Gıda Vadisi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

Karaman'da kurulması planlanan Serbest Bölge ve Gıda Vadisi projesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

banner255
Gıda Vadisi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor
banner200

Karaman'da kurulması planlanan Serbest Bölge ve Gıda Vadisi ile ilgili istişareler sürüyor. Önümüzdeki aylarda yapılacak çalıştay öncesi Karaman Valisi Murat Koca, AK Parti Karaman Milletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, AK Parti Karaman İl Başkanı Nazmi Ünlü, STK temsilcileri ve sanayiciler Karaman Ticaret ve Sanayi Odası'nda bir araya geldi.

Sanayicilerin bilgilendirildiği ve görüşlerinin alındığı toplantıda çalıştay öncesi konu tüm yönleriyle masaya yatırıldı. "Biz serbest bölgeyi büyük bir projenin parçası olarak görüyoruz" diyen AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, “Serbest Bölge, bu büyük projenin küresel pazarlarla iç pazarlara daha güçlü açılmamızı ve Karaman'ı yatırım için cazip hale getirecek, Karaman ekonomisine ilave finansman imkânı sağlayacak bir parçasıdır” dedi.

ÜRETMEK YETMİYOR İYİ ORGANİZE OLMAMIZ GEREKİYOR

Sanayiciler Serbest Bölge ve Gıda Vadisi hakkında bilgilendirilirken çalıştay ile ilgili de görüşleri alındı. Serbest Bölgeyi büyük bir projenin parçası olarak gördüklerini ifade eden AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk, “Bizim Karaman ile ilgili büyük tahayyüllerimiz var. Karaman'ın ve bu bölgenin bir sıçrama yapmaya ihtiyacı var. Bu Bölgenin daha çok üretme potansiyeli var. Daha çok üretmenin birinci koşulu iyi organize olmaktan ve işin detaylarını aşama aşama planlamaktan geçiyor.

Mesela daha çok ürettiniz diyelim, kaldı ki Karaman mevcut sanayi yapılanmasıyla da bugün daha çok üretebilir, o daha fazla ürettiğinizi satabileceğiniz pazarlarda organize olamazsanız ya da ticaretinizi büyütecek organizasyonlar gerçekleştiremezseniz bunun fazla da bir anlamı olmuyor. Hatta eldeki kaynak atıl yatırıma kanalize edildiği için belki de zararı oluyor. Bu çerçevede özellikle söylemem gerekir ki, biz serbest bölgeyi büyük bir projenin bir parçası olarak görüyoruz. Bu çalıştayı da biz Karaman'ın ekonomik olarak bir sıçrama yapabilmesi için akıl terleteceğimiz, hepimizin akıl terleteceği bir ortam olarak görüyoruz. Bu çalıştayda tek amaç serbest bölge konusunda karar vermek değildir. Bu çalıştayın amacı Serbest Bölge'nin de bir parçası olacağı büyük bir projeyi inşa etmektir. Serbest Bölge, bu büyük projenin küresel pazarlarla iç pazarlara daha güçlü açılmamızı ve Karaman'ı yatırım için cazip hale getirecek, Karaman ekonomisine ilave finansman imkânı sağlayacak bir parçasıdır” dedi.

konhaber.com


YORUM EKLE
banner151

banner251