Mevsimlik işçilerin dünyası yıkıldı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun TBMM'de partisinin grubunda yaptığı konuşmada taşeron işçilere kadro müjdesi verirken mevsimlik işçilerle ilgili bir açıklama yapmaması, kamuda yıllardır kadro bekleyen binlerce mevsimlik işçide tam bir hayal kırıklığına neden oldu.

Mevsimlik işçilerin dünyası yıkıldı!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Başbakan Davutoğlu'nun kadro müjdesi, bir tarafı sevindirirken bir tarafı da üzdü. Bugün açıklanan kararın ardından taşeron işçiler sevinirken, yıllardır kadro beklentisi içinde olan mevsimlik işçilerin beklentisi ise yine bir başka bahara kaldı.

MEVSİMLİK İŞÇİLER ŞOK OLDU

Mevsimlik işçiler, Başbakan Davutoğlu'nun kadro müjdesinin ardından kendileri ile ilgili bir açıklamanın yapılmaması üzerine soluğu üyesi oldukları sendikalarda aldılar. Sendikaların şube ve genel merkezlerini telefon yağmuruna tutan mevsimlik işçiler, sendikalardan da net bir cevap alamayınca tepkileri iyiden iyiye arttı.

SENDİKALAR DA BUGÜN ÖĞRENDİ

Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmaya son şekli önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu'nda verildi. Dolayısıyla sendikalarda kadro müjdesini bugün Başbakan Davutoğlu'nun açıklaması ile öğrenmiş oldu. Sendikalar çalışmanın tam içinde olmadığı için kadroya alınacakların arasında mevsimlik işçilerin bulunup bulunmadığını bilmiyorlardı.

UZUN SÜRE MUHATAP BULUNAMADI

Davutoğlu'nun konuşmasının ardından bu sorunun cevabını aramaya başlayan sendikalar, kadroyla ilgili çalışmanın içeriğini sadece Maliye Bakanının bilmesinden dolayı bu konuda hükümette muhatap bulmakta zorlandı. Sendikalar, kadroya alınacaklar arasında mevsimlik işçilerin bulunmadığını yoğun telefon trafiği sonrasında ancak öğrenebildiler.

SENDİKALAR MEYDANLARA İNEBİLİR

Mevsimlik işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili bir çalışmanın yapılmaması önümüzdeki günlerde tepkileri artıracak gibi görünüyor. Hükümet bu konuda bir adım atmazsa, uzun bir aradan sonra sendikalar meydanlara inebilir. Çünkü bugün tabandan gelen tepki bunu gösteriyor.

KADRO, KANUNLA ENGELLENMİŞTİ!

Bilindiği üzere 5620 sayılı Kanun ile kamu kesiminde altı aydan fazla çalışan geçici işçiler daimi işçi kadrolarına alınmıştı. Ancak aynı kanunun geçici 1. maddesi ile de altı aydan daha az çalışan geçici, kampanya ve mevsimlik işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçirilmeyeceği düzenlemesi yapılmıştı.

5 AY 29 GÜN ÇALIŞABİLİYORLAR

Başta şeker, orman olmak üzere Çaykur'da ve demiryollarında birçok kamu işyerinde halen geçici, kampanya veya mevsimlik işçi çalıştırılıyor. Kadroya geçirilmeyen bu işçiler, ilgili kanun gereği yılda 179 gün (5 ay 29 gün) çalıştırılıyor.

Söz konusu işçiler uzun yıllardır bu şekilde çalışıyorlar. Örneğin şeker fabrikalarında 20-25 yıldır kadro almadan çalışan işçiler var. Aynı durum, Orman Genel Müdürlüğü'nde, Çaykur'da ve Demiryollarında da geçerli.

KADRO VERİLMİYOR TAŞERONLARA YAPTIRILIYOR

Bu işçiler altı aydan daha az çalıştırılırken, diğer aylar bu işyerlerindeki istihdam taşeron işçilerle çözülmeye çalışılıyor. Bu durum kamuya daha pahalıya mal oluyor. Zaten geçici işçilerin çalışmadığı dönemler için genel sağlık sigortası primleri şirket tarafından karşılanıyor. Geçici işçilerin yılda 360 gün çalıştırılmaları durumunda bir taraftan çoğu işyerinde alt işveren uygulamasıyla hizmet alımı ihalesine gidilmesine ihtiyaç kalmayacak bir taraftan da kadro sorunu çözüleceği için işyerlerindeki verim artacak.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Mevsimlik isciler uyuyun az uyudunuz caykur işçileri AKP ye oy verdiniz

- 5 yıl Önce

Allah askina 26yildir mevsimlik calisiyorum 2cocugum var okuyorlar kisin is bulamıyorum hic düşünmüyoruz mevsim likler nazil geçiniyorlardı

mevsimlik işçiler tepki ver
mevsimlik işçiler tepki ver - 5 yıl Önce

Sendikalar otursun çocuklar imiz için Derdimizin anlatalim

MUVAKKAT İŞÇİLER
MUVAKKAT İŞÇİLER - 5 yıl Önce

KADRO BİZİMDE HAKKIMIZ..
15 -20 SENEDİR KADRO BEKLİYORUZ..

çaykur
çaykur - 5 yıl Önce

çaykura neden kadro verılmıyor mevsımlık ışçi persan bır duyan yokmu bunu

kpss
kpss - 5 yıl Önce

teşaron işçileri önce ne onu kimler tam biliyor. örneğin TİGEM de halis bildenin hemşerilerinin özel kalemindekimi yoksa eski bakann korumasnn kızının büroda oturmasmı buna benzer yüzlercesi torpili olan hep bürolardalar ve farklı maaşlarla masabaşı oturuyorlar. bunlarmı taşeron bazılaraıda torpil bulamamş KPSS çalışıp işe girememiş. Kim kadro almalı adalet hangisi? elbette arazide çalışan gerçek işleri yapanlar ayrıcalıklı olsun. karar verelim kim kadro almalı. o zaman neden kpss var eşitlik olmalı

Yaziklar olsun
Yaziklar olsun - 5 yıl Önce

20 yildir seker şirketinde calisiyorum 2006 da 14 günle kadrodan oldum yanimdaki kisi o aldi onun babası da sekerde calisiyordu.ben yinede hukumetimin cani sagolsun dedim ve bugune kadar akp kurulundan bu yana oyumu hep verdim ama dun bizlere yapılan yanlıştan dolayi ailece verdiğimiz oylar size haram olsun .sizi allaha havale ediyoruz ey hükümet.

a
a - 5 yıl Önce

Mevsimlik işçiler sessiz izliyoruz bucak kemiğe dayandi bir çözüm bulalim


banner151

banner251