Fındıkta fiyatların düşmesi Bakanlığı harekete geçirdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, markette 70-80 lira olan iç fındığın, üreticide, kabuklu fındıkta 10 liranın altına düşmesinin haksız rekabet oluşturduğunu belirterek, TMO'nun devreye girebileceğini kaydetti.

Fındıkta fiyatların düşmesi Bakanlığı harekete geçirdi
banner200

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, serbest piyasada fındıkta fiyatın 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indirilmesinin üreticiyi mağdur ettiğini bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in makamında gerçekleşen ve 2,5 saat süren görüşmede, TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Bakan Çelik'e tarımın sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı. TZOB Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı görüşmede, Bayraktar, fındıktaki sorunları da Bakan Çelik'e iletti.

Görüşmede, serbest piyasada 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indiğini belirten Bayraktar'ı dinleyen Bakan Çelik, üretici market fiyat farkına dikkati çekerek, markette 70-80 lira olan iç fındığın, üreticide, kabuklu fındıkta 10 liranın altına düşmesinin haksız rekabet yarattığını, üreticinin mağdur olmamasının kendisi için önemli olduğunu belirtti. Bu durumda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) devreye girmesini sağlayabileceklerini bildiren Çelik, “gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz. Karadeniz Bölgemiz için fındık önemli. Fındık fiyatlarının düşmesine müsaade etmeyiz" dedi.

Fındık Karadeniz için hayati önemde

Şemsi Bayraktar, konuyla ilgili açıklamasında, fındığın, Karadeniz Bölgemiz açısından hayati önemde bir ürün olduğunu, ülkeye 2,8 milyar dolar döviz kazandırdığını bildirerek, “Fındıkta üreticinin istikrarlı, makul bir gelir elde etmesi gerekir. Bakan Çelik'in gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz demesi çok önemlidir. Bakanımızın fındıkta kararlı duruşu ve açıklaması üreticimizi memnun etmiştir" dedi.

Bayraktar, fındıkta alan bazlı destek miktarının 2015 yılı için 170 lira olarak açıklandığını, bu desteğin devamının çiftçi açısından büyük önem taşıdığını, önümüzdeki yıllarda da alan bazlı desteğin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmeye, Karadeniz Bölgesi temsilcileri Hasan Kozoğlu ve Arslan Soydan'ın aralarında bulunduğu TZOB Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

Bayraktar, görüşmede, tarımın hemen hemen bütün konularında sorunları Bakan Çelik'e aktardı. Şemsi Bayraktar, bu çerçevede, fındığın yanı sıra, tarımın yapısal sorunlarını, planlama ve pazarlama problemleri, girdi maliyetleri, üretici tüketici fiyat farkı, destekler, çiftçi kayıt sistemine giremeyen üreticilerinin desteklerden ve düşük faizli kredilerden yararlanamaması, tarımın finansmanı, bitkisel üretim ve hayvancılıkta yaşanan sorunlar, tarım sigortasındaki sıkıntılar ve tarım Bağkur'u prim artışı konularını da dile getirdi.

Bakan Çelik de sorunların en kısa zamanda çözüleceğini, bu konuda Ziraat Odaları ile ortak çalışmak istediklerini bildirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu filimi daha önce izlemiştik
Bu filimi daha önce izlemiştik - 6 yıl Önce

Bu seferki seneryoyu yazanlar umarım fındık üreticisini göz önünde bulundurmuşlardır masumiyet giderilmiş olur inşallah tüm üreticilerimize hayırlı olsun

PARALEL YAPININ KALESİ TMO
PARALEL YAPININ KALESİ TMO - 6 yıl Önce

TÜRKİYE' de oransal olarak yönetici kadrosu bazında TMO ' fetullahçı terör örgütü/paralel devlet yapılanması' nın kalesi durumundadır. Tüm kararlar TMO paralel imamının etkisiyle alınmaktadır. MİLLİ GÖRÜŞ geleneğinden gelen tüm çalışanlar zenci muamelesi görmektedir. Paralelci olmayanlarda, geçmişten gelen ilişkiler ve verilen açıklar nedeniyle inisiyatif alamamaktadırlar. Görevde bulunan taşra şube müdürü ve yardımcıları ile ajans amirlerinden Yönetim Kuruluna kadar tüm kadronun tamamı görevden alınmalıdır. Milli güvenliğimiz ve uluslar ası ilişkilerimiz bakımından haşhaş ve olağan üstü hal stokları gibi konularda suikast yapmaları veya yaptırmaları mümkündür. Genel müdürlüğe Ayhan KARAYAMA getirilmelidir. Bu görevlendirme 'fetullahçı terör örgütü/paralel devlet yapılanması' na cevap olacak mücadelenin kazanılmasına yarar sağlayacaktır. Yetkili sendika temsilcileri, Ayhan KARAYAMA ve MİLLİ GÖRÜŞ geleneğinden gelen büyüklerimizden oluşan komisyonla bu hırsız, kibirli ve satılmış örgüt Kurumdan kazınıp temizlenmelidir. Sendika çalışmalarını titizlikle ve gizlilikle şimdiden başlatmalıdır. MİLLİ GÖRÜŞÇÜ büyüklerimiz CUMHURBAŞKANLIĞI ile, Ayhan KARAYAMA' da Bakanlıkla koordinasyonu sağlamalıdır. Görevden alınanların işlemleri incelenip hırsızlıklarının hesabı sorulmalıdır. Ülkemizdeki yolsuzluğun birinci nedeni bu örgüttür. Bu örgüt TMO da KESK, KAMUSEN HDP ve CHP ile ilişki içindedir. Sarhoş, ayyaş, berdoş, hırsız, namussuz kim varsa onlarla birliktedir. TMO imamı kim ? İmamın yardımcısı kaçtı :))) Çok para toplardı... Tahminlerinizi beklerim....

Aa
Aa - 6 yıl Önce

Müdahale edebilir ne demek? Müdahale edilmeli. Köylüyü iyice ezdiniz, ezdirdiniz çiftçiyi! Tabi, tuzunuz kuru!

çiçeği burnunda
çiçeği burnunda - 6 yıl Önce

4 pırlanta genc dinamik vekil meclise taşıdılar 13 yılda ne yaptılarda şimdi yapacaklar koltuğa oturan yem atıyo amma o yemi yine kendileri yiyo millete bişi kaldığı yok bu seneryoyu 4 vakilimiz yıllar eveli oynadı unutmadık

İnsanlar hak edildiği gibi yönelir
İnsanlar hak edildiği gibi yönelir - 6 yıl Önce

Arkadaşlar devlet fındığı kime peşkeş çekti findigin fiyatini zapzup belirliyor boşa konuşmaya gerek yok

FINDIK
FINDIK - 6 yıl Önce

ÜRETİCİ FINDIK HAKEDİŞİNİ NEDEN ALAMIYOR ÜRETİCİNİN SIRTINDAN KECİNENLERDİR HAYİNLERİ İNSAFSIZ ESNAFI DEVLET KÖRMÜYORMU YAZIKLAEOLSUN

- 6 yıl Önce

Tmo devreye sokmak geçici bir çözümdür. Sayın bakanımizin FİSKOBİRLİĞİ Devreye sokması gerekmektedir. Geçici değil kalıcı bir çözüm gerekmektedir.

kimse yemesin nasil düşüyor
kimse yemesin nasil düşüyor - 6 yıl Önce

sayenizde fındık yemeyi unuttuk


banner151

banner251