Şeker pancarı taban fiyat analizi

Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan şeker pancarı taban fiyatı, maliyet artışlarının üzerinde görünse de polarda yaşanan kayıp çiftçinin kazancını eritecek.

banner247
Şeker pancarı taban fiyat analizi
banner200
banner217

HABER ANALİZ

Şeker pancarı maliyetleri bir öneki yıla göre yüzde 15 arttı. Geçen yıl 1 dekar pancarın çiftçiye maliyeti 755 TL iken, 2015'de maliyetlerin yüzde 15 artarak 870 TL olması bekleniyor. Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan taban fiyat, maliyet artışlarının üzerinde görünse de polarda yaşanan kayıp çiftçinin kazancını eritecek.

Şeker pancarında polar oranı yüzde 15,2 çıkan üretici, açıklanan taban fiyatlarıyla maliyet artışlarını bire bir karşılarken, polar oranı yüzde 15,2'nin altına düşenler ise maliyet artışlarını bile karşılayamayacak.

ÜRETİM AZALDI

Şeker Kanunun devreye girdiği 2002 yılından bu yana kotalı üretimle birlikte şeker pancarı üretimlerinde önemli düşüşler yaşanırken, pancar ekim alanları da yüzde 13 seviyesinde azaldı. Bu dönemde pancar eken çiftçi sayısı da dramatik bir şekilde azaldı.

TEMEL GİRDİLER ÜÇE KATLADI

Pancar alım fiyatı, 2002-2014 yılları arasında sadece yüzde 112 artarken, bu yıllar arasında üreticilerin kullandıkları temel girdiler DAP gübresi yüzde 400, motorin yüzde 320, çiftçi şartlarında 1 dekar pancarın maliyeti; Tarla Kirası, Gübreleme, İşçilik, Çeki Gücü, Tohum, Sulama, vb. gibi girdilerdeki artışlarda göz önüne alınarak yüzde 366,7, dolar kur paritesi ise yüzde 45 oranında arttı.

ÇİFTÇİ 3 KAT YOKSULLAŞTI

Bu rakamlara göre pancar alım fiyatları, maliyet artışları karşısında yaklaşık 1/3 oranında düşük kalmış, 1 dekar pancarın maliyetindeki artış oranı aynı dekardan elde edilen 1 ton pancarın maliyetindeki artışın 3 katı olarak gerçekleşti. Yani çiftçiler 2002-2014 yılları arasında 3 kat daha fazla yoksullaştı.

SON 5 YILDAKİ KAYIP YÜZDE 35

Enflasyon rakamları üzerinden bir değerlendirme yapıldığında, kota uygulamasının başladığı 2002 yılından bu yana pancar çiftçisinin enflasyon karşısındaki kaybının her yıl artığı görülüyor. 2005 yılında 4.74 TL olan kayıp 2014 yılında 56.50 TL'ye çıktı. Pancar alım fiyatlarındaki artış sadece TÜFE göz önüne alınarak belirlenmiş olsaydı, 2014 pancar alım fiyatının tonda 214 TL olması gerekirken, taban fiyatın enflasyon altında belirlenmesinden dolayı bu rakam 2014 yılında tonda 157,50 TL'de kaldı. Oysa bu fiyat enflasyon karşısındaki Şeker Pancarı alım fiyatının 2010 yılındaki fiyata denk geliyor. Bu da çiftçinin 2010 – 2015 yılları arasındaki sadece 5 yıllık kaybının bile yüzde 35 olduğunu gösteriyor.

Başbakan Davutoğlu tarafından dün açıklanan 2015 yılı pancar taban fiyatı, çiftçinin kaybını karşılamasa da geçen yıla oranla yüksek olması çiftçiyi biraz olsun rahatlatmış görünüyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
polar
polar - 5 yıl Önce

Mali açıklamalar dogrudur ancak ülkemizde şeker pancarı yetistiricileri yetiştirdiği ürünün teknik özelliğini bilmeden yetiştiricilik yapmaktadır. Kota uygulaması da bu yüzden gelmiştir. Devlet şeker pancarı alımlarında yıllarca kutleye para verirken son zamanlarda verimliliği artırmak için polar düzenine bakarak ödeme yapma kararı almıştır senelerdir şeker pancarı üreticileri dekar dan yüksek tonaj nasıl alırızin peşine düşerek araştırma yapmış yüksek verimleri elde etmiştir ancak bunun yanında üretilen şeker pancarı nin polari umurlarinda bile değildi ancak devlet pancar alımlarında polar devreye çokunca çiftçi polar la tanıştı dolayısıyla eline geçen para miktarı düşüş oldu şimdi bu konudada suçlunun devlet olduğunu savunmaya başladı burda hakkaniyet ile konuşan malesef yok burda daha önemli konu şu acaba çiftçi toprak analizi yaptiriyormu toprak analizi sonucuna göre uygun gübreleme ve sulama yapıyormu şeker pancarı hastalık ve zararlılar illa mücadeleyi etkin yapıyormu kullandıkları ilaç gübre kayıt altına alıyormu üretim esnasında sekere dönüşen kısımda pestisit ve nitrat kalıntıları varmı bu ürünler İnsan beslenmesinde direk etkili ürünlerdir sekerlemeden tutun gazoz üretimine kadar hammadde olan şeker acaba yeterince hassas bir denetime tutuluyor mu tukettigimiz bu gıda maddesi bizim sağlığımızı nekadar etkiliyor acaba toplumu hasta mi ediyoruz yoksa Utopik bir düşünce olabilir belki ama hangi ilaç firmalarını veya hangi kimya devlerini zengin ediyoruz sorusuda akla gelmiyor değil ziraat mühendisi ümit çiçek 05425448377 proven kimya teknik müdürü

Ali kuyucu
Ali kuyucu - 7 ay Önce

Sadece gece sulaması yaparak bile üç noktada kazanç sağlanabilir:
1. Gece gündüz sıcaklık farkı artırılarak polar yükseltilir.
2. Gece buharlaşma daha az olduğu için daha az su harcanır. Toprak sudan daha iyi istifade eder.
3. Gündüz sulamasiyla olan su damlacigiyla yaprak yanması olmaz

banner248
banner151