Sağlıklı beslenmenin sınırı 1,3 bin lira oldu

Nisan ayı itibariyle 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 333 lira oldu.

Sağlıklı beslenmenin sınırı 1,3 bin lira oldu
banner200

Türk-İş'in ekonomik araştırmasına göre; Ankara 'da yaşayan dört kişilik bir ailenin 'gıda' için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,49 oranında artış gösterdi. Yılın ilk dört ayında artış oranı ise yüzde 8,21 oldu. Nisan ayı itibariyle 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) Bin 333 lira oldu.

Türk-İş'in, 4 kişilik bir ailenin geçimi için yapması gereken harcamalarla ilgili araştırmasına göre gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 4 bin 343 lira ulaştı. Oysa bu rakam bir önceki ay 4 bin 238 lira seviyesindeydi. İşçi konfederasyonun araştırmasına göre gıda fiyatlarındaki artış yüzde 14,25 (geriye dönük 12 ay itibariyle) seviyesine ulaştı.

YORUM EKLE
banner151

banner251