Müdahaleden kaybetti sürümden kazandı!

Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, açıklanan buğday fiyatının üreticiyi memnun etmediğini ancak rekoltenin yüksek olmasından dolayı sürümden para kazandığını söyledi.banner255
Müdahaleden kaybetti sürümden kazandı!
banner200

Buğdayın kilosunun en az 90-95 kuruş olması gerektiğini ifade eden Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, "Çukurova çiftçisi buğdayını en fazla 80 kuruşa sattı ancak sürümden dolayı para kazanabildi" dedi. Özkan, yaptığı açıklamada kuraklık nedeniyle geçen yıl rekoltenin çok düşük olduğunu ancak bu yıl yağışlardan dolayı buğdayda rekoltenin iyi olduğunu anımsattı. “Buğdayın rekoltesi bu yıl yağışlar ile arttı. Özellikle mantar ilaçlaması, sulama ve iki kez gübreleme yapan çiftçilerin dekar başına 700 kilo buğday hasat edebilecek. Bunları yapmayan çiftçilerin de ortalama dekar başına 500-600 kilo buğday elde edebilecek" değerlendirmesinde bulunan Özkan, şunları kaydetti:

“Çukurova çiftçisi buğdayı kilosunu 77 kuruştan 80 kuruşa sattı. Ancak son zamanlarda fiyatlar 70 kuruşa kadar düştü. Çukurova çiftçisinin ürettiği buğdayın maliyeti yüksek oluyor. Bu nedenle buğdayın kilosunun en az 90-95 kuruş olması gerekiyordu. Ancak bu fiyatlara rağmen Çukurova üreticisi yüksek rekolte elde ettiği için para kazandı"

YORUM EKLE
banner151

banner251