Gözler yem ve gübrede yapılacak KDV indiriminde

AK Parti'nin seçim vaatleri arasında yer alan 'yem ve gübrede KDV'nin sıfırlanması' çiftçiyi ve besiciyi heyecanlandırdı. Maliyet düşeceğinden ürünlerde yüzde 8 ile 20 arası ucuzlama bekleniyor. Yem ve gübreciler ise 'düzenleme yapılırken KDV yükü aman bize kalmasın' telaşında.

Gözler yem ve gübrede yapılacak KDV indiriminde
banner200

Hürriyet gazetesinden Burak Coşan'ın haberine göre, 1 Kasım genel seçimlerinde AK Parti'nin tek başına iktidar olması sonrası seçim vaatleri gündeme gelmeye başladı.

AK Parti'nin seçim vaatlerinde çiftçilere ve tarım sektörüne yönelik maddeler de bulunuyor. AK Parti'nin toplam 288 sayfadan oluşan seçim beyannamesinde tarım ve gıda başlığına 9 sayfa ayrılırken, vaatler arasında yem ve gübrede KDV'yi kaldırma vaadi öne çıkıyor.

KDV İNDİRİMİNİN ETKİSİ NE OLACAK?

Peki planlanan KDV indirimi yapılırsa etkisi nasıl olacak? Çiftçi, besici yüzde 8 ile 18 arasında yem ve gübreye daha ucuza ulaşacak. 1000 liralık yem 920 liraya düşerken, 1000 liralık gübrenin fiyatı 800 liraya inecek. Bağlantılı olarak bu düşüş et ve tarım ürünleri fiyatlarına yansıyacak. Tüketici daha ucuza alışveriş yapabilecek. Ancak KDV indiriminin yansımasının net olması için yem ve gübre üreticileri hammaddede de KDV indirimi yapılması gerektiğini savunuyor. Yem üreticileri, yem üretiminde kullanılan hammaddeyi yüzde 1, yüzde 8, veya yüzde 18 ile aldığına dikkat çekerken, besicinin KDV olmadan yem satın almasının kendileri üzerinde bir baskı oluşturacağını ifade ediyor.

MALİYETİN YÜZDE 70'İ

KDV'nin sıfırlanmasıyla yem fiyatlarının ardından et fiyatlarının da yüzde 8 düşeceğini söyleyen Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de, “Hayvancılıkta maliyetin yüzde 70'ini yem oluşturuyor. Bu yüzden et fiyatları da aşağı inecektir. Hammaddenin de KDV'si sıfır olursa fiyatlar daha da aşağı düşer. Tarımsal maliyetin yüzde 30'unu da gübre onda da KDV yüzde 18" ifadelerini kullanıyor.

KDV YÜKÜ ÜRETİCİNİN ÜZERİNE BİNECEK

İndirimin gerçekleşmesi halinde etkisinin nasıl olacağını sorduğumuz Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş da “Besici yeme daha ucuza ulaşacak. Ancak KDV yükü yem üreticisinin üzerine binecek. Düzenleme talep ediyoruz" şeklinde cevaplıyor. Yem üretiminde kullanılan hammaddelerden birinin buğday kepeği olduğuna değinen Karakuş, “Buğday, un ve ekmekte KDV yüzde 1. Kepeğin KDV'si yüzde 8. Bunun gibi 80 kalem hammadde var. Listeyi Maliye Bakanlığı'na verdik. Eğer yem hammadesi üzerindeki KDV'de inerse fiyatlar daha da aşağı düşer" diyor.

YEMDE NE KADAR AYAK VARSA KDV HEPSİNDE KALDIRILMALI

BEYAZ Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Başkanı Sait Koca ise, KDV indiriminin fiyatlara bir etkisi olmayacağını söylüyor. Canlı hayvanın KDV'li satıldığını belirten Koca, “Yem hammaddesi de KDV'li alınıyor. Canlı hayvan da KDV'li satılıyor. Yemde ne kadar ayak varsa hepsinde KDV kaldırılmalı. Ancak fiyatlar öyle düşer. Diğer türlü yem üreticileri iflasın eşiğine gelir. Üretici KDV farkını devletten isteyecek" diyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 6 yıl Önce

Ure vakti yaklasiyo agirdan, ne yapicaksaniz yapin bi an once, bu arada yapilacak seyde bakanlar kurulunda hazirlanan metne imza atmaktir uyandiralim,deveye hendek atlatmak gibi bisey olmasa gerek di mi?

FİYATLAR
FİYATLAR - 6 yıl Önce

KDV kalksa bile fiyatlar ilk basta düşsede kısa zamanda eski fiyatına gelir....

Şartlar
Şartlar - 6 yıl Önce

Gübre de kdv indirimi çiftçi ye nasıl verilir şartları nedir daha doğrusu çiftçi direk alırmı

yem ne zaman fiyatı düşecek
yem ne zaman fiyatı düşecek - 6 yıl Önce

- 6 yıl Önce

Üre atma zamanı geldi halen hiç bir ses yok. Kdv indirimi ni bekliyoruz

- 6 yıl Önce

Bugday pirim destegi listeleri. 1 ay önce askıya asıldı. Şu pirimler verilsede zam gelmeden gübreyi alsak.

- 6 yıl Önce

Umarım yine olan üreticiye olmaz


banner151

banner251