Gübrede seçim çelişkisi!

Gübre fiyatları çiftçinin bugünlerde en hassas olduğu konuların başında geliyor. Dolardaki artışla birlikte ciddi bir mağduriyet yaşayan çiftçi, hükümetten günlerdir KDV oranlarının düşürülmesini talep ediyordu. Ancak iktidarda iken çiftçinin bu talebi karşısında bir adım atmayan AK Parti'nin bu konuda seçim vaadinde bulunması dikkat çekti.

Gübrede seçim çelişkisi!
banner200

ÖZEL HABER / Dolardaki artışla birlikte aşırı derecede pahalanan gübrede, çiftçinin 'KDV oranları indirilsin' talebine sessiz kalan hükümet sonunda harekete geçti. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, dolardaki kur artışının çiftçiye ve sonrasında halka yansımaması için hükümetten gübredeki KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesini istemişti. Bu talep karşısında bugüne kadar bir adım atılmazken, Başbakan Davutoğlu'nun bugün açıkladığı seçim beyannamesindeki KDV vaadi dikkat çekti.

Partisinin seçim beyannamesini açıklayan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinde iktidara gelmeleri durumunda gübre ve yemde KDV'yi kaldırma sözü verdi.

ÇİFTÇİNİN TALEPLERİNE DUYARSIZ KALINDI!

Bilindiği üzere gübre fiyatları çiftçinin bugünlerde en hassas olduğu konuların başında geliyor. Dolardaki artışla birlikte gübre fiyatları da aşırı derecede pahalandı. Bundan dolayı çifti burada bir çözüm bulunmasını talep ediyordu. Bu konuda Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, hükümete seslenerek, dolardaki kur artışının çiftçiye yansımaması için en azından gübredeki yüzde 18 KDV'nin yüzde 8'e indirilmesini talep etmişti.

Çiftçinin buradaki mağduriyeti bilindiği halde bu konuda bir adım atılmamıştı. Hükümette iken çiftçinin bu yöndeki taleplerine duyarsız kalınırken, gübredeki KDV oranının seçim vaadi olarak gündeme gelmesi ve buradaki mağduriyetin seçimlere kadar devam edecek olması anlamlı bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 15:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçinin Mağduriyeti
Çiftçinin Mağduriyeti - 6 yıl Önce

Çiftçilik Türkiye'de bitmiş durumda.çifçiler artık ekin ekemez .Duruma geldi.Mazot 5 TL gübre fiyatı ürkütüyor zaten.Mardin bölgesinde kaçak elektrik bahanesiyle artık destek alamıyorlar.Oysa Mezopotamya ovası zengin topraklara sahip bir ova.

...
... - 6 yıl Önce

çiftçinin desteğe ihtiyacı yok aslında kafayı kullansa yeter her gördüğü yeni traktöre heves edip krediyle traktör alırsa kafasına göre gübre atarsa daha çok madur olur ben kendimden daha yaşlı traktörle yeni traktörlerin yarısı kadar mazotla toprak işliyorsam mazottan dert yananlara hiç acımam

Aldatmaca
Aldatmaca - 6 yıl Önce

Akp.hala iktidarda,hala istediĝi gibi Ülkeyi yönetiyor.Yeni refah yasası çıkardıda çifciler itirazmı ettiler.’’etselerde çifciyi kim dinler’’ her yerde atarlar tutarlar sonunda Muhalif partilerin seçim bildirgelerinden yola çıkarak beyanlarda bulunurlar.Bunlar düpedüz Vatandaşı aldatmaktır.Çifci zengin deĝil zar zor bir iki tarım aracı var onunla çalışıp didinip durur . Kazandıklarını Güpre ,Mazot ve diĝer giderleri için harcıyor,elde sonunda birşey kalmıyor.Birde Ziraat Bankasından Kredi almıssa o zaman yandıĝının günüdür.

- 6 yıl Önce

Bu konular secim vaadi olmamalıydı bunlar zaten çiftcinin senelerdir haykırışı köylü çks ile desteklemeleri cok yanlış destekler teşvikler tüm toprak ağaları alıyor bende çiftciyim kayıt dışı yapyorum icarlama kiralama gibi yani sistemi avrupa gibi sayılı kişeler yapsın kücük çiftcide başının çaresine baksın politikası...

banner151

banner251