Tarım işçi ücretleri belirlendi

Şanlıurfa'da hizmet veren ziraat odaları başkanlarının almış olduğu karar doğrultusunda 2015 yılı tarım işçi ücretleri belirlendi. Buna göre tarım işçisinin bir günlük yevmiyesi 35 Lira olarak açıklandı.

banner255
Tarım işçi ücretleri belirlendi
banner200

Şanlıurfa'da hizmet veren Ziraat Odaları Başkanları önceki gün bir araya geldikleri Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısında 2015 yılı tarım işçi ücretlerini belirledi. Buna göre tarım işçisinin bir günlük yevmiyesi 28.5 TL'den 35 TL'ye yükseldi. Tarım aracıları ise işçi başına 1 TL alacak. Toplantıya katılan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, merkez ve ilçe ziraat odaları başkanları olarak yaptıkları toplantı neticesinde tarım işçi ücretini 35 TL olarak belirlendiği söyledi.

Eyyüpoğlu, "ücretlerin çiftçiye ve tarım işçisine hayırlı olsun. Bereketli bir yıl yaşıyoruz aynı bereketin kazançta da yaşanması dilerim" dedi.

Kararın detaylarında ise tarım işçileri saat 06:00 ile 18:00 arasında çalışacağı, İş Kur tarafından verilen tarım aracı belgesi ve nüfus cuzdanı olmayan kişiler ile 12 yaşından küçük çalışamayacak kadar yaşlı ve hasta işçilerin çalıştırılamayacağı belirtildi. İşçilerin içme suyu ihtiyacının işveren tarafından karşılanması gerektiği vurgulandı. Ayrıca ücretlerinde tam ve zamanında ödenmesi ile işçilerin ulaşımının karşılanması işverenin görevleri olduğu kararda yer aldı.

Kaynak: www.sanliurfaziraatodasi.org.tr

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi aç
Çiftçi aç - 6 yıl Önce

Say'ın Eyüpoğlu tarımı bitirdiniz ne zaman sesimiz olacaksınız ne zaman akp yle görüşeceksiniz ne zamamiftçilerine açıklama yapacaksınız DEDAŞ alın terimizi bloke etmiş siz koltuğunuzda oturmuş sesiniz çıkmıyor sizde çiftçisiniz yazık günah degilmi DEDAŞ bu zulmü yapıyor siz susuyorsunuz elinizi vicdanınıza koyun çiftçi kazanıyormu

banner151

banner251