Pancar taban fiyatları açıklandı

Pancar üreticisinin dört gözle beklediği şeker pancarı taban fiyatı açıklandı.

Pancar taban fiyatları açıklandı
banner200


Başbakan Binali Yıldırım, 2016 yılı pancar taban fiyatlarını açıkladı Tıklayın


2015 yılı pancar fiyatı, 16 polar için ton başına 190 TL oldu.

Üreticinin uzun bir süredir beklediği şeker pancarı taban fiyatı Konya'da Başbakan Davutoğlu tarafından açıklandı. Partisinin Konya mitinginde pancar taban fiyatlarını açıklayan Davutoğlu, tonda 157,5 lira olan pancar alım fiyatının 190 liraya çıkarıldığını söyledi.

Peki, bu rakam ne anlam ifade ediyor?

Açıklanan rakama göre, şeker pancarı taban fiyatına yüzde 20,6 oranında artış yapıldı. Ancak bu artış polar (şeker oranı) kaybından dolayı çiftçiye tam olarak yansımayacak. Polar kaybının Türkiye genelinde yaşanan bir sıkıntı olmasından dolayı yüzde 20.6 oranındaki artışın çiftçiye yansıması yüzde 13'i geçmeyecek.

Yüzde 13'lük artışta 15 polar için geçerli. Birçok bölgede polar oranı 15'in de altına seyrediyor. 14 polar ortalaması ile pancarını fabrikalara teslim eden bir çok üretici bulunuyor. Bu durumda yüzde 20.6'lık artış yüzde 5.5'e kadar düşüyor.

Dolayısıyla taban fiyata yapılan yüzde 20.6 oranındaki artış ilk planda yüksek gibi görünse de polar kaybının yaygın bir şekilde yaşanmasından dolayı bu artıştan çok az sayıda çiftçi yararlanabilecek.

Yapılan araştırmalara göre çiftçinin 1 dekarda maliyeti yüzde 15 arttı. Yüzde 20.6 oranındaki artış, maliyet artışlarının üstünde görünse de polar kaybından dolayı açıklanan bu taban fiyatı, bir çok bölgede çiftçinin üretim maliyetlerini bile telafi etmeyecek görünüyor.

MALİYE 5 LİRA DÜŞÜRDÜ, DAVUTOĞLU 10 LİRA ARTIRDI

Alınan bilgilere göre Türk Şeker, Maliye Bakanlığı'na taban fiyatını 185 lira olarak teklifte bulundu. Maliye Bakanlığı, bu taban fiyatını yüksek bularak 5 lira düşürdü ve Başbakan Davutoğlu'na 180 lira olarak teklif etti. Ancak seçim öncesinde bu rakamın büyük tepki çekeceği düşünüldüğü için Davutoğlu tarafından 10 lira artışla 190 lira olarak açıkladığı kaydediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 17:02
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

ben 450 ton şekerpancarı teslim ettim.25000 tl aldım.polar adı altında emeğimizi çalıyorlar.haram olsun.

Polar ayarlamasi 14 polar olarak
Polar ayarlamasi 14 polar olarak - 6 yıl Önce

Polar ayari 14 e dusurulmesi gerekir.

Polar 16 dan 14 e cekilsin
Polar 16 dan 14 e cekilsin - 6 yıl Önce

Giderlerin bu kadar yuksek olmasi nedeniyle ve polar ayarlamasinin yusek olmasi sebebiyle ciddi sekilde kazanclarimizda buyuk ksybimiz olmaktadir.Sayin seker kurulu uyelerimiz bu konuda biz pancar ciftcileri zor durundayiz.Biraz olsun bizi dusunerek polar oranlarini yeniden ayarlanmasini istiyoruz.Tsk ler.

pancar fiyatı
pancar fiyatı - 5 yıl Önce

40 yıl pancar ektim yıprandık hakkımızı yiyorlar artık pes

- 6 yıl Önce

Vaybe bukadar dusunuyorumda 4liradn 16 liraya ciktinda bukadar sevinmemistiniz 2001 de 105 liradan para aldiniz gubre 7lira idi mazot1300 liraydi simdi gubre 97 lira mazot 4000 lira 14 yilda gubreye olan zama ve mazota olan zama bakin ona gore ciftci arkadaslar kiyaslayin ve bugdayi arpayida gecmeyin ve gercekten bu fiyat iyi diyosaniz soleyecek sozum yok ve benim koyum170 haneydi simdi70.hane kaldi hayvancilik bitti tarim bitti bu neyin kafasi bu dusunun ona gore konusun:'`(((

Fiyatlar yetersiz
Fiyatlar yetersiz - 6 yıl Önce

Ciftci emeginin karsiligini alamiyor. Gubre, mazot fiyatlari yuksek oldugundan sıkıntı cekiyoruz pancar taban fiyatinin yukseltilmesini istiyoruz

- 6 yıl Önce

Malatya da pancar ekiyoruz nakliyesi çok pahali oyuzde paccar kekmiyoru devletimiz buna bir care bulsun Teşekkürler


banner151

banner251