Şubat ayında fiyatlar arttı

Şubat Ayında Küresel Gıda Fiyatlarında Artış Yaşandı Uluslararası gıda fiyatlarının Şubat ayı içerisinde aylık yüzde 1,1 oranında yükseliş gösterdiği öğrenildi.

Şubat ayında fiyatlar arttı
banner200

Uluslararası gıda fiyatlarının Şubat ayı içerisinde aylık yüzde 1,1 oranında yükseliş gösterdiği öğrenildi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yapılan açıklamalar ışığında, global pazarlarda tahıl, et, süt ürünleri, bitkisel yağ ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesindeki fiyat artışları ile ticaretinin takibini gerçekleştiren Gıda Fiyat Endeksi, Şubat ayında bir önceki aya istinaden yüzde 1,1 oranında artış kaydedildiğini ve 170,8 puana çıktığını bildirdi.

Endeksin geçtiğimiz yılın aynı dönemine ilişkin yüzde 2,7 azalma izlediği de öğrenildi. Bitkisel Yağda yaşanan düşüşlere rağmen, tahıl ve süt ürünlerinin artışı ise küresel gıda fiyatlarını dengelemeye yetmedi. Buğday, pirinç ve mısır gibi ürünlerin de içerisinde yer aldığı Tahıl Fiyat Endeksi'nin Şubat ayında Ocak ayına kıyasla yüzde 2,5 oranında artış gösterdiği, bu artışta ise olumsuz hava koşullarının etkili olduğu bilgisine ulaşıldı. Bitkisel Yağ Fiyatı Endeksi'nin şubat ayında yüzde 3,1 oranındaki azalışı ile son 19 ayın en düşük seviyesine gerilediği görüldü. Şeker Fiyatları Endeksi ise geçtiğimiz ay yüzde 3,4 azalma kaydetti. Süt Ürünleri Fiyat Endeksi'nin de bir önceki aya kıyasla yüzde 6,2 artış kaydettiği belirlendi. Et Fiyat Endeksi ise aylık bazda değişim yaşamadı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251