" />

Kuzu eti dananın seviyesine indi

Dana etinden yüzde 20 daha pahalıya satılan kuzu eti, küçükbaş hayvan sayısının artmasıyla ucuzladı. Bursa İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Oran, "Yıllardır ilk kez kuzu etinin fiyatı dana etinin fiyatı seviyesine indi. Bu çok önemli bir gelişmedir" dedi.

banner255
Kuzu eti dananın seviyesine indi
banner200

Yazılı bir açıklama yapan Bursa İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği (BDKKYB) Başkanı Yıldırım Oran, Bakanlığın Türkiye'deki küçükbaş hayvan varlığını arttırmak için uygulamaya koyduğu politikaların sonuç vermeye başladığını kaydetti. Oran, “Bu çabalar sonrasında piyasada arz talep dengesi kuruldu ve kuzu etinin fiyatı düşmeye başladı. Yıllardır ilk kez kuzu etinin fiyatı dana etinin fiyatı seviyesine indi. Geçmişte kuzu eti dana etinden yaklaşık yüzde 20 daha pahalı oluyordu. Bu çok önemli bir gelişmedir" dedi.

Bakanlığın yetiştiricilere hibe olarak verdiği damızlık koyun ve keçilerin hızla ürediğini ve küçükbaş hayvan varlığında gözle görülen artış olduğunu dile getiren Oran, “Doğru politikalar geliştirilmeye devam ettikçe ülkemizde hayvancılık gelişecek ve dünyayla rekabet edecek seviyeye ulaşacağız. Köylerdeki yetiştiriciler kooperatifler kurup meraların bakımını yapması için teşvik edildiler. Meralar ıslah edilince küçükbaş hayvanlar için uygun otlaklar oluştu ve üretim maliyetleri düştü. Köylüler karlı olduğu için küçükbaş hayvan yetiştirmeye başladılar ve üretim arttı" değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kuzu  eti fiyatlarinin dusmesi
Kuzu eti fiyatlarinin dusmesi - 6 yıl Önce

Turkiyedeki koylerde meralarin %20 artmasi ve fiyatlari o oranda asagi cekmesi bakici bulmakta zorlanan buyuk ureticilere nasil iyi haber oluyor. ?

kücük baş bakan azaldı
kücük baş bakan azaldı - 6 yıl Önce

halk artık kuzu koyun tercih etmiyor gidin köylere eskiye göre cok düşme var kücükbaş hayvancılıkta kurban da kücük baş kesenler şimdi hep hisseli danaya giriyor dogru teşhis koyun masa başinda fikir yürütmeyin

banner151

banner251