan doğru tarım ve gıda politikalarına dönülmelidir.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI

Tüketicilerin gıda yoksulluğuna ve açlığına son verecek, satın alma güçlerini yükseltecek ve insan onuruna uygun olacak şekilde gerekli tüm ekonomik ve sosyal önlemler alınmalıdır.

YORUM EKLE

banner251