Gübre fiyatları yüzde 160 arttı!

Gübre fiyatları son bir yılda yüzde 160 arttı. Doğruluk Payı'nın Tarım ve Orman Bakanlığı, köşe yazıları ve diğer kaynaklardan derlediği verilere göre çiftçilerin yoğun olarak kullandığı belli başlı gübre cinslerinde 2017'den bu yana yaşanan fiyat artış oranları yüzde 160'ın üzerinde gerçekleşti.

Gübre fiyatları yüzde 160 arttı!
banner200

Doğruluk Payı tarafından yapılan değerlendirmede “Son değerlendirmede, önemli tarımsal girdilerden olan gübre fiyatlarındaki artışın iddia edilenin dahi üzerinde olduğunu, mazot fiyatlarındaki artışın ise önemli miktarda olmaklar birlikte iddia edilen oranın altında kaldığını görüyoruz. Buna rağmen, mazot fiyatındaki artış mısır için getirilen %25'lik fiyat artışının altında kalıyor" denildi.

TARIMDANHABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Yani 5 milyon çitfci calışacak 80 milyon bedavya yiyecek hükümetin tarım politikası bu bir ekmek 0,5 sudan daha ucuz olamaz böyle bir yaklaşım mart seçimleri yaklaşıyor bunun acısı cıkar elbet sandık da

- 3 yıl Önce

Biz taban ve üst olarak bugdaya elli kg dekara gübre kullanımı yapıyoruz 60₺civarinda masrafları oluyor devletin desdeklemeyi dediği yüzde yüz artırdık dediği desdeklemeyi ise dekara8₺ 3kg gübre desteği bize destek verme urunumuze dünya ortalamasında fiyat verin Yeter

FİYATLAR GÜNCEL DEĞİL
FİYATLAR GÜNCEL DEĞİL - 3 yıl Önce

Piyasa araştırması yapılacak olursa haberde kullanılan gübre fiyatlarının güncel olmadığı görülecektir. Bu yorumu, zamları küçültme veya zülfü yare dokunacağı endişesi ile yaptığım anlamına getirilmesin. Tarımla uğraşıyorum ve zamlardan şikayetçiyim. Arpayı geçen yılki fiyattan verdik. Elimde beş ton nohut kaldı. Mazot fiyatları ortada, ekipman ve ilaç fiyatları almış başını gidiyor. Tarım Bakanlığı İlaç sektöründe gerekli denetimi yapmıyor. 2014'te yasaklanmış yabancı ot ilaçları yeni üretim olmasına karşın sanki 2014'ten kalma imiş gibi yeniden fiyat etiketi konularak fahiş fiyatlarla satılmakta. Ancak kullanılan fiyatların doğru olmadığını belirtmek istedim.

Gübre
Gübre - 3 yıl Önce

Ekmek zamlandı diye hemen bağırıyorsunuz adam 70tl ye aldığı unu 125 tl ye alıyor ekmek nerden pahalı geçen yıl 1600 tl ye aldığımız gübre 3200 tl buna neden sesiniz çıkmıyor köylünün müdafa edecek kimsesi yok bir mahsülü ekiyoruz kumar gibi kaç paraya satacağımız şans plansız tarım olmamalı yok oluyoruz.

Kimse kusura bakmasın fetö
Kimse kusura bakmasın fetö - 3 yıl Önce

Arkadaşlar bakın bu kurum da tasfiye çok sınırlı yapıldı ülke ekonomisine en çok etki eden kurum tarım kredi ve içinde dolu fetö den açığa alınıp geri gelen ler var dikkat edin gübre fiyatı 1 hafta indi anlık sonra tekrar tavan yaptı.. Burayı mercek altına almak gerek bu ciddi problem... Liyakat diyip gezen leri liyakata davet ediyorum birkez olsun doğru birşey yapılsın..

Ama olsun % 10 indirim yaptık.
Ama olsun % 10 indirim yaptık. - 3 yıl Önce

%160 dan da fazla da ekenden başkası bilmiyor. Sonra da çıkıp enflasyonla mücadele adı altında %10 indirim. Sene sonu görecem ben o enflasyonu asgari ücretle çalışan adama yapacağınız zamı düşük tutmak amacınız hadi taş çatlasın belediye seçimlerine kadar sonra gümbür gümbür geleceksiniz.

banner151

banner251