Gübrede KDV çıkmazı!

AK Parti'nin en önemli seçim vaatlerinden birisi de çiftçiye yönelik gübrede KDV'nin sıfırlanmasıydı. Çiftçi, en önemli girdi kalemlerinden olan gübrede KDV sıfırlanarak biraz olsun rahatlayacaktı. Ancak KDV'nin kaldırılması konusunda tam bir çıkmaz yaşanıyor!

Gübrede KDV çıkmazı!
banner200

HABER ANALİZ

AK Parti'nin en önemli seçim vaatlerinden birisi de çiftçiye yönelik gübrede KDV'nin sıfırlanmasıydı. Çiftçi, en önemli girdi kalemlerinden olan gübrede KDV sıfırlanarak biraz olsun rahatlayacaktı. Ancak KDV'nin kaldırılması konusunda tam bir çıkmaz yaşanıyor!

Anlaşılan bu konunun üzerinde hiç kafa yorulmamış…

TEK TARAFLI KDV İNDİRİMİ İTHALATÇILARA YARAYACAK!

Şöyle ki; yurt içinde üretim yapan firmalar, üretim yapmak için girdilerde KDV'yi yüzde 18 ödüyor. Çıktı olan gübrenin KDV'si sıfır olursa, bundan yerli firmalar kaybedecek, ithalatçılar kazanacak.

Devlet girdilerde de KDV'yi sıfırlar ya da üretim yapan firmalarla KDV mahsuplaşması yoluna giderse sorun yine çözülmeyecek. Yine kazanan ithalatçılar olacak. Çünkü her ikisinin de firmalar lehine pratikte uygulanırlılığı bulunmuyor. Ve yapılsa bile firmalar kendilerini korumak için ürünlerine doğrudan yüzde 18 zam yapacaklar. Ancak bu durumda da ithalatçı olan firmalarla rekabet şansları kalmayacak.

İTHALATÇILAR YÜZDE 18 AVANTAJLI OLACAK

İthalatçı firmalar, ithalat aşamasında yani gümrükte KDV ödemeyeceği için, yurt içerisinde üretim yapan firmalardan yüzde 18 daha avantajlı bir duruma geçecek.

Yurt içi üretim yapan fabrikalar, ithalatçılarla rekabet edemeyeceği için onlarda tesislerini kapatıp ithalatçı olacak.

PİYASANIN KONTROLÜ İTHALATÇILARIN ELİNE GEÇECEK!

Zaten hammadde ve ürün olarak tamamen dışa bağımlıyız. KDV'nin kaldırılmasıyla birlikte yurt içi üretimleri de yok etmiş olacağız ve piyasanın kontrolü tamamen ithalatçıların eline geçecek.

Yani aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali…

FATURASINI ÇİFTÇİ ÖDEYECEK!

Burada yanlış anlaşılmasın, firmaları koruyup kollamak için bunlara dikkat çekmiyoruz. Ancak çiftçiyi rahatlatmak için yapılacak bir uygulama, sektörü tamamen ithalatçı konuma getirecek ve ileride bunun faturasını yine çiftçi ödeyecek. Görünen köy kılavuz istemiyor!

SEKTÖR HAKKINDA BİLGİ

Sektör hakkında da biraz bilgi vermek gerekirse, Türkiye'de üretim yapan 6 tane büyük gübre firması var. GÜBRETAŞ, İGSAŞ, BAGFAŞ, EGE GÜBRE, TOROS ve GEMLİK GÜBRE… Bu 6 firma, Türkiye'nin yıllık gübre tüketiminin yüzde 60'ını karşılıyor. Bu firmaların dışında da 30'a yakın tamamen ithalatçı firma bulunuyor. Bunlar da sektörün yüzde 40'ına hitap ediyor.

1992'DE GERİ ADIM ATILDI!

Burada şunu da hatırlatmak gerekiyor. 1992 yılında da gübrede KDV oranı yüzde 12'den yüzde 1'e indirilmişti. Ancak aynı bugünkü gibi üzerinde fazla kafa yorulmadığı için bir yıl geçmeden KDV'ler tekrar yüzde 12'ye yükseltilmişti.

TEK BİR ÇÖZÜM GÖRÜNÜYOR

Gelinen noktada Ak Parti, söz verdi. Bu konuda bir adım atılması gerekiyor. Ancak KDV oranın tek taraflı ya da iki taraflı kaldırılmasının uygulanırlılığı bulunmuyor. Burada tek bir çözüm görünüyor. Zaten sektör temsilcileri de bunu savunuyor. O da kullanılan gübrenin KDV miktarı neyse doğrudan çiftçiye ödenmesi. Burada da başka suiistimaller devreye girecek ancak bundan başka da bir çare görünmüyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 18:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

Gubre bedava olsa senaryonuz ne olurdu yazin lutfen

Çiftçi perişan
Çiftçi perişan - 6 yıl Önce

Yorum süper olmuş senaryo degil gerçekleri anlatmış arkadaş sizin çiftçi için yada başkaları için bi senaryonuz varsa yazın çiftçi tarlalarını ekmez duruma gelmiş

Tek cozum
Tek cozum - 6 yıl Önce

Her il ve ilçede GTHM yokmu...?var. ...her cifcinin CKS müracaatında ektiği toplam alan ve ürün gamida belli olduğuna göre GTHM mühendis her cifcinin gübre giderini tesbit eder cifci de yıl içerisinde satın aldığı gubreyi faturalandirirsa KDV tutarı direk cifci ye ödenir... itirazı olan ....???

Cks kayıtları
Cks kayıtları - 6 yıl Önce

hamza bey en iyi öneriyor cks ler be ise
yarayacak bali

gübrede kdv kaldırilması
gübrede kdv kaldırilması - 6 yıl Önce

Hükümet tarafindan biz çiftçilere verilmiş bir söz olarak görüyorüz göbrenin yanisira motorindede çiftçi lehine bir adim atilmasin bekliyoruz

Kdv
Kdv - 6 yıl Önce

Toprak analiz sonucuna gore onerilen gubre miktari faturalandirilip ciftcinin hesabina kdv.aktarilmali.tabi duzenli ve uzmanlar tarafinda oneri yapilmali.

- 6 yıl Önce

Hangi çiftçinin çks kayıtları düzgün.İcara aldığı arazi kaydını çks kayıtlarına işleyememekte .sonuç Kayıtlar yine eksik.haliyle aldığı gübreyi faturalndırsa bile arazi kaydı yetersiz olduğu için KDV iadesini alamaz.

- 6 yıl Önce

KDV NİN DİREKT ÇİFTÇİYE ÖDENMESİ GEREKİR AKSİ TAKDİRDE BU İŞİN ALTINDAN KALKILMAZ.


banner251