Mısır müdahale alım fiyatları açıklandı

TMO, mısır üreticisinin dört gözle beklediği müdahale alım fiyatlarını açıkladı.

Mısır müdahale alım fiyatları açıklandı
banner282

Buna göre 2015 yılı için mısır müdahale alım fiyatı ton başına 725 TL olarak belirlendi. Geçen yıl fiyatlar ton başına 680 TL olarak belirlenirken, bu yılki fiyatlarda yüzde 6.6 oranında bir artış yapıldığı görülüyor.

TMO, 2015 dönemi mısır alım fiyat ve politikalarına ilişkin olarak kamuoyu açıklaması yaptı.

Açıklamada, 2014 yılında 5,95 milyon ton olan mısır üretiminin 2015 yılında yüzde 5,9 artış göstererek 6,3 milyon ton olacağının tahmin edildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Bu yıl Cumhuriyet tarihinin en yüksek mısır rekoltesi beklenmektedir.

TMO bugüne kadar mısır ekiliş durumu, bitki gelişimi, üretim durumu ve ürün maliyeti gibi konularda çalışmalar yürüterek alım politikalarını şekillendirmiştir.

PEŞİN VE EMANET MISIR ALIMLARI BAŞLAYACAK

Mısırını TMO müdahale alım fiyatını açıklanmadan önce hasat eden ve depo imkânı bulunmayan üreticilere depolama imkânı sağlamak amacıyla 20 Ağustos tarihinden itibaren taahhütname karşılığı mısır alımlarına başlanmıştır. O tarihten günümüze kadar toplam 54.254 Ton taahhütname karşılığı mısır alımı gerçekleştirilmiştir. Yarın itibariyle de peşin ve emanet mısır alımlarına başlanacaktır.

Bu yıl TMO tarafından mısır alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:

TMO, mısır üretimi yapılan bölgelerdeki tüm iş yerlerinde 4 Eylül 2015, Cuma günü itibariyle mısır alımına başlayacaktır.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticiler, belgelerindeki mısır üretim miktarının tamamını peşin satabilecek veya emanete bırakabileceklerdir.

ÇKS Belgesi olmayanlar ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla TMO depolarına emanete bıraktıkları mısırlarını, 1 Ocak 2016 - 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında TMO'ya satabileceklerdir.

Mısırlarını taahhütname karşılığında TMO'ya teslim eden üreticiler, yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek;emanete bırakabilecek veya TMO'ya satabileceklerdir.

TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla son üç yıldır uyguladığı randevulu alım sistemine bu yıl da devam edecektir.

Randevular, internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi TMO şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir.

Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

Emanet alımlar, geçici alım merkezleri de dâhil olmak üzere tüm iş yerlerinde yapılacaktır.

Mısırını TMO depolarına emanete bırakan üreticiler, makbuz senedini kullanarak TMO'dan yüzde 30 avans alabilecek veya TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

Mısırını TMO depolarına emanete bırakan tüccar ve sanayiciler ise makbuz senedini kullanarak TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

Makbuz senedine dayalı kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek mısırını TMO'ya satmayarak geri çekmeleri durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin yüzde 25'i TMO tarafından karşılanacaktır.

Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Üretici banka kartı ile ürün getiren üreticilere erken ödeme yapılacak olup ürününü anlaşmalı bankalardan alınan ürün kartı ile teslim eden üreticilere, 15 gün içerisinde ödeme yapılacaktır.

2015 yılı için mısır müdahale alım fiyatı ton başına 725 TL olarak belirlenmiştir.

Bu fiyata ilave olarak Bakanlığımız tarafından ton başına 40 TL prim ödemesi ile gübre, mazot ve toprak analizi gibi destek ödemeleri yapılacaktır.

725 TL/Ton olarak belirlenen müdahale alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 55,4 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 780 TL/Tona yükselmektedir.

Açıklanan bu fiyatla üretici maliyete göre yüzde 70 oranında, ton başına 311 TL kâr elde etmiş olacaktır.

Piyasa gereklilikleri dikkate alınarak TMO'nun 2016 yılı Ocak ayından itibaren uygulayacağı satış fiyatının da açıklanması gerekli görülmüştür.

TMO, mısırın 2016 yılı Ocak ayı satış fiyatını 825 TL/Ton olarak belirlemiştir.

TMO'ya ürün teslim edecek üreticilerimizin alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, gerekmektedir.

Anlaşmalı bankalar:

Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Denizbank, TEB, Albaraka Türk, Finansbank.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden ve TMO iş yerlerinden alabileceklerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
uzaktan çalan davul kulağa hoş gelir
uzaktan çalan davul kulağa hoş gelir - 6 yıl Önce

ofis fiyatı engeç ürün biçilmeden 2ay önceden açıklamalı.çiftçi ve tüccar ona göre planını yapsın.ofis açığa alıma başlamıştı ama 14 rutubetin üstü geldiğinde mısırı almadı.çiftçi esnafa götürmek zorunda kaldı.çiftçi ofise mısır döktüğünde fiyat 725 ama yaklaşık%4kesintisi var.fiyat 696ya geliyor.çiftçi nakliyeciye kg da 15 tl veriyor.kaldı 680tl.geçen yıla göre dönümde en az 200kg eksik ürün alındı.kg da yaklaşık 15tl yapar kaldı 665tl. rutubetten 15tl kesti kaldı 650tl.çiftçiye nasıl 780tl geçecek anlayan varsa anlatsın

- 6 yıl Önce

Fiyatın neresi iyi ya siz misira yaptiginiz masrafı bilmiyorsunuz yada masraf yapmıyorsunuz 2 tona yakın masrafın var hesaplayın 100 kg üre 100 dap 50 nitrat 50 şeker map ve asit yaprak gubresi filan filan

hasat bittiiii
hasat bittiiii - 6 yıl Önce

çukurova da hasat bittikten sonra fiyat açıklanmış olmasi ne garip üreticinin elinde mısır yokki yarın tüccar bu fiyatla ofise ürün satar çiftçide elindeki 64 kuruşa bakar ,bakar, bakar,,,,SONUÇ; Bu fiatları bukadar geç açıklamanın kimlere faydası oldugu birkez daha ispatlanmıştır,,,,,,,,,,ne garip,

- 6 yıl Önce

kahvede laklak yok tarlada var sayın albay

- 6 yıl Önce

Bizi duyan sorumlu lara sesleniyorum allah rızası için bu fiyatları yükseldin çiftçinin dermani kalmadı artık bu mısır ne devlet diyor 725 TL tüccarlar diyor 560 TL bu ne ya yazik günah özellikle Urfa'da

mısır fiyatı
mısır fiyatı - 6 yıl Önce

Fiyat mükembel tüm çiftçi arkadaşlarıma başarılar

- 6 yıl Önce

Fiyat gayet güzel allah bereket versin


banner151