Gizemli ihale!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de kurbanlık hayvan sıkıntısı bulunmadığını iddia ederken, Bakanlığa bağlı ESK'nın el altından Avrupa Birliği ülkelerinden dondurulmuş et ithalatı ihalesi yaptığı ortaya çıktı.

banner255
Gizemli ihale!
banner200

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte et fiyatları yeniden tartışma konusu olurken Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) gizemli bir et ithalatı ihalesine imza attığı ortaya çıktı. Rekabet oluşması için satacağı sakatatın bile duyurusunu yapan ESK, Avrupa Birliği ülkelerinden yapacağı dondurulmuş karkas sığır eti ithalatını hiçbir duyuru yapmadan el altından yaptı.

Geçtiğimiz Perşembe günü sessiz sedasız 550 tonluk et ithalatı ihalesi yapan ESK, bu hafta Çarşamba günü de 3 bin 200 tonluk bir ihale daha yapacak. Perşembe günkü ihalede olduğu gibi Çarşamba günü yapılacak ihale de yine çok az sayıda firmanın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Yapılacak ithalat, hem miktar hem de cinsinden dolayı piyasada artan et fiyatlarına müdahale görevi görmeyecek. Bu bilindiği halde ithalatın; 'fiyatlara müdahale süsü' verilerek yapılması kafaları karıştırırken, “Bu ihaleler kim için yapılıyor?' sorularını gündeme getirdi.

MÜDAHALE KURUMUNDAN SESSİZ SEDASIZ İHALE!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de kurbanlık hayvan sıkıntısı bulunmadığını iddia ederken, Bakanlığa bağlı ESK'nın el altından Avrupa Birliği ülkelerinden dondurulmuş et ithalatı ihalesi yaptığı ortaya çıktı. Müdahale kurumu olan ESK'nın resmi internet sayfasından hiçbir duruyu yapmadan, sınırlı sayıda firmaları davet ederek et ithalatı ihalesi yapması kafaları karıştırdı.

Yapılan ihalelerle birlikte Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerinden toplam 3 bin 750 ton dondurulmuş karkas sığır eti ithalatı yapacak. İthalatın yanında bu ihaleler birçok soru işaretini de beraberinde getirdi.

İTHALAT, ARTAN ET FİYATLARINA MÜDAHALE İÇİN YAPILMIYOR!

Sektör temsilcileri, Avrupa Birliği ülkelerinden yapılacak bu ithalatın piyasada artan et fiyatlarına kesinlikle müdahale görevi görmeyeceğine dikkat çekiyor. Öncelikle dondurulmuş etin piyasada bir karşılığının bulunmadığına vurgu yapan sektör temsilcileri, diğer yandan ithal edilecek bu rakamla da zaten piyasaya müdahale edilemeyeceğinin altını çiziyor.

'GİZEMLİ İHALE' İDDİALARI DOĞRULUYOR!

Diğer yandan ESK'nın ihale şekli de sektör temsilcilerini teyit ediyor. Piyasaya müdahale etmek isteyen bir kurum, öncelikle piyasada psikolojik etki oluşturmak için 'ithal et geliyor' algısını oluşturmak ister. Ancak ESK'nın ihaleyi, hiçbir duyuruya çıkmadan, sınırlı sayıda firmaları davet ederek, sessiz sedasız yapması böyle bir amacının olmadığını gösteriyor. Geçmişte piyasaya müdahale için yapılan ithalatlarda ESK, bırakın resmi internet sayfasından duyuru yapmayı ilgili gazetelere ilan vermiş hatta konsolosluklara bile davetiye göndermişti.

BAKAN'IN AÇIKLAMALARI DA KAFALARI KARIŞTIRDI!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, geçtiğimiz günlerde Meclis'te bir grup gazeteciye artan et fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada ESK'nın Avrupa Birliği ülkelerinden yapacağı et ithalatını doğrularken bu ithalata 'piyasaya müdahale süsü' vermesi dikkat çekti. Bakan Eker, ESK'nın yapacağı bu ithalatın piyasaya müdahalede hiçbir etkisinin olmayacağını bildiği halde, “AB ile ticaretin gereği bazı zorunlu alımlar var. ESK bunlarla ilgili operasyona başladı. Müdahale yapıldığında zaten piyasa rahatlar" değerlendirmelerinde bulunmuştu.

KAMUOYU BU SORULARIN CEVABINI BEKLİYOR

Gelinen noktada kamuoyu, Türkiye'nin saygın kurumlarından olan ESK'dan şu soruların cevabını bekliyor; “Son aylarda artan et fiyatlarına bir müdahale görevi görmeyeceği halde bu ithalat neden yapılacak? Rekabetin oluşması için satılacak sakatatın bile duyurusu yapılırken bu ihalelerin neden duyurusu yapılmadı? Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan ihaleye kaç tane firma davet edildi, bu firmalar kimler ve ihaleyi hangi firma kazandı? Bu hafta Çarşamba günü yapılacak ihaleye kaç tane firma davet edildi? Ülke hayvancılığı ve et ihtiyacında; önceden kestirilemeyen, ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen nasıl bir durum yaşandı ki Çarşamba günü yapılacak olan ihalenin, Kamu İhale Kanunu'nun 21'nci maddesinin 'B' bendine göre yapılmasına karar verildi?

MİLLİ GAZETE

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 14:39
YORUM EKLE
banner151

banner251