" />

Et ithalatında dikkat çeken tepki!

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, Türkiye'nin aslında yetiştirebileceği bir şeyin ithal edilmesinin sorgulanması gerektiğini belirterek, "Bırakın et ithalatını yapmayı sadece Van bölgesinde yetiştirilecek küçükbaş hayvan Türkiye'ye yetmeli" dedi.
banner255
Et ithalatında dikkat çeken tepki!
banner200

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, et ithalatının spekülatörleri disipline edeceğini ancak bunun kalıcı bir yöntem olmadığını kaydetti.

Türkiye'de tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar revize edilmesi gerektiğini dile getiren Kopuz, et ithalatını eleştirerek, Türkiye'nin aslında yetiştirebileceği bir şeyin ithal edilmesinin sorgulanması gerektiğini kaydetti. "Bırakın et ithalatını yapmayı sadece Van bölgesinde yetiştirilecek küçükbaş hayvan Türkiye'ye yetmeli" diyen Kopuz, et fiyatlarının ucuzlamasına yönelik ithalattan ziyade asıl yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

YEM SORUNU ÇÖZÜLMELİ

"Yem bitkileri ve yem ham maddelerinin üretiminin artırılması, hayvancılık politikalarının belirlenmesinde en önemli faktör olan tarım istatistiklerinin gözden geçirilmesi, küçükbaş hayvan sayısının ve üretiminin artırılması, tüketiminin yükseltilmesi için çalışmaların yoğunlaştırılması, destek miktarlarının 5 yıllık dönemler halinde belirlenmesi ve modernize olamayan mezbahaların kapatılması için belirlenen son sürenin bu sene sonunda yeniden uzatılması gereklidir. Bu önlemler alındığında fiyatlar stabil hale gelebilir."

Gıda fiyatlarındaki seyrin, sektöre ilişkin gelişmelerin ve et fiyatlarının değerlendirildiği basın toplantısında konuşan Kopuz, gıda sektöründe sıkça gündeme gelen konulardan birinin de kırmızı et olduğunu dile getirerek, yaklaşık yüzde 30 civarında fiyat artışı yaşandığını, besi materyalinin yüksek fiyatının kırmızı ete zam olarak yansıdığını bildirdi.

Türkiye'de 1-2 aylık buzağı fiyatı 1400 lira iken AB'de ortalama 270 avro (825 TL) seviyesinde olduğunu aktaran Kopuz, aynı şekilde 250 kilogram ağırlığa gelmiş besilik dana fiyatının AB ülkelerinde ortalama kilogram fiyatının 2,43 avro, Türkiye'de ise 15-17 lira seviyesinde olduğunu aktardı.

Besicilerin altın dönemini yaşadığını anlatan Kopuz, "Ancak Türk halkı AB ülkelerinden 2-3 kat daha pahalı et yiyor" dedi.

İTHAL ETTE ÇOK DİKKATLİ OLUNMALI

Kopuz, diğer yandan donmuş etin ithal edilmemesi gerektiğinin de altını çizerek, "Bu etler donmuş olarak alınmamalı. Heyet gönderilip nasıl kesilip stoklandığı denetlenmeli. İthal ette çok dikkatli olunmalı" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Avrupali
Avrupali - 6 yıl Önce

Avrupalinin yediği et sadece sığır eti değil rabet domuz etine. Aynı şekilde avrupada sıradan bir otomobilde Turkiyede 3 katı fiyatla biniyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Anlayana

van neden ?
van neden ? - 6 yıl Önce

sayısal olarak van da hayvan fazla gozukebılır ama bence sız ıstatıstıge bakmayın

banner151

banner251