Rusya ambargosu tüketiciye yarayacak!

Rusya'nın Türk mallarına ambargo koymaya hazırlanması iç piyasada tüketiciye yarayacak.

Rusya ambargosu tüketiciye yarayacak!
banner200

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü İrfan Güvendi, Rusya'nın Türkiye'den meyve sebze ithalatını yasaklama kararına ilişkin, "Eğer böyle bir yaptırım olacaksa bundan ilk önce Rusya'nın çiftçisi etkilenecek, biz değil" dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği'nde ekonomi gazetecileri ile bir araya gelen Güvendi, gündemdeki Rusya krizini değerlendirdi. Tarımsal açıdan Türkiye'nin Rusya ile ticaretinde açık verdiğine işaret eden Güvendi, şunları kaydetti: "Eğer böyle bir yaptırım olacaksa bundan ilk önce Rusya'nın çiftçisi etkilenecek, biz değil. Zaten Avrupa'dan Rusya'ya karşı birtakım yaptırımlar var. Rus çiftçisi bu durumdan daha çok etkilenecek. Tek maliyetimiz ithalatta başka ülkeden getirileceği için navlun maliyetimiz olur. Tarım ve gıdada Rusya ile 2 milyar 850 milyon dolar ithalatımız, 1 milyar 350 milyon dolar da ihracatımız var.

KALİTELİ VE DAHA UCUZ ÜRÜN TÜKETECEĞİZ

Yaş meyve, sebze ve narenciye grubu bu durumdan etkilenir. Hükümet de bu durumda o çiftçilere destek verecektir. İç piyasada tüketimin artırılması ya da yeni ihracat pazarları bulunması gerekecek. Şu anda hemen ihracat kapısı açılamaz. Bu da içeride daha kaliteli ve daha ucuz ürün tüketebileceğimiz anlamına geliyor. Bu durum gıda enflasyonunu da etkileyebilir."

YORUM EKLE
banner151

banner251